Čo sa oplatí vedieť o luxusných kontinentálnych posteliach?

Kontinentálna posteľ sa vyznačuje tromi matracmi, ktoré predlžujú jej životnosť, ale predovšetkým dokonale rozkladajú tlak, takže spánok na nich je mimoriadne pohodlný. Pozadu nezostáva ani prepracovaný dizajn s dominantným vysokým čelom, ktoré posteli dodáva luxusný vzhľad.

Je rozdiel medzi americkou, kontinentálnou alebo boxspringovou posteľou?

Možno ste si pri prehliadaní internetu alebo listovaní v katalógoch spálňového nábytku všimli, že niektoré postele sú označované ako americké, kontinentálne alebo boxspringové. Rozmýšľali ste, aký je medzi nimi rozdiel? Prezradíme vám, že žiadny. Ide o jednu a tú istú posteľ, pre ktorú existuje viacero názvov. Obľúbené sú najmä v Severnej Amerike a škandinávskych krajinách. Práve odtiaľ pochádzajú názvy ako americká a kontinentálna.

Chýry o komforte kontinentálnych postelí obleteli celú zem, preto sa v súčasnosti považujú za najpohodlnejšie na trhu. Tieto postele sa kedysi nachádzali výhradne v hoteloch. V poslednom čase ich však vyrábajú aj spoločnosti, ktoré dodávajú nábytok do bežných domácností. Preto si ich môžete zaobstarať aj do svojej spálne.

Čo je to kontinentálna posteľ?

Kontinentálne postele sú postele, ktoré nemajú rošt ako klasické postele. Nahrádza ho pružinová základňa. Pružinová základňa je jedným z prvkov, ktoré nesmú kontinentálnej posteli chýbať. Okrem toho sa posteľ vyznačuje systémom trojitého matraca, vysoko položenou ložnou plochou, vysokým čalúneným čelom a dizajnovým spracovaním. Poďme si jednotlivé časti bližšie priblížiť.

Systém trojitého matraca

Kontinentálna posteľ sa môže pochváliť tromi pružinovými vrstvami, ktoré perfektne rozkladajú tlak ležiacej osoby. Dokonale kopírujú krivky ľudského tela a na záťaž a pohyb reagujú oveľa lepšie ako postele s klasickým lamelovým matracom. Vďaka trojitému odpruženiu nemusíte počas spánku tak často meniť spánkovú polohu, pretože vás nikde nič netlačí. Spíte teda pokojne a nerušene bez zbytočného budenia.

  • Matrac v základni – základňu tvorí pevný rám vyplnený bonellovými pružinami. Práve tieto pružiny sa považujú za 1. matrac. Nahrádzajú rošt a je na nich umiestnený hlavný matrac na spanie.
  • Hlavný matrac na spanie – je položený na bonellových pružinách. Spací matrac si vyberáte podľa svojich požiadaviek, medzi ktoré patrí nielen vaša hmotnosť, ale napríklad aj tuhosť alebo zdravotné obmedzenia. Na bonellových pružinách môže ležať taštičkový matrac, ale aj penový matrac.
  • Tenký vrchný matrac – nazývaný aj topper. Ide o matrac, ktorý má hrúbku 6 až 8 cm. Topper je najčastejšie vyrobený z pamäťovej peny. Dokáže upraviť tvrdosť hlavného matraca na spanie. Môže ho urobiť buď mäkším, alebo tvrdším. Zároveň predlžuje životnosť matraca na spanie a chráni ho pred znečistením, takže zvyšuje hygienu postele.

Vďaka systému trojitého matraca zažijete pohodlný spánok ako v žiadnej inej posteli. Matrace dokonale rozložia tlak a zároveň predĺžia životnosť postele.

Boxspring posteľ

Obrázok: Kontinentálne postele majú tri matrace.

Plocha na spanie vo výške 60 cm alebo viac

Ďalším charakteristickým znakom kontinentálnej postele je vysoko položená ložná plocha. Zatiaľ čo bežné postele majú výšku ložnej plochy 40 až 50 cm od zeme, kontinentálna posteľ má výšku 60 až 70 cm. Okrem celkovo vyššieho rámu postele ovplyvňuje výšku plochy aj hrúbka matraca. V našej ponuke nájdete matrace s hrúbkou od 20 do 41 cm.

Čím vyššie je ložná plocha, tým pohodlnejšie je vstávanie a líhanie. Vysoké postele sú skvelé pre ľudí, ktorí majú problémy s bedrami a kĺbmi, pre nastávajúce matky, ale aj pre každého, kto túži po skutočne pohodlnej posteli.

Ako určíte optimálnu výšku ložnej plochy vo vzťahu k vašej postave?

  • Sadnite si na okraj postele.
  • Spustite nohy nadol tak, aby ste sa plnými chodidlami dotýkali podlahy.
  • Ak je medzi vašimi lýtkovými a stehennými kosťami uhol 90°, vaša posteľ má optimálnu výšku ložnej plochy.

Ak spíte na dostatočne vysokej posteli, nebude vás obťažovať vírenie prachu pri podlahe ani prievan.

Pohodlné čalúnené čelo luxusnej postele

Charakteristickým znakom kontinentálnej, čiže americkej postele, je vysoké čalúnené čelo. V spoločnosti Ferreti vyrábame postele na zákazku, takže si môžete vybrať z našej ponuky čiel také, ktoré bude ladiť nielen s koncepciou samotnej postele, ale aj s vybavením vašej spálne.

Čelo postele má praktickú aj dizajnovú funkciu. Ak hovoríme o praktickej, určite oceníte, že vás chráni pred chladom, ktorý preniká stenou za posteľou. Zároveň vám poskytne pocit bezpečia, ale aj pohodlia, napríklad pri čítaní knihy alebo rozhovore s partnerom. Chrbát si už nemusíte podopierať vankúšmi. Jednoducho sa opriete o mäkké čelo postele.

Čelo si môžete nechať očalúniť vlastnou látkou alebo si vybrať z našej ponuky. Čalúnime látkami, kožou a ekokožou rôznych štruktúr a povrchových úprav. Okrem toho si môžete vybrať aj prevedenie čela. Dávate prednosť minimalizmu v podobe jednoduchých geometrických štruktúr, alebo si vyberiete čelo zdobené prešívaním a inými aplikáciami?

Čelo postele môže byť rovnako široké ako vaša posteľ, ale môže byť aj širšie. Súčasťou čela postele môže byť aj integrované osvetlenie alebo napríklad zásuvky.

Dizajnové prevedenie kontinentálnej postele

Pre boxspringové, čiže kontinentálne postele, je charakteristický čalúnený rám. V spoločnosti Ferreti vyrábame rámy postelí z masívneho dreva, ktoré pokrývame mäkkou penou a následne očalúnime látkou. Je teda vo vašich rukách, či bude rám čalúnený rovnakou látkou a v rovnakej farbe tak, aby ladil s čelom postele, alebo sa rozhodnete pre iný odtieň.

Dlhá životnosť

Veľkou výhodou kontinentálnych postelí je ich trvácnosť a hygiena. Pružinová základňa je maximálne vzdušná, takže dokáže nielen dokonale rozložiť tlak, ale aj privádzať k matracu na spanie dostatok čerstvého vzduchu. Matrac je preto dostatočne odvetraný a nedochádza v ňom k tvorbe nebezpečných plesní a baktérií, ktoré často vedú k alergickým reakciám.

Bonellové pružiny, ktoré vypĺňajú základňu, majú perfektnú nosnosť a dlhú životnosť. To znamená, že kontinentálne postele si obľúbia aj ľudia s vyššou hmotnosťou. Vďaka systému trojitého matraca nehrozí, že by sa hlavný matrac čoskoro preležal. Celkovo to prispieva k dlhej životnosti postele.

Dizajnová posteľ

Obrázok: Bonellové pružiny kontinentálnej postele sú vzdušné a predlžujú životnosť hlavného matraca.

Veľkosť kontinentálnej postele, ktorá zodpovedá rozmerom vašej spálne

Keďže naše postele vyrábame na zákazku, môžete si sami určiť optimálnu veľkosť postele. Do štandardných a väčších spální odporúčame klasickú kontinentálnu posteľ s rozmermi 180 × 200 cm. Dokážeme však vyrobiť aj väčšiu kontinentálnu posteľ s rozmermi 200 × 200 cm a ponúkame aj predĺžené postele s rozmermi 180 × 210 alebo 220 cm. Do menších spální sa najlepšie hodia menšie kontinentálne postele s rozmermi 160 × 200 cm. Do spálne alebo izby, kde spí len jedna osoba, sú určené kontinentálne postele s rozmermi väčšieho jednolôžka 140 × 200 cm.

Potrebujete úložný priestor?

Kontinentálna posteľ vzhľadom na svoju konštrukciu neponúka úložný priestor. Základňa je vyplnená spomínanými pružinami pod ložnou plochou. Tým pádom nezostáva na úložný priestor žiadne miesto.

Ak úložný priestor potrebujete, kúpte si pred posteľ taburetku. Taburet k posteli má pod sedacou plochou priestor, do ktorého môžete uložiť deky, posteľné obliečky, posteľnú bielizeň, knihy a iné veci, na ktoré nemáte nikde inde miesto.

Chcete spať v tej najpohodlnejšej posteli? Ľahnite si do kontinentálnej postele so systémom troch matracov.

Autor ferreti

publikované 8. 11. 2023 o 16:16

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu