matrace

Latexové matrace: myslíte si, že o nich viete všetko? Povieme vám o ich pôvode a výhodách

Latexové matrace majú množstvo výhod. Sú vyrobené z prírodného kaučuku, ktorého ťažba neznečisťuje planétu. Ide o hypoalergénny materiál, ktorý nepriťahuje choroboplodné zárodky a neplesnivie. Môžu na ňom spať aj alergici. Latexové matrace sú priedušné, majú dlhú životnosť a sú biologicky odbúrateľné. Ste zvedaví, aké ďalšie vlastnosti majú tieto matrace? Zistite to v nasledujúcich riadkoch.

Latex – biele zlato z kaučukovníka

Latexové matrace sú vyrobené buď z prírodného, alebo syntetického materiálu. Pokiaľ ide o prírodný pôvod, latex je látka, ktorá sa získava z kaučukovníka. Tieto stromy sa väčšinou pestujú v Malajzii, Thajsku, Indonézii a Kamerune. Pre tamojších obyvateľov je ťažba kaučuku hlavným zdrojom obživy.

Prírodný kaučuk sa získava z kmeňa stromov. Nie je to miazga, ale mliečna látka, ktorá začne zo stromu vytekať, hneď ako sa naruší jeho kôra. To znamená, že stromy sa nemusia rúbať. Získavanie kaučuku z jedného stromu môže trvať až 30 rokov. Po uplynutí tejto doby sa strom vyrúbe a vyrobí sa z neho napríklad nábytok. Hneď po výrube sa vysadia nové mladé stromy.

Kaučuk zo stromov je preto obnoviteľnou a udržateľnou látkou. Mliečna látka sa nazýva biele zlato. Domorodci ju nazývajú „slzy stromu“.

Matrace z prírodných materiálov

Obrázok: Získavanie prírodného kaučuku.

2 spôsoby spracovania prírodného kaučuku

Kaučuk sa spracováva dvoma spôsobmi. Každý spôsob je odlišný, a preto sa pri ňom získava výrobok s odlišnými vlastnosťami. Čo majú spoločné? Zber kaučuku. Získava sa narušením kôry stromu a jeho následným stláčaním do peny. Obe peny sa skladajú z 95 % z prírodného materiálu a z 5 % zvyčajne netoxických chemických látok, ktoré kaučuk premenia z kvapaliny na pevnú látku. Ďalšie kroky závisia od toho, či sa pena spracúva postupom Dunlop alebo Talalay.

1. Latex Dunlop

Proces spracovania, označovaný ako Dunlop, je starší. Vznikol v 20. rokoch 20. storočia. Po zbere sa mliečna šťava vyšľahá s malým množstvom netoxických chemikálií na hmotu podobnú cestu. Tá sa naleje do formy a pečie sa v peci pri teplote 100 °C. Tým sa hmota spevní. Vytvorí sa latexový blok, ktorý sa vyberie z formy a umyje. Potom sa opäť upečie, aby sa odstránila prebytočná vlhkosť. Takto sa získa latex s jednou hustotou, ktorý je cenovo dostupnejší ako latex Talalay.

Latex Dunlop je tvrdší, a preto je ideálnou voľbou pre spáčov s vyššou hmotnosťou alebo pre tých, ktorí uprednostňujú spánok na tvrdšom podklade.

2. Latex Talalay

Tento proces si vyžaduje viac času a energie. Výsledný latex je preto drahší ako latex Dunlop. Postup spracovania je o niečo novší ako pri Dunlope. Začal sa používať v 40. rokoch 20. storočia. Je náročnejší, pretože pozostáva z viacerých krokov.

Podobne ako v prípade Dunlopu sa mliečna látka kombinuje s ďalšími netoxickými prísadami a šľahá do cesta. Potom sa naleje do formy. Na rozdiel od postupu Dunlop sa forma naplní „cestom“ len čiastočne, vákuovo sa uzavrie a vloží do mrazničky, kde sa do nej vstrekne oxid uhličitý. Tým sa vytvorí gélovitá štruktúra s otvorenými bunkami. To znamená, že výsledný latex je priedušnejší ako materiál spracovaný prvým postupom opísaným vyššie.

Gélová hmota sa potom vytvrdí teplom, vyberie sa z formy, umyje a vysuší. Výsledkom je latex Talalay, ktorý je mäkší, pružnejší a priedušnejší ako latex Dunlop. Latexové matrace Talalay sú určené pre ľudí s nižšou hmotnosťou a pre tých, ktorí radšej spia na mäkších matracoch.

Matrace pre alergikov

Obrázok: Matrac kombinujúci latex Talalay a taštičkové pružiny.

Ako sa syntetický latex líši od prírodného?

Syntetický latex sa nezískava z kaučuku. Plast, ktorý sa používa na jeho výrobu, je styrén-butadiénová guma, ktorá napodobňuje kaučuk. Tento plast nájdete napríklad aj v umelom trávniku, pneumatikách alebo dopravných pásoch.

Matrace z umelého latexu sú bezpečnou a cenovo dostupnou alternatívou prírodného latexu. Musíte však brať do úvahy nižšiu odolnosť a životnosť. Okrem toho, syntetický latex uvoľňuje plyny, ktoré môžu dráždiť ľudí s dýchacími problémami.

Zmiešané latexové matrace

Môžete sa stretnúť aj s matracmi zo zmiešaného latexu. Tieto matrace majú menej chemických látok. Obsahujú 30 % prírodného latexu a 70 % syntetického latexu. Zmiešané latexové matrace majú dlhšiu životnosť ako čisto syntetické matrace, ale nie takú dlhú ako matrace z prírodného latexu.

Aké sú výhody latexového matraca?

Aké je to spať v luxusnej kontinentálnej posteli na latexovom matraci a aké sú výhody tohto matraca?

1. Rýchle prispôsobenie spánkovej polohe

Latexový matrac je pomerne pružný. Dokáže sa rýchlo prispôsobiť polohe pri spánku. Stupeň pružnosti však závisí od spôsobu jeho výroby. Latex Dunlop je v porovnaní s latexom Talalay menej pružný. Do latexu sa nezaboríte tak hlboko ako napríklad do matraca z pamäťovej peny.

Latexová pena mäkko objíma boky a ramená, ktoré na matrac vyvíjajú najväčší tlak. Poskytuje úľavu od bolesti kĺbov a bedier. Vďaka pružnosti latexu je vaša chrbtica v prirodzenej polohe a dostatočná opora je poskytnutá aj krku a chrbtici, ktoré vyvíjajú na matrac len mierny tlak.

2. Pena, ktorá dýcha

Latex je porézny, teda priedušný materiál. Talalay je najpriedušnejší typ. Vďaka otvoreným bunkám môže v matraci neustále prúdiť vzduch. Ak sa pozriete na vrstvy latexovej peny, uvidíte, že má otvory pre lepšiu priedušnosť. Vďaka priedušnosti matrac nezadržiava teplo, takže sa počas spánku zbytočne neprehrievate a nepotíte.

3. Vhodné pre alergikov

Ak sa o svoj matrac nebudete pravidelne starať, stane sa hniezdom rôznych druhov roztočov, baktérií a plesní. Údržbu si môžete zjednodušiť tak, že si zaobstaráte matrac, ktorý je prirodzene odolný voči týmto neduhom. Práve takýto matrac je latexový. Je prirodzene antibakteriálny, takže odpudzuje škodlivé organizmy. Preto na ňom môžu nerušene spať aj alergici.

Latexový matrac sa ľahko udržiava. Pre dokonalú hygienu vášho lôžka oblečte matrac do ochranného poťahu. Poťahy môžu mať rôzne úpravy, napríklad antibakteriálnu alebo aromaterapeutickú, pre lepšie zaspávanie a pokojnejší spánok.

Možno ste už počuli o alergii na latex. Je to pomerne zriedkavá alergia, ktorá postihuje len asi 1 % populácie. Najčastejšie ide o zdravotníckych pracovníkov, ktorí denne prichádzajú do kontaktu napríklad s latexovými rukavicami a iným vybavením. Alergia na latex je vlastne alergia na bielkoviny, ktoré obsahuje. Latex do matracov sa však spracúva tak, aby sa ich množstvo znížilo na minimum, takže je nepravdepodobné, že by ste mali so spaním na latexovom matraci problémy. Ak ale trpíte touto alergiou, môžete si radšej vybrať matrac vyrobený z iných prírodných materiálov.

4. Neznečisťuje planétu

Prírodný pôvod a šetrné spracovanie sú nespornou výhodou. Výroba latexových matracov neznečisťuje životné prostredie. Okrem toho je prírodný latex biologicky rozložiteľný, takže starý matrac nebude dlhé roky ležať na skládke.

Komu sa najlepšie spí na latexovom matraci?

Latexové matrace sú vhodné pre americké postele, v ktorých spia:

  • alergici,
  • ľudia so zvýšeným potením,
  • osoby, ktoré uprednostňujú tvrdší podklad,
  • ľudia, ktorým záleží na ekológii.
Luxusná posteľ s vysokým čelom

Obrázok: Latexové matrace a americké postele sú harmonickou kombináciou, ktorá vytvára pohodlie.

Nevýhody latexových matracov

Ako sa hovorí: každá minca má dve strany. Hoci výhody latexových matracov prevažujú, majú aj svoje nevýhody. Ktoré to sú?

  • Pocit pri spánku – pocit pri ležaní na latexovom matraci je iný ako na pružinových matracoch a matracoch zo syntetickej peny. Keďže latexový matrac je skôr tvrdší, máte pocit, že sa vznášate. Do matraca sa nezaboríte tak hlboko.
  • Gumový zápach – nové latexové matrace majú charakteristický gumový zápach. Je však zdravotne neškodný a do niekoľkých dní zmizne.
  • Vyššia obstarávacia cena – vzhľadom na výrobné procesy, postupy a vybavenie potrebné na spracovanie, sú latexové matrace drahšie ako iné typy matracov.
  • Vyššia hmotnosť – latexové matrace sú v porovnaní s inými penovými matracmi ťažšie. Manipulácia s nimi môže byť pre jednu osobu príliš náročná.
  • Prenos pohybu – ak porovnáme matrac z pamäťovej peny a latexový matrac, latexový matrac prenáša pohyb. To znamená, že ak sa váš partner vedľa vás otočí, budete to cítiť. Na matraci z pamäťovej peny sa vám to však nestane. Preto si nekupujte jeden veľký dvojmatrac s rozmermi 180 × 200 cm vyrobený z latexu. Namiesto toho si vyberte dva samostatné latexové matrace s rozmermi 90 × 200 cm.

Porovnanie latexových matracov s inými typmi pien

Vyberáte nový matrac pre svoju posteľ boxspring? Ako sa dajú porovnať ostatné materiály matracov s latexom?

PUR pena

PUR pena alebo molitan je jedným z najlacnejších materiálov. Ak chcete kvalitný penový matrac, musí mať hustotu aspoň 28 kg/m³. Čím nižšie číslo, tým nižšia kvalita peny a kratšia životnosť. PUR pena má výrazne nižšiu trvanlivosť ako latex, zadržiava teplo a je vyrobená zo syntetických materiálov. Na druhej strane je lacnejšia a ľahšia ako latex. Okrem matracov sa PUR peny môžu používať aj ako výplň do taburetov k posteli.

HR pena

HR alebo studená pena má vyššiu hustotu a lepšiu priedušnosť ako PUR pena. Na výrobu sa používajú syntetické materiály a ich trvanlivosť je nižšia ako pri latexe. Je mäkšia, lacnejšia a ľahšia ako latexový matrac.

Pamäťová pena

Pamäťová pena mení svoju tuhosť v závislosti od teploty ľudského tela. Preto je vhodná pre ľudí, ktorí trpia bolesťami kĺbov a chrbtice. Môže byť mäkšia ako latex. Na rozdiel od latexu neprenáša pohyb. Pri spánku sa do peny zaboríte, čo môže viesť k prehriatiu a poteniu. To sa pri latexovom matraci nestáva. Pamäťová pena je syntetický materiál.

Pružinové matrace

Pružinové matrace sa najčastejšie predávajú v kombinácii s komfortnými penami. Delia sa podľa toho, či ich jadro tvoria taštičkové pružiny alebo bonellové pružiny. Taštičkové pružiny sú modernejšie a pohodlnejšie, pretože umožňujú zónovanie. Viac informácií o zónovaní matracov nájdete tu. Obľúbená je kombinácia pružín a latexu. Ide o priedušné materiály, takže sa počas spánku nepotíte. Ďalšou spoločnou vlastnosťou je vysoká odolnosť a dlhá životnosť.

Vyberte si matrac, ktorý sa hodí k vašej posteli a roštu

Latexový matrac je ideálnou voľbou pre kontinentálne postele založené na pružinovom systéme. Môžete sa spoľahnúť, že posteľ bude maximálne priedušná a nebudete sa v nej potiť.

Latexové matrace sú vhodné aj pre pružný lamelový rošt, ktorý vďaka pružným lamelám rovnomerne rozkladá tlak, a tým predlžuje životnosť matraca. Ak si nevyberiete latexový matrac, ktorého súčasťou je kokosová doska, môžete ho umiestniť aj na polohovateľný rošt.

V spoločnosti Ferreti vám dokážeme vyrobiť matrac na mieru. Latexové matrace môžu mať buď klasické rozmery jednolôžka 90 × 200 cm, alebo manželskej postele 180 × 200 cm (pri dvojlôžkovom matraci nezabudnite na prenášanie pohybu). Vyrábame aj latexové matrace pre väčšie jednolôžko 140 × 200 cm alebo menšie dvojlôžko 160 × 200 cm.

Ak je pre vás pri výbere nového matraca dôležitý prírodný pôvod a spracovanie, ktoré neznečisťuje planétu, latexový matrac je pre vás ideálny. Navyše ide o hypoalergénny materiál, ktorý neprepúšťa choroboplodné zárodky a nie je náchylný na tvorbu plesní.

Autor ferreti

publikované 16. 2. 2024 o 16:31

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu