matrace

Najluxusnejší odpočinok je na vysokých matracoch z pamäťovej peny. Zistite prečo

Kvalitný spánok sa odráža na vašej fyzickej a duševnej pohode, preto by ste pri výbere matraca nemali robiť kompromisy. Prečo si vybrať vysoký matrac z pamäťovej peny? Detailné kopírovanie kriviek vášho tela je len jednou z výhod týchto matracov. Zoznámte sa s ďalšími.

Kde sa vzala pamäťová pena?

Technológia pamäťovej peny nie je žiadnou novinkou. Existuje už od 60. rokov minulého storočia, keď ju vyvinuli vedci z NASA. Bola navrhnutá tak, aby pomáhala astronautom vyrovnať sa s tlakom na ich telo vo vesmíre. Pamäťová pena sa používala v raketoplánoch ako výplň sedadiel a bezpečnostných pásov. Časom sa dostala aj do zdravotníckeho vybavenia. Používala sa ako ortopedická výplň sedadiel invalidných vozíkov, ale aj v podložkách na röntgenové stoly. Používali ju aj športovci. Najmä hráči amerického futbalu nosili na hlavách prilby s vložkami z pamäťovej peny. Vďaka komercializácii sa pamäťová pena následne začala používať pri výrobe matracov, ktoré sa umiestňujú do najluxusnejších kontinentálnych postelí.

Spôsob výroby pamäťovej peny

Pamäťová pena, nazývaná aj lenivá pena, lazy foam alebo viskoelastická pena, je polymér známy ako polyuretán. Tento materiál má široké spektrum použitia. Nájdete ho napríklad v sedadlách automobilov, ale aj v sedacom nábytku a v stavebníctve, kde sa používa ako izolácia.

Do základu sa pridávajú rôzne ďalšie látky, ktoré dodávajú materiálu jeho charakteristické vlastnosti. Patrí medzi ne viskozita a elasticita. Vďaka svojej viskozite dokáže lenivá pena meniť svoj tvar a vďaka elasticite sa po uvoľnení tlaku vracia do pôvodného stavu.

Pamäťová pena a jej druhy

Podľa spôsobu výroby sa lenivá pena delí na 3 druhy.

 • Klasická pamäťová pena – je to najstarší typ peny. Hoci sa dokázala dokonale prispôsobiť krivkám ľudského tela, nebola dostatočne priedušná. Zadržiavala teplo, čo spôsobovalo, že sa ľudia počas spánku nepríjemne potili.
 • Pamäťová pena obohatená o otvorenú bunkovú štruktúru – vďaka vylepšeniu výrobnej „receptúry“ sa pena stala priedušnejšou. Jej štruktúra pripomína špongiu s tisíckami malých rúrok. Pena tak dokáže lepšie odvádzať teplo od človeka a je priedušnejšia.
 • Pamäťová pena s gélovými guličkami – zjednodušene povedané, ide o penu s chladiacim účinkom. Obsahuje gélové mikroguľôčky, ktoré absorbujú teplo a pomáhajú pri cirkulácii vzduchu. Preto sa na matraci vôbec nepotíte.

Prečo sú matrace z lenivej peny také obľúbené?

Matrace z lenivej peny dokážu meniť svoju tvrdosť na základe pôsobenia ľudského tepla, ale aj tlaku spiaceho. Vďaka tomu vám ponúkajú rovnomerné rozloženie hmotnosti, ale aj dokonalú oporu pre vaše svaly a chrbticu. Zmierňujú tlak na kĺby a tým umožňujú dobrú cirkuláciu krvi. Nikde vám nič netŕpne. Vplyvom tepla matrac zmäkne, ale akonáhle teplota klesne, matrac sa vráti do pôvodného tvaru a stvrdne.

Výhody matracov z pamäťovej peny v kocke:

 • Ideálna opora tela – vďaka individuálnej reakcii na tlak a teplotu ponúka matrac z lenivej peny dokonalú oporu pre každý tvar tela. Nezáleží na tom, či matrac používa štíhla žena alebo statný muž. Každému človeku matrac ponúka optimálnu oporu chrbtice a kĺbov.
 • Absorpcia pohybu – hneď ako si na matrac ľahnete, začnete sa do neho ponárať. Matrac vás „objíme“. Dokáže absorbovať pohyb, takže partneri spiaci na veľkom manželskom matraci sa pri zmene spánkovej polohy nebudú budiť. Lenivá pena totiž neprenáša pohyb. Už žiadny prerušovaný spánok.
 • Hypoalergénny – matrac je vyrobený zo syntetického materiálu, v ktorom sa nezachytávajú roztoče spôsobujúce alergie. Vďaka tomu je matrac dobrou voľbou pre alergikov.
 • Otvorená štruktúra – ak investujete do novších typov pamäťových pien, môžete si užívať optimálnu cirkuláciu vzduchu, takže sa počas spánku nebudete zbytočne potiť.

Toppery alebo vrchné matrace z pamäťovej peny

Topper je tenký matrac s hrúbkou len 6 až 8 cm. Najčastejšie ho nájdete v posteli typu boxspring, ale v podstate ho môžete položiť na akýkoľvek matrac.

Topper má niekoľko funkcií. Môže napríklad upravovať tvrdosť hlavného matraca. Je totiž k dispozícii v rôznych tuhostiach, takže váš matrac môže byť tvrdší alebo mäkší. Okrem toho topper zvyšuje aj hygienu postele. Chráni hlavný matrac pred prachom, tekutinami a inými nečistotami. Jeho súčasťou je totiž snímateľný a prateľný poťah.

Ďalšou výhodou je, že predlžuje životnosť hlavného matraca. Chráni ho pred skorým preležaním. Topper môžete použiť aj ako pohodlnú vrstvu na spanie pre návštevy. Môžete ho napríklad umiestniť na pohovku a zabezpečiť svojim nočným hosťom čo najpohodlnejší odpočinok.

Dizajnová posteľ s čalúneným čelom

Obrázok: Topper je vrchný tenký matrac.

Pre koho sú produkty z lenivej peny najlepšou voľbou?

Lenivá pena sa používa nielen na matrace, ale napríklad aj na vankúše. Vankúše z pamäťovej peny môžu mať klasický obdĺžnikový tvar, ale k dispozícii sú aj v anatomickom prevedení, napríklad vo forme vlny alebo motýľa. Dokážu sa prispôsobiť polohe spiaceho a poskytujú optimálnu oporu. Výhodou v porovnaní s vankúšom z dutého vlákna alebo peria je dlhšia životnosť.

Kto by mal spať na pamäťovej pene?

 • Ľudia, ktorí trpia ortopedickými ťažkosťami,
 • osoby s bolesťami krčnej chrbtice a stuhnutým krkom,
 • alergici,
 • páry, ktoré uprednostňujú spánok na jednom celistvom matraci.

Matrace z lenivej peny nepatria do detských postieľok, pretože nedokážu poskytnúť primeranú oporu rýchlo sa vyvíjajúcemu opornému systému.

Poznáte príslovie: Čím vyšší matrac, tým lepší spánok?

Pravdepodobne poznáte pravidlá, ktorými sa treba riadiť pri výbere nového matraca. Jedná sa o:

 • dĺžku – približne o 20 až 25 cm väčšia ako výška lôžka,
 • nosnosť – asi o 5 kg vyššia ako hmotnosť spiaceho,
 • tuhosť – zodpovedá spánkovým návykom a hmotnosti človeka,
 • materiál – rôzne výrobné materiály, ktoré sa vyberajú podľa hmotnosti, spánkovej polohy alebo zdravotných problémov.

Vedeli ste však, že dôležitá je aj výška alebo hrúbka matraca? Všeobecne sú na trhu dostupné matrace s hrúbkou približne 5 cm, ale existujú aj vysoké matrace s výškou nad 25 cm a viac. Kým nízke matrace (6, 7 a 8 cm) patria do detských postieľok, matrace s výškou 15 cm a viac sú vhodné do amerických postelí pre dospelých.

Výška matraca úzko súvisí s jeho životnosťou. Čím je matrac nižší, tým skôr sa preleží. Životnosť vyšších matracov je logicky dlhšia. Vyššie matrace sú optimálnou voľbou pre spáčov s vyššou telesnou hmotnosťou. Sú ale vhodné do postelí všetkých, ktorí hľadajú čo najpohodlnejší odpočinok.

Podľa čoho si vybrať správnu výšku matraca?

Pri výbere optimálnej výšky matraca vám pomôžu tieto základné otázky.

 • Ako často chcete na matraci spať? – Ak na matraci spíte len občas, vystačíte si s menšou hrúbkou, približne do 15 cm. Na každodenné spanie sú vhodné matrace vyššie ako 16 cm.
 • Koľko vážite? – Zvyčajne sa uvádza, že ľudia s hmotnosťou do 70 kg sa môžu pohodlne vyspať na matraci vysokom približne 13 cm. 100-kiloví spáči by mali siahnuť po matraci s hrúbkou 15 až 17 cm a ľudia s hmotnosťou nad 130 kg po ešte vyššom. Ide však len o odporúčanie.
 • Máte zdravotné obmedzenia? – Ak máte problémy s pohybovým aparátom, siahnite po čo najvyššom matraci, ideálne okolo 20 cm alebo viac.
 • Na akom rošte bude matrac ležať? – Ak máte pevný nepružný rošt, je lepšie siahnuť po vyššom matraci (16 cm alebo viac). Nižší matrac môže ležať aj na pružnom lamelovom rošte, pretože lamely pomáhajú rozložiť tlak na matrac tak, aby sa vám spalo čo najpohodlnejšie. Matrac s výškou nad 20 cm sa najlepšie hodí do luxusných amerických postelí s boxspringovou základňou.

Vysoké matrace z pamäťovej peny z ponuky Ferreti

Ak si chcete užiť dokonalý odpočinok, môžete svoju posteľ doplniť matracom Rayon alebo Eleanor Hybrid.

Matrac Rayon

Matrac Rayon je k dispozícii v dvoch hrúbkach, a to 20 a 25 cm, ale aj v dvoch tvrdostiach. Je vyrobený z pamäťovej peny s dokonalou bodovou elasticitou, takže vás počas spánku nikde nič netlačí. Matrac poskytuje optimálnu oporu pre vašu šiju, chrbát, ramená a nohy. Poťah matraca je vyrobený z celulózy, takže má dokonalé absorpčné vlastnosti, je priedušný a dokáže sa maximálne prispôsobiť pamäťovej pene.

Matrace z pamäťovej peny

Obrázek: Luxusný matrac Rayon.

Matrac Eleanor Hybrid

Rovnako ako vyššie uvedený matrac, aj matrac Eleanor Hybrid je k dispozícii v dvoch tuhostiach. Jeho výška je pohodlných 25 cm a je vyrobený z kombinovaných materiálov. Vrchnú komfortnú vrstvu tvoria dve vrstvy pamäťovej peny, ktorá sa rýchlejšie prispôsobuje zmenám polohy počas spánku. Pod penami sa nachádza 1 000 kusov moderných taštičkových pružín, ktoré matracu dodávajú dlhú životnosť. Poťah matraca je ušitý z látky BIORYTMIC, ktorá pomáha telu lepšie relaxovať a regenerovať.

Luxusný vysoký matrac z pamäťovej peny

Obrázok: Matrac Eleanor s taštičkovými pružinami.

Vo Ferreti vyrábame nielen matrace a boxspringové postele, ale aj ďalší nábytok do spálne. Medzi obľúbené položky patria napríklad taburetky pred posteľ.

Doprajte si pokojný a regeneračný spánok. Uložte sa na vysoký matrac z pamäťovej peny.

Autor ferreti

publikované 19. 12. 2023 o 9:51

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu