matrace

Budete zaspávať na penovom alebo pružinovom matraci?

Vaše očakávania sú najlepším vodítkom pri výbere nového matraca. Dávate prednosť spánku na tvrdšom matraci alebo máte vyššiu hmotnosť? Pravdepodobne potrebujete pružinový matrac. Trápia vás bolesti chrbta a kĺbov? Spite na penovom matraci, ktorý sa dokonale prispôsobí vašim krivkám. Zistite, aké vlastnosti majú pružinové a penové matrace.

Vek 7 rokov a preležané časti: kedy je správny čas na výmenu matraca?

Mnohí ľudia majú predstavu, že investujú do drahého matraca, ktorý im vydrží celý život. Ale nie je to tak. Ani ten najdrahší a najkvalitnejší matrac nemá takú dlhú životnosť. Ide o výrobok, ktorý používate každý deň, a tomu zodpovedá aj jeho životnosť. Kedy vymeniť svoj starý matrac za nový?

  • Vek 7 rokov a viac – počas každej noci človek vypotí až 1,5 litra potu. Prach, mikroskopické šupinky kože, vlasy a iné nečistoty sa usadzujú v matraci. Aj keď matrac pravidelne čistíte, približne po 7 rokoch používania sa stáva nehygienickým a je čas ho vymeniť. V starých matracoch sa množia roztoče a sú ideálnym miestom na rast plesní.
  • Mechanické opotrebovanie – akonáhle si všimnete, že je matrac prehnutý, má trhliny, preliačiny alebo nerovnosti, začnite ihneď vyberať nový. Spánok na mechanicky opotrebovanom matraci je nepohodlný. Nekvalitný spánok negatívne ovplyvňuje vaše fyzické a duševné zdravie.
  • Budíte sa dolámaní – Ak sa v noci často budíte a prehadzujete alebo ráno vstávate so stuhnutým chrbtom, otlačenými kĺbmi alebo bolesťami krku, na vine môže byť nevhodný matrac.

Dávate prednosť penovému alebo pružinovému matracu?

Keď si začnete vyberať matrac, budete sa pozerať nielen na jeho nosnosť alebo rozmery, ale predovšetkým na to, z akého materiálu je vyrobený. Na trhu sú v základe dostupné dva typy matracov:

  • pružinové
  • penové

Každý matrac má svoje výhody a nevýhody. Pružinové matrace sú pevnejšie, majú dlhšiu životnosť a perfektnú nosnosť, takže sa na nich pohodlne vyspia aj ľudia s nadváhou. Pri penových matracoch máte na výber z mnohých prevedení. Penové matrace majú rôzne vlastnosti a najlepšie sa prispôsobia vašim požiadavkám. Sú mäkšie, a tak dokonale odľahčia tlakové body.

Pružinové matrace: bonellové a taštičkové

Pružinové matrace prešli významným vývojom. Už nehrozí, že by pružiny vŕzgali alebo vystreľovali a tlačili do chrbta. V súčasnosti sa na výrobu pružín používajú oceľové alebo kovové drôty rôznych hrúbok. V závislosti od pružín, ktoré tvoria jadro, sa matrace delia na bonellové a taštičkové.

Všetko, čo potrebujete vedieť o bonellovom matraci

Ak niekde vidíte nápis pružinový matrac alebo ak niekto hovorí o pružinovom matraci, pravdepodobne ide o bonellový matrac. V porovnaní s taštičkovými sú bonellové matrace o niečo starším typom.

Jadro matraca tvorí 100 až 200 pružín v tvare presýpacích hodín. Tieto pružiny sú navzájom spojené vlnitým drôtom a tvoria jeden celok. Matrac si zachováva svoju tuhosť počas celej životnosti. Kvôli vzájomnému prepojeniu pružín matrac prenáša pohyb. To znamená, že na veľkej manželskej posteli bude spiaci cítiť, keď sa druhý otočí. Preto sa neodporúča dávať do manželskej postele jeden veľký spojený matrac, ale radšej dva samostatné.

Nosnosť bonellového matraca je približne 130 kg, takže na ňom môžu pohodlne spať aj ťažšie osoby. Vzhľadom na vyššiu tvrdosť nie je dobrou voľbou pre tých, ktorí trpia bolesťami kĺbov. Nespornou výhodou je dokonalá cirkulácia vzduchu. Vďaka nej sa z matraca odparuje vlhkosť. Tým sa znižuje pravdepodobnosť vzniku plesní a roztočov.

Pružinové matrace môžete používať aj tam, kde je vyššia vlhkosť. Sú ideálne napríklad v chatách s nepravidelným vetraním. Pružinový matrac môžete umiestniť na pevnú dosku, lamelový alebo latkový rošt. V žiadnom prípade nepatrí na polohovateľný rošt, pretože by sa pružiny mohli poškodiť. Bonellový matrac sa nedá zónovať.

Lamelový rošt pro pružinový matrac

Obrázok: Pružinový matrac môžete umiestniť na lamelový rošt.

Všetko, čo potrebujete vedieť o taštičkovom matraci

Taštičkové matrace sú v porovnaní s bonellovými matracmi „modernejšie“. To, čo ich robí lepšími, sú taštičkové pružiny. V jednom matraci môžete nájsť stovky až tisíce drobných pružiniek. Každá pružina má svoje vlastné textilné puzdro nazývané taštička. Odtiaľ pochádza názov matrac s taštičkovými pružinami.

Taštičkový matrac

Obrázok: Pružiny sú zašité v textilných kapsičkách.

Na rozdiel od bonellových matracov nie sú pružiny navzájom prepojené. Medzi sebou sú spojené len textilné puzdrá, takže pri sedení alebo ležaní sa stláčajú len pružiny, ktoré sú pod tlakom. Zvyšok pružín zostáva v pôvodnej polohe. Taštičkové matrace teda nevedú pohyb, takže nebudete cítiť, ako sa vaša polovička počas spánku na manželskom matraci prevracia.

Taštičkové pružiny sú vyrobené z rôzne hrubých drôtov, a preto sa dajú zónovať. Kvalitné ortopedické matrace majú až 7 zón, ktoré sa líšia tvrdosťou. Tvrdosť každej zóny zodpovedá konkrétnej časti tela, takže vaša chrbtica je počas spánku v zdravej polohe. V oblastiach, kde je na matrac vyvíjaný väčší tlak, je matrac tvrdší. Ide napríklad o kolená a boky. Naopak, v oblasti krčnej chrbtice a chodidiel je matrac mäkší.

Na taštičkovom matraci sa výborne vyspia deti, dospelí aj seniori. Taštičkový matrac sa môže pochváliť pôsobivou nosnosťou až 150 kg, takže poskytne dostatočnú podporu aj opornému systému osoby s nadváhou. Taštičkové pružiny nepatria na polohovateľné rošty. Najlepšou základňou je boxspring, pevná doska, latkový alebo lamelový rošt.

Porovnanie bonellových a taštičkových matracov

Aké sú rozdiely a podobnosti medzi bonellovými a taštičkovými matracmi? Pozrite si tabuľku.

Porovnanie bonellových a taštičkových matracov

Prehľadne o penových matracoch

Pružinové matrace sú na trhu dostupné v dvoch typoch: s bonellovými a taštičkovými pružinami. Ponuka penových matracov je však oveľa širšia. Niektoré matrace sú vyrobené z jednej peny, zatiaľ čo iné kombinujú viacero pien. Nazývajú sa sendvičové matrace. Každá pena má iné vlastnosti. Ak peny skombinujete, môžete získať matrac, ktorý dokonale vyhovuje napríklad vašim zdravotným/ortopedickým požiadavkám.

Podobne ako pružinové matrace, aj penové matrace prešli značným vývojom. Predtým sa ľudia na penových matracoch prehrievali a potili. Dnešné moderné peny majú otvorenejšiu štruktúru, ktorá umožňuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu v matraci, vďaka čomu je matrac priedušnejší. Niektoré matrace sú vyrobené so zámerom prepúšťať čo najviac vzduchu, aby poskytovali dostatočne pohodlný spánok.

Priedušný penový matrac

Obrázek: Obrázok: Priedušný penový matrac.

Výhodou penových matracov je ich nízka hmotnosť, pružnosť a podpora správneho držania chrbtice. Penové matrace zmierňujú bolesti pohybového aparátu. Ortopedické penové matrace majú niekoľko zón tvrdosti, takže správne podopierajú každú časť tela. Vaša chrbtica je preto počas spánku v zdravej polohe. Ráno vstanete bez bolesti chrbta a stuhnutosti.

Penové matrace sa kladú na boxspringy, ručne a elektricky polohovateľné rošty a na latkové a lamelové rošty. Nie sú vhodné na pevný doskový podklad, pretože penové matrace sú v porovnaní s pružinovými matracmi menej priedušné.

Elektricky nastaviteľný rošt

Obrázok: Penové matrace sa kombinujú s elektricky nastaviteľným roštom.

Najpoužívanejšie peny na výrobu matracov

Matrace sa vyrábajú z rôznych pien, ktoré majú rôzne vlastnosti. V spoločnosti Ferreti najčastejšie používame tieto tri typy:

  • Pamäťová pena – má vyššiu hustotu v porovnaní s inými penami. Jej jedinečnosť spočíva v prispôsobení jej tuhosti v závislosti od teploty ľudského tela. Preto dokáže dokonale vyvážiť tlakové body a prispôsobiť sa krivkám spiaceho človeka. Pamäťová pena sa môže pochváliť vynikajúcimi ortopedickými vlastnosťami. Počas spánku udržiava chrbticu v zdravej polohe, takže vás po prebudení netrápia bolesti. Pamäťová pena pohodlne objíme telo a udržiava ho v zdravej polohe. Je ideálna pre ľudí trpiacich bolesťami chrbtice, ramien, krku, bedier a kĺbov.
  • Pena Cellflex – ide o typ studenej peny, ktorá je obľúbená pre svoju vysokú tuhosť, ktorá zabezpečuje dlhú životnosť matraca. Pri výrobe prechádza špeciálnym procesom, ktorý jej dodáva otvorenú bunkovú štruktúru. Výsledkom je dokonalá priedušnosť, takže sa človek počas spánku nepotí. Ide o pružný a odolný materiál, ktorý perfektne rozkladá vyvíjaný tlak.
  • Talalay latex – Ide o druh prírodného latexu, ktorý je vďaka svojej otvorenej bunkovej štruktúre dokonale priedušný. Je správnou voľbou pre tých, ktorí sa viac potia. Keďže ide o prírodný materiál, neuvoľňuje agresívne chemické látky a je odolný voči roztočom. Preto na ňom často spávajú aj alergici. Dokáže vyrovnať tlak na najviac exponovaných miestach.
Matrac z prírodných materiálov vhodný pre alergikov

Obrázok: Matrac s latexovou penou.

Vrchný matrac z pamäťovej peny

Pamäťová pena sa používa nielen na výrobu klasických matracov na spanie, ale aj na výrobu topperov. Ide o tenký matrac s hrúbkou do cca 6 cm, ktorý upravuje tvrdosť spacieho matraca a zároveň ho chráni pred znečistením. Výhodou toppera z pamäťovej peny je, že sa ľahko udržiava a zvyšuje hygienu celého lôžka.

Pružinový vs. penový matrac: ktorý si vybrať?

Výber matraca prispôsobte najmä svojim zdravotným problémom, požiadavkám na tvrdosť, polohe pri spánku alebo typu roštu. Tí, ktorí uprednostňujú spánok na tvrdšom, ocenia pružinové matrace. Pre ľudí, ktorí trpia otlakmi a bolesťami kĺbov, sú vhodnejšie penové matrace.

Pozrite si porovnanie pružinových a penových matracov v nasledujúcej tabuľke.

Porovnanie pružinového a penového matraca

Váš nový matrac by mal do bodky spĺňať vaše požiadavky na zdravý spánok. Napíšte si preto, čo od matraca očakávate, a podľa toho sa rozhodnite. Vyberiete si pružinový alebo penový matrac?

Autor ferreti

publikované 20. 9. 2023 o 13:04

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu