matrace

Urobte si jasno medzi pružinovými matracmi: bonell alebo taštička?

Doslúžil vám starý pružinový matrac a hľadáte nový? Môžete si vybrať medzi pružinovým matracom s bonellovými alebo taštičkovými pružinami. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Bonell je lacnejší, taštičkové pružiny sú pohodlnejšie. Ktorú verziu si vyberiete?

O pružinových matracoch všeobecne

Pružinové matrace nie sú žiadnou novinkou. Vedeli ste, že najstaršie pochádzajú z 18. až 19. storočia? Napokon, mnohí z vás určite spali na pružinových matracoch u svojej babičky. Nevýhodou starých pružinových matracov bolo vŕzganie, lámanie pružín a tlačenie „vyskočenou“ pružinou.

Ako čas plynul a vývoj išiel dopredu, zmenili sa nielen klasické, ale aj pružinové matrace. Na ich výrobu sa začali používať iné materiály a zmenila sa aj pevnosť použitého drôtu. Dnes už pružiny nepraskajú ani nevŕzgajú. A ak cítite, že vo vašej posteli niečo vŕzga, s najväčšou pravdepodobnosťou je to rošt alebo rám postele.

Či už ide o klasický pružinový, alebo matrac s taštičkovými pružinami, jedno majú spoločné. Jadro je vyrobené z kovových alebo oceľových pružín. Tieto dva typy matracov sa však líšia typom a počtom pružín, ako aj ich použitím. Preto sa pri výbere matraca stretnete s pojmami ako bonellový a taštičkový matrac.

Čo to znamená, keď sa povie pružinový matrac?

Dnes sa matrace, ktorých jadro tvoria tzv. bonellové pružiny, označujú ako pružinové matrace. Konštrukcia pružín je najväčšou zmenou, ktorá prispela k väčšiemu pohodliu a trvanlivosti pružinových matracov.

Čo konkrétne sa zmenilo na pružinovom matraci?

  • pevnosť drôtu
  • počet pružín použitých v matraci (v súčasnosti 100 až 200 pružín)
  • spôsob uloženia

Bonellové pružiny majú tvar presýpacích hodín. Na ich výrobu sa používa tenší oceľový drôt. Jednotlivé pružiny sú navzájom spojené vlnitým drôtom, takže tvoria jeden celok.

Keďže pružiny sú navzájom spojené do jedného celku, zabezpečujú, že matrac zostane rovnako tuhý počas celej doby jeho používania. Prepojenie pružín vedie k prenosu pohybu na väčšiu časť matraca. Akonáhle si na matrac ľahnete, tlak sa rozloží na niekoľko pružín. Z tohto dôvodu nie je bonellové jadro najvhodnejšie pre veľké manželské matrace. Pohyb jedného spiaceho sa totiž prenáša na druhého spiaceho. Partneri si preto vzájomne narúšajú pokojný spánok „prevracaním sa“. Ak chcete s partnerom vo svojej luxusnej spálni spať na pružinovom matraci, mali by ste si každý zaobstarať svoj vlastný.

Aby ste pružiny necítili priamo na tele, sú chránené niekoľkými ďalšími vrstvami, ktoré najčastejšie pozostávajú z komfortných pien a iných materiálov, ako sú napr:

  • spodná plstená vrstva
  • polyuretánová pena
  • elastická HR pena
  • prateľný poťah

Na trhu sú dostupné rôzne kombinácie materiálov, takže môžete spať na matraci z pamäťovej peny, ktorého jadro tvoria pružiny.

Kto sa na pružinovom matraci vyspí do ružova?

Pružinové matrace patria medzi tvrdšie, takže si ich užijú aj tí, ktorí uprednostňujú tuhé až tvrdé matrace. Ak trváte na bonellovom matraci, ale preferujete mäkší povrch na spanie, zvoľte si prevedenie, ktoré obsahuje mäkké peny. Ak dávate prednosť tvrdšiemu matracu, zvoľte si tuhšie peny s vysokou hustotou.

Pružinový matrac má dobrú nosnosť, takže sa na ňom pohodlne vyspia aj ľudia s hmotnosťou približne do 130 kg. Keďže bonellové pružiny umožňujú dokonalú cirkuláciu vzduchu v matraci, môžete ho používať aj v menej vetraných alebo vlhkých miestnostiach, napríklad na chatách. Klasické pružinové matrace sú vhodné skôr na príležitostné spanie.

Matrac s bonellovými pružinami

Obrázok: Pružinový matrac je odolný a priedušný.

Pre koho nie sú bonellové matrace tou najlepšou voľbou?

Spánku na bonellových matracoch by sa mali vyhnúť tí, ktorí chcú mať v posteli jeden celistvý manželský matrac. Pohyby sa totiž prenášajú na celú plochu matraca. Nie sú tiež vhodnou voľbou pre dlhodobo ležiacich pacientov, seniorov a ľudí s ortopedickými problémami.

Najlepšia kombinácia roštu a pružinového matraca

Pružinový matrac by mal ležať na doske alebo pevnom latkovom rošte. Jednotlivé latky by nemali byť od seba vzdialené viac ako 4 cm. Medzery väčšie ako 6 cm by mohli spôsobiť deformáciu matraca. Bonellové pružiny nie sú vhodné pre polohovateľný rošt.

Výhody a nevýhody pružinových matracov

Aké sú výhody a nevýhody pružinových matracov?

+ sú priedušné

+ cirkulácia vzduchu zabraňuje tvorbe plesní a baktérií

+ majú dlhú životnosť

+ môžu ležať na pevnej doske

– nie sú vhodné ako manželský matrac

– nehodia sa na každodenné spanie

Čo je to taštičkový matrac?

Taštičkový matrac sa od bonellového matraca líši najmä typom pružín a ich uložením. Taštičkové pružiny sú menšie ako bonellové. Každá pružina je uložená v špeciálnom textilnom puzdre. Na rozdiel od bonellového matraca, pružiny nie sú navzájom prepojené. Spojené sú len textilné puzdrá. Čo to znamená? Každá pružina je stláčaná samostatne. Stlačené sú len tie pružiny, ktoré sú pod tlakom. Ostatné zostávajú bez pohybu. Preto v taštičkovom matraci nedochádza k prenosu pohybu z jednej strany na druhú. Sú vhodné na každodenné spanie.

Štandardný taštičkový matrac má približne 256 pružín na m², ale nájdete aj výrobky so 650 alebo viac ako 1 000 pružinami na m². Čím viac pružín, tým je matrac stabilnejší.

Podobne ako bonellové matrace, aj taštičkové sa kombinujú s rôznymi komfortnými penami alebo prírodnými materiálmi. Vo všeobecnosti sa taštičkové matrace považujú za luxusnejšie ako matrace s bonellovými pružinami. Je to preto, že umožňujú zónovanie. To znamená, že každá časť matraca má inú tvrdosť, ktorá zodpovedá konkrétnej časti tela. Niektoré zóny sú tvrdšie, iné mäkšie. Týmto spôsobom matrac zabezpečuje zdravú polohu chrbtice. Zónovanie je možné vďaka použitiu drôtov s rôznou hrúbkou.

Taštičkový matrac vhodný pre deti, dospelých a seniorov

Obrázok: Taštičkový matrac Eleanor.

Pre koho sú vhodné taštičkové matrace?

Na týchto matracoch môžu spať deti, dospelí aj seniori. Vďaka vysokej hustote pružín má matrac vysokú nosnosť, takže sa doň oplatí investovať ľuďom s hmotnosťou do 150 kg, ktorí čoskoro preležia bežné penové matrace. Maximálnu nosnosť až 180 kg má náš penový matrac Beast Hydrolatex.

Na aký rošt položiť taštičkový matrac?

Hoci matrac môže byť umiestnený aj na pevnej doske, kvôli cirkulácii vzduchu sa odporúča použiť latkový rošt. Rovnako ako pri bonellovom matraci, ani taštičkový matrac nepatrí na polohovací rošt. Mohol by sa totiž poškodiť.

Výhody a nevýhody taštičkových matracov

Aké sú výhody a nevýhody taštičkových matracov?

+ majú vysokú bodovú elasticitu, takže dokonale reagujú na zaťaženie v konkrétnom mieste

+ môžu byť zónové

+ sú priedušné

+ majú vysokú nosnosť

+ sú vhodné na každodenné spanie

– sú finančne náročnejšie na kúpu

– kvôli vyššiemu počtu pružín má matrac vyššiu hmotnosť

Pružinové a taštičkové matrace: čo majú spoločné a čím sa líšia?

Spoločným znakom pružinových a taštičkových matracov je:

  • Vysoká nosnosť – pružinové zhruba do 130 kg, taštičkové až do 150 kg.
  • Priedušnosť – vďaka dokonalej cirkulácii vzduchu vlhkosť odchádza z matraca.
  • Použitie aj v horšie vetraných miestnostiach – vďaka priedušnosti môžete matrace používať aj v miestnostiach, ktoré sú horšie vetrané alebo majú vyššiu vlhkosť.
  • Dlhá životnosť – vďaka odolnému materiálu použitému na výrobu pružín môžu matrace vydržať až 10 rokov. Z hygienických dôvodov sa však odporúča vymeniť matrac každých 7 rokov a nemali by ste zabúdať na jeho pravidelné čistenie.

V čom sa matrace od seba líšia?

  • Počet pružín – zatiaľ čo bonellový matrac má 100 až 200 pružín, taštičkový matrac ich má v základe až 2-krát viac a ich počet sa môže vyšplhať až na tisíce.
  • Zónovanie – bonellový matrac sa nedá zónovať, taštičkový matrac áno.
  • Prenos pohybu – vďaka špeciálnemu umiestneniu pružín v taštičkách sa pohyb na taštičkovom matraci neprenáša na celú plochu. Pri pružinovom matraci k tomu dochádza.
  • Stlačenie pružín – pri tlaku na bonellové pružiny sa prehýbajú nielen pružiny v mieste pôsobenia tlaku, ale aj pružiny okolo nich. Pri taštičkovom matraci reagujú na tlak len pružiny, na ktoré je vyvíjaný tlak. Ostatné zostávajú bez zmeny. Preto taštičkový matrac lepšie kopíruje vaše telo.

Najluxusnejší spánok ponúkajú matrace na mieru

V spoločnosti Ferreti vyrábame matrace na zákazku. Dokážeme vyrobiť pružinový bonellový matrac pre väčšiu jednolôžkovú posteľ 140 × 200 cm, pre klasickú manželskú posteľ 180 × 200 cm, na menšiu manželskú posteľ 160 × 200 cm, ale aj na jednolôžkovú posteľ 90 × 200.

Aj taštičkový matrac vám vyrobíme na mieru. Pre jednolôžko sú vhodné taštičkové matrace s rozmermi 80, 90, 100 × 200 cm, pre väčšie jednolôžko použite taštičkový matrac 140 × 200 cm. Do menšej manželskej postele je vhodný taštičkový matrac 160 × 200 cm a do štandardnej postele taštičkový matrac 180 × 200 cm.

Pri matracoch na mieru si môžete vybrať aj výrobný materiál, ktorý najlepšie vyhovuje vašim zdravotným a iným požiadavkám na pohodlný spánok. Vyrábame nielen pružinové, ale aj penové matrace. Navštívte niektorého z našich predajcov alebo nás kontaktujte a poraďte sa.

Správne zvolený matrac je základom zdravého a dostatočne regenerujúceho spánku.

Autor ferreti

publikované 18. 8. 2023 o 11:31

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu