matrace

Chcete sa ráno prebúdzať svieži? Spite na matraci so zónami

Na rozdiel od matraca s jednou tvrdosťou sa zónový matrac dokáže dokonale prispôsobiť vašim krivkám. Udržuje vašu chrbticu v zdravej polohe, takže počas spánku zbytočne nezaťažujete kĺby a nemusíte meniť spánkové polohy. Lepšie sa vám spí, ráno netrpíte bolesťami a máte dostatok energie na celý deň.

Spálňa je zónou odpočinku. Prečo si zaobstarať matrac so zónami?

Vaše telo nie je rovné ako doska. Má krivky bez ohľadu na to, či ste muž alebo žena. Práve tvaru vášho tela by sa mal vedieť matrac prispôsobiť.

Matrac bez zón

Na celom povrchu má len jednu tuhosť. To znamená, že pri ležaní sa na jednotlivé časti (krk, ramená, boky, kolená atď.) vyvíja nerovnomerný tlak. Preťažujete tak svoje kĺby a väzivové tkanivá. Počas spánku vás môže zobudiť nepríjemné brnenie, kŕče či napríklad bolesť v bedrovej časti chrbtice. Aby ste tieto nepríjemné pocity zmiernili, zmeníte spánkovú polohu. Zmena spánkových polôh však narúša spánok. Preto nemožno hovoriť o pokojnom a regeneračnom spánku.

Matrac so zónami

Čas pokročil. Pri navrhovaní a výrobe matracov výrobcovia zohľadňujú anatómiu ľudského tela, ktorá súvisí s polohou pri spánku a zaťažením, ktoré spiaci vyvíja na matrac. Preto majú moderné matrace jadrá rozdelené na vrstvy. Každá vrstva je spracovaná individuálne. Každá časť matraca je inak tuhá, a tak kopíruje vaše telo. Prispôsobí sa vám.

Vďaka rôznym tvrdostiam matrac so zónami udržiava vašu chrbticu v zdravej polohe. Nedochádza k otlakom ani k zníženému prietoku krvi a následnému tŕpnutiu. Váš spánok je preto oveľa pokojnejší. Nemusíte tak často meniť spánkovú polohu, v noci sa menej budíte a ráno vstávate uvoľnení.

7zónový matrac

Obrázok: Matrac so 7 zónami.

Koľko zón môže mať matrac?

Vo všeobecnosti platí, že čím viac, tým lepšie. K dispozícii sú matrace s 3, 5 a 7 zónami.

 • 3zónové matrace – sú najjednoduchšie. Ich stredná časť je najtuhšia a podopiera ťažisko tela, ktoré vyvíja na matrac najväčší tlak. Vrchná a spodná časť sú mäkšie.
 • 5zónové matrace – majú naviac 2 zóny, ktoré podopierajú oblasť hlavy a chodidiel.
 • 7zónové matrace – zohľadňujú krivky celého tela. Tuhosť a bodová stálosť každej zóny zabezpečuje, aby vaša chrbtica ležala v optimálnej polohe.

Za čo zodpovedá každá zo 7 zón?

 • Zóna hlavy a krčnej chrbtice – stará sa o správnu polohu krčnej chrbtice, aby vás po prebudení nebolela.
 • Zóna ramien – je mäkšia, takže zabraňuje preťažovaniu ramenných kĺbov pri spánku na boku.
 • Zóna bedier – bedrá vyvíjajú na matrac najväčší tlak. V tejto oblasti leží až 40 % hmotnosti. Táto zóna je taká pevná preto, aby boky zbytočne neklesali a nezostávali v neprirodzene vyklenutej polohe. Ak vaše boky nemajú dostatočnú oporu, ráno sa zobudíte s boľavým a stuhnutým chrbtom.
 • Zóna panvy – umožňuje, aby sa boky jemne zaborili do matraca a chrbtica bola vo vyváženej polohe
 • Zóna kolien – je rovnako pevná ako bedrová zóna. Zabezpečuje, aby kolená neboli vystavené zbytočnému tlaku.
 • Zóna dolných končatín – oblasť okolo lýtok je rovnako pevná ako oblasť ramien. Nohy pociťujú úľavu a pohodlie.
 • Zóna chodidiel a členkov – rovnaká pevnosť ako oblasť hlavy a krku. Eliminuje tlak v oblasti chodidiel a členkov.

Pre koho je zónový matrac najvhodnejší a aké sú jeho výhody?

Keďže zónový matrac udržiava telo počas spánku v prirodzenej polohe, obľúbia si ho všetci, ktorí trpia zdravotnými problémami, ako sú:

 • bolesti hlavy
 • krčnej chrbtice
 • bedier
 • platničiek atď.

S kvalitným matracom sa dá predísť mnohým z týchto problémov. V tomto článku sa dozviete, čo by ste mali zvážiť pri jeho výbere. Zónové matrace sa odporúčajú takmer pre všetkých dospelých. Sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie.

Kvalitné zónové matrace

Obrázok: Matrace so zónami sú vhodné takmer pre všetkých dospelých.

Vo všeobecnosti sa matrace so zónami neodporúčajú pre deti do 150cm. Nie sú ešte dostatočne vysoké, a tak by zóny nepodopierali tie časti tela, pre ktoré sú určené.

Jadro matracov so zónami tvoria peny a taštičkové pružiny

Zónové matrace sa vyrábajú z kombinácie rôznych typov pien. Preto sa im hovorí sendvičové matrace. Každá pena má inú tvrdosť a priedušnosť. Existujú aj prírodné materiály, ktoré sú antibakteriálne, a preto sú vhodné pre alergikov. Medzi takéto materiály patrí latex alebo peny, ktoré sú vyrobené z prírodných olejov.

Nemusíte sa vzdať ani spania na pružinových matracoch. Nezabudnite však, že zónovanie je možné len pri matracoch, ktorých jadro tvoria taštičkové pružiny. Pri výrobe taštičkových pružín sa používajú rôzne hrubé drôty, preto je možné taštičkový matrac zónovať. Klasické, čiže bonellové pružiny, sú vyrobené z drôtu, ktorý má len jednu hrúbku, takže zónovanie pri takýchto matracoch nie je možné.

Výhody matracov so zónami

Prečo si vybrať práve tento matrac?

 • Prispôsobí sa vášmu telu – každá zóna je navrhnutá tak, aby sa prispôsobila tvaru ľudského tela. Vďaka tomu sa vaša hmotnosť optimálne rozloží na celý matrac. Vaša chrbtica je v správnej polohe a vaše kĺby a svaly nie sú zbytočne namáhané.
 • Znižuje tlak na kĺby – vďaka jednotlivým zónam je vaša hmotnosť optimálne rozložená na celú plochu matraca. Ležíte teda v správnej polohe a predchádzate zbytočnému tlaku na kĺby.

Bolesti hlavy a chrbta? Čas na výmenu matraca

Kedy je najvhodnejší čas na výmenu matraca?

 • Ak je matrac starší ako 7 rokov – za ten čas sa stáva nehygienickým. Je plný vášho potu, prachu a mikroskopických čiastočiek kože. To všetko z neho robí ideálne miesto pre rast baktérií a plesní, ktoré spôsobujú alergie.
 • Má poškodenia, ktoré môžete vidieť okom – ak sa matrac trhá, môžete v ňom vidieť jamky a nevracia sa do pôvodnej polohy, keď z neho vstanete.
 • Citeľné poškodenie – tlačia vás pružiny alebo cítite preležané miesta.
 • Neprebúdzate sa svieži – ráno vstávate bez energie, bolí vás chrbát a v noci sa namiesto spánku prehadzujete.

Nechajte si vyrobiť matrac na mieru

Ak hľadáte najpohodlnejší matrac alebo matrac do atypicky riešenej postele, nechajte si ho vyrobiť na mieru. V spoločnosti Ferreti vám vyrobíme matrac podľa vašich požiadaviek. Čo všetko môže byť vo vašej réžii?

 • Rozmery a nosnosť matraca – matrac by vás mal prevyšovať o 20 až 25 cm. Jeho nosnosť by mala byť aspoň o 5 kg vyššia ako vaša hmotnosť.
 • Výška matraca – vysoké matrace ponúkajú najpohodlnejší spánok. Môžeme vám vyrobiť matrac s výškou 15 až 41 cm.
 • Tvrdosť matraca – mala by zodpovedať vašej hmotnosti, ale napríklad aj vášmu veku. Pre starších ľudí sú vhodnejšie mäkšie matrace, zatiaľ čo ľudia v produktívnom veku by mali spať na stredne tvrdom matraci. Čím viac vážite, tým tvrdší by ste mali mať matrac. Osoba s nadváhou by príliš mäkký matrac zbytočne rýchlo preležala.
 • Výrobný materiál – výrobný materiál voľte podľa svojich potrieb a zdravotných požiadaviek. Antibakteriálne a antialergické matrace sa vyrábajú z prírodných materiálov, ako je latex. Ak trpíte bolesťami kĺbov, vyberte si pamäťovú penu, ktorá prispôsobuje svoju tuhosť teplote vášho tela.
Matrac z latexu vhodný pre alergikov

Obrázok: Latexový matrac, ktorý je vhodný aj pre alergikov.

Zdravý spánok? To je výsledok kombinácie matraca, roštu a postele

Okrem matraca ovplyvňuje kvalitu spánku aj rošt a posteľ, resp. rám postele. Aby matrac správne plnil svoju funkciu, musí ležať na vhodnom rošte. Penové matrace patria na pružné lamelové rošty, statické aj polohovateľné. Matrace s pružinovým jadrom sú kompatibilné s pevnými latkovými roštami. Nepatria na polohovateľné rošty, pretože by sa pružiny mohli polohovaním zdeformovať. Matrac by mal mať nosnosť približne o 10 kg vyššiu, ako je vaša hmotnosť.

Medzi najpohodlnejšie postele patria postele so systémom boxspring. Namiesto roštu majú pružinovú základňu, ktorá rovnako ako rošt pomáha rozložiť tlak na matrac. Boxspringové postele sú vysoké. Na rozdiel od bežných postelí, ktoré majú plochu na spanie 40 až 45 cm od zeme, je ložná plocha boxspringovej postele 50 až 60 nad zemou. Ste tak chránení pred víriacim sa prachom a prievanom. Okrem toho sa z postele ľahko vstáva a pohodlne sa do nej líha. Čalúnenej boxspringovej posteli nechýba vysoké čelo, o ktoré sa môžete pohodlne oprieť. Navyše je výrazným dizajnovým prvkom nielen postele, ale celej spálne.

Kvalita spánku ovplyvňuje vašu fyzickú a duševnú pohodu. Vaše telo sa počas spánku regeneruje a získava energiu na ďalší deň. Urobte všetko pre to, aby ste mali čo najkvalitnejší spánok. Vaše zdravie sa vám za to odmení.

Autor ferreti

publikované 24. 10. 2023 o 10:42

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu