matrace

Počuli ste už pojem sendvičový matrac? Čo to vlastne znamená?

Sendvičový matrac, podobne ako obľúbený sendvič z občerstvenia, sa skladá z rôznych „ingrediencií“. Pozostáva z niekoľkých vrstiev rôznych materiálov, ktoré matracu dodávajú špecifické vlastnosti. Najčastejšie sa jedná o pohodlné peny a prírodné materiály. Preto na ňom môžu spať alergici, ľudia s bolesťami kĺbov, seniori alebo ľudia v strednom veku. Čo tento matrac ponúka?

Sendvičové matrace pozostávajú z niekoľkých vrstiev rôznych materiálov

Už z názvu môžete vytušiť, že sendvičový matrac sa skladá z viacerých vrstiev. Je to ako vaša obľúbená desiata: sendvič zložený z toastového chleba, syra, salámy a zeleniny. Ako celok je výsledkom pochúťka, ktorá poteší vaše chuťové bunky.

Rovnako ako pri sendviči, aj „náplň“ sendvičového matraca si môžete vybrať podľa svojich želaní a požiadaviek. Sendvičový matrac sa skladá z niekoľkých vrstiev materiálu uložených na sebe, ktoré matracu dodávajú rôzne vlastnosti. Tieto materiály sa navzájom dopĺňajú. Najčastejšie sa striedajú tvrdšie a mäkšie vrstvy. Každá časť má svoju špecifickú funkciu.

Príklad: Stred matraca je zvyčajne tvrdší a poskytuje chrbtici potrebnú oporu. Horné vrstvy sú mäkšie a poddajnejšie. Upravujú tvrdosť matraca a prispievajú k celkovému pohodliu, ktoré matrac ponúka.

Sendvičový matrac má veľa variantov

Keďže sendvičový matrac môže byť vyrobený z rôznych materiálov, matrace sú k dispozícii v rôznych tvrdostiach:

 • T1 – mäkké matrace,
 • T2 – stredne mäkký matrac,
 • T3 – matrac strednej tvrdosti,
 • T4 – tvrdý matrac,
 • T5 – z času na čas sa stretnete s označením T5, čo je extra tvrdý matrac určený pre ľudí s výraznou nadváhou.

Tuhosť matraca si zvoľte najmä podľa svojej hmotnosti, ale aj podľa polohy pri spánku alebo zdravotných problémov. Napríklad ľudia s nižšou hmotnosťou (60 až 80 kg) môžu spať na mäkkých a stredne mäkkých matracoch. Stredne tvrdé matrace sú vhodné pre spáčov, ktorí vážia od 80 do 110 kg. Tvrdé matrace sú určené pre osoby s telesnou hmotnosťou nad 110 kg.

Ľuďom, ktorí spia na boku, sa odporúčajú mäkšie matrace. Pre tých, ktorí spia na chrbte alebo na bruchu, sú vhodnejšie tvrdšie matrace. Pre seniorov sú ideálne mäkké matrace, zatiaľ čo pre deti tvrdšie.

Usporiadanie jednotlivých vrstiev umožňuje aj výrobu sendvičových matracov, ktoré majú na každej strane inú tuhosť. Takéto matrace sa nazývajú obojstranné. Môžete si vybrať, či chcete spať na mäkšej alebo tvrdšej strane, podľa toho, čo vám práve vyhovuje.

Zdravotné matrace na mieru

Obrázok: Obojstranný sendvičový matrac je ideálnou voľbou pre manželskú posteľ.

Aké materiály sa používajú na výrobu sendvičových matracov?

Kvalitné sendvičové matrace sú najčastejšie kombináciou pohodlných pien a prírodných materiálov. Aké konkrétne materiály sa používajú na ich výrobu?

 • PUR pena,
 • studená pena,
 • pamäťová pena,
 • latex,
 • kokosové dosky,
 • konské vlásie,
 • bio pena.

Vlastnosti jednotlivých pien:

 • PUR pena – je známa ako vysokokvalitná pena s vysokou hustotou, ktorá sa vyznačuje optimálnou tuhosťou a dobre sa prispôsobí krivkám vášho tela.
 • Studená pena – má otvorenú bunkovú štruktúru, vďaka ktorej je priedušnejšia ako PUR pena, pružnejšia a trvácnejšia.
 • Pamäťová pena – jej tuhosť sa mení v závislosti od teploty ľudského tela, je ideálna pre spáčov trpiacich bolesťami kĺbov a chrbta.
 • LatexLatexová pena má prírodný pôvod. Vyrába sa z miazgy kaučukovníka. Spáč sa do latexovej peny nezaborí tak hlboko ako do lenivej peny. Latexová pena, ktorá sa označuje ako Talalay, je dokonale priedušná. Latex je odolný voči roztočom a je hypoalergénny.
 • Kokosové dosky – vyrábajú sa zo šupiek nezrelých kokosových orechov. Dosky sú pevné, tvrdé a priedušné.
 • Konské vlásie – vyrobené z rúna, ktoré je pružné a priedušné. Odvádza vlhkosť a zabezpečuje dokonalú mikroklímu matraca.
 • Biopeny – na výrobu sa používajú obnoviteľné zdroje vrátane olejov. Biopeny sa vyrábajú z ricínového, kokosového, ľanového alebo sójového oleja. Pena je pružná, priedušná a dobre odvádza pot.
Matrace z prírodných materiálov

Obrázok: Organické peny sa vyrábajú napríklad z kokosového oleja.

Prečo sú peny farebné?

Na obrázkoch sendvičových matracov je vidieť, že každá pena má inú farbu. Farby pien nehrajú pri výbere žiadnu úlohu. Nejde o estetické hľadisko, pretože peny sú „skryté“ v poťahu matraca. Farebné rozlíšenie sa používa preto, aby sa peny počas výroby navzájom nezamieňali.

Sendvičové matrace a ich ortopedické vlastnosti

Výhodou penových matracov, napríklad oproti matracom s bonellovými pružinami, je možnosť zónovania. Prečítajte si o rozdieloch medzi penovými a pružinovými matracmi.

Zónovanie znamená, že matrac má na celej ploche na spanie niekoľko stupňov tvrdosti, ktoré zodpovedajú zaťaženiu konkrétnych oblastí vášho tela. Vďaka týmto tuhostiam udržiava sendvičový matrac vašu chrbticu v optimálnej polohe.

Ako si to viete lepšie predstaviť? Najväčšie zaťaženie matraca je napríklad v bedrovej oblasti. Aby sa vaše boky nezabárali zbytočne hlboko, je tam matrac tvrdší. V oblasti nôh alebo hlavy a krku je zaťaženie najnižšie, preto je tam matrac mäkší.

K dispozícii sú matrace s 3 až 7 zónami. Najkvalitnejšie a najpohodlnejšie sú matrace so 7 zónami. Zónovanie ocenia nielen ľudia, ktorí trpia problémami s bedrovou alebo krčnou chrbticou, ale aj všetci tí, ktorí túžia po kvalitnom spánku.

Pre aký druh postele a roštu je vhodný sendvičový matrac?

Sendvičový matrac môžete ľahko vložiť do akejkoľvek postele. Maximálne pohodlie vám poskytne v tzv. americkej posteli. Americká posteľ sa nazýva aj kontinentálna alebo posteľ boxspring. Rám postele je vyplnený pružinovým systémom, ktorý nahrádza lamelový rošt. Na pružiny sa potom položí sendvičový matrac, na ktorý môžete položiť topper. Topper je nízky vrchný matrac, ktorý upravuje tvrdosť hlavného matraca na spanie (v tomto prípade sendvičového matraca) a tiež ho chráni pred znečistením.

Postel Ferreti Modena

Obrázok: Sendvičový matrac sa zmestí do americkej postele.

Ak si chcete poriadne oddýchnuť, položte sendvičový matrac na lamelový rošt. Lamelový rošt najlepšie funguje s matracmi, ktoré majú penové jadro. Vďaka odpruženiu správne rozloží záťaž, ktorú spiaci vyvíja na matrac, a tým predĺži jeho životnosť. Penové sendvičové matrace môžete umiestniť aj na polohovateľné rošty, ale len v prípade, že neobsahujú kokosovú dosku, ktorá by sa pri polohovaní mohla zlomiť.

Ak máte špecifické požiadavky na kvalitu spánku, vyberte si zo sendvičových matracov. Vďaka ich širokému sortimentu určite nájdete taký, ktorý maximálne splní vaše požiadavky na zdravý a regeneračný spánok.

Autor ferreti

publikované 29. 2. 2024 o 17:21

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu