matrace

Matrace z prírodných materiálov dobývajú spálne. Zistite prečo

V poslednej dobe je návrat k prírode a k tomu, čo je prirodzené veľkým trendom. Dôvodom je nielen snaha o elimináciu odpadových látok, ale aj šetrné správanie k prírode. Vedeli ste, že aj matrace boli predtým vyrobené len z prírodných materiálov? Dnes sa opäť dostávajú do kurzu. Aké prírodniny sa pri výrobe používajú?

Pri prírodných matracoch to začalo

Matrace z prírodných materiálov nie sú ničím novým. Nie je to tak dávno, čo naši predkovia spali na tom, čo príroda dala. Najskôr na zem dávali kožušiny z ulovených zvierat, suché lístie a seno. Keďže aj napriek tomu bolo od zeme chladno, začalo sa spať na vyvýšených lôžkach. Pôvodne išlo o kamenné lôžka s vrstvou mäkkého materiálu.

Najčastejšie sa spalo na lístí a sene. Seno sa však rýchlo lámalo a prášilo sa z neho, takže ho čoskoro nahradila slama a kukuričné šúpolie. Slameným matracom sa hovorilo slamník a ešte dnes sa s nimi môžete stretnúť napríklad v skanzenoch.

V roku 1900 sa matrace začali plniť konským vlásím. Stali sa tak dostatočne pružné a na tú dobu veľmi komfortné. Koniec koncov, konské vlásie sa používa dodnes. Posledným vynálezom sa stal polyuretán, ktorý sa taktiež začal používať ako výplň matraca. K starším typom výplne patria tiež pružiny, ktoré sa v sofistikovanejšom prevedení používajú na výrobu matracov aj dnes.

Z akých prírodnín sa matrace vyrábajú dnes?

K prírodným materiálom sa výrobcovia matracov začali v poslednej dobe opäť vracať. Matrace obvykle nie sú z prírodnín vyrobené celé (okrem latexových matracov), ale dopĺňajú sa ďalšími materiálmi. Dochádza k vrstveniu, z čoho vznikajú sendvičové matrace. Kombinujú sa v nich rôzne materiály s rôznymi vlastnosťami. Matrace potom získavajú svoje špecifické parametre. Stretnúť sa teda môžete s matracmi, ktoré tvoria vrstvy rôznych pien a napríklad doska z kokosu.

Latex sa získava z kaučukovníka

Latex je prírodným materiálom, ktorý sa získava z kaučukovníka. Ide o vysoko hygienický materiál, ktorý má antibakteriálne vlastnosti, takže sa nemusíte obávať premnoženia mikróbov. Vďaka otvorenej bunkovej štruktúre je dostatočne priedušný, takže sa v latexovom matraci netvoria plesne a nemnožia roztoče ani baktérie. Výhodou je, že latex neabsorbuje prach, v zime udržuje teplo a v lete chladí.

Latexové matrace sú vhodné pre osoby, ktoré trpia problémami s chrbticou. Vďaka vysokej hustote materiálu sa tieto matrace hodia aj pre osoby s vyššou hmotnosťou. Latexové matrace sú mäkšie, takže ak preferujete spanie na tvrdšom matraci, siahnite po latexe v kombinácii s kokosom či konským vlásím.

Kokosové vlákno zo šupiek nezrelých kokosových orechov

Na výrobu prírodných matracov sa používajú aj kokosové vlákna. Získavajú sa z nezrelých šupiek kokosových orechov. Vzhľadom na to, že sa vlákno prirodzene mrví, ošetruje sa latexovým mliekom. Vďaka nemu nie sú vlákna citlivé na vlhkosť.

Na trhu nenájdete matrace vyrobené čisto z kokosových vlákien, pretože by boli príliš tvrdé. Kokosové vlákno sa najčastejšie kombinuje s latexom, pružinovými taštičkami a rôznymi druhmi pien. Vlákno z kokosu je pružné a pevné, ale zároveň dodáva matracu vzdušnosť.

Konské vlásie

Už v skorších dobách ľudia zistili, že je konské vlásie do matracov ako stvorené. Typická je preň pružnosť a priedušnosť. Jedná sa o čisto prírodný produkt, pri ktorého získavaní kone nijako netrpia. Vlásie v matraci zaisťuje perfektnú mikroklímu a odvod pary, čo pozitívne pôsobí na hygienu matraca. Všeobecne sú tieto výrobky vzdušné, priedušné a majú perfektnú schopnosť akumulovať teplo.

Obrázok: Konské vlásie je pružné a zaisťuje perfektnú mikroklímu matraca.

Bio pena z prírodných olejov

Podobne ako HR pena, aj bio green pena sa vyrába za studena. Pri výrobe sa používajú obnoviteľné zdroje, ktorými sú prírodné oleje. Patrí medzi ne napríklad olej z kokosových orechov, ľanu, lanolínu alebo sóje. Stretnúť sa môžete aj s ricínovým olejom. Vďaka olejom je matrac komfortný a pýši sa dlhou životnosťou. Je pružný, priedušný a perfektne odvádza vodné pary.

Poťahy na matrace z prírodného hodvábu

Nielen jadro, ale aj obal matraca môže tvoriť prírodný materiál. Najčastejšie sa používa hodváb, ktorý vyniká svojou eleganciou a jemnosťou. Navyše je príjemný k ľudskej koži. Tento materiál odoláva mikroorganizmom a nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Ako prímes sa môže používať bambusové vlákno, ktoré má antibakteriálne účinky.

Prečo chcieť matrac z prírodných materiálov?

Prírodné matrace majú hneď niekoľko výhod:

  • sú antialergické, takže ich môžu používať alergici aj astmatici
  • dlhšie si zachovávajú svoje hygienické vlastnosti
  • šetria zásoby ropy
  • nezaťažujú životné prostredie

Na čo si dať pri výbere pozor?

Rovnako ako pri klasických matracoch, aj pri výbere prírodných si dajte pozor na niekoľko základných parametrov:

  • tvrdosť – vyberajte podľa svojej hmotnosti a preferovanej spánkovej polohy
  • dĺžka – matrac by mal spiaceho presahovať o 20–25 cm
  • výška – minimálna výška matraca by mala byť 15 cm
  • nosnosť – nosnosť matraca by mala byť aspoň o 5 kg vyššia ako je hmotnosť spiaceho

Prírodné matrace z ponuky Ferreti

V našej ponuke nájdete latexový matrac Alteza Talalay. Jedná sa o sendvičový matrac, ktorý tvorí studená pena, TALALAY LATEX s otvorenou bunkovou štruktúrou a prírodná pena bio green.

Obrázok: Talalay matrac z latexu a bio green peny.

Pri tomto matraci je možné si zvoliť jadro podľa výšky postavy človeka. Matrac je obojstranný a na každej strane má inú tuhosť. Pokiaľ preferujete mäkšie spanie, zvoľte stranu s latexovou výplňou. Výška matraca je komfortných 25 cm. Matrac perfektne kopíruje tvar tela a pritom ponúka ideálnu oporu chrbtici pri spánku. Poťah matraca je vyrobený z prírodného hodvábu, ktorý blahodarne pôsobí na ľudskú pokožku.

Buďte prírode ešte o kúsok bližšie a spite na matracoch z prírodných materiálov.

Autor ferreti

publikované 25. 8. 2022 o 12:01

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu