matrace

Máte špeciálne požiadavky na matrac na posteľ? Nechajte si vyrobiť matrac na mieru

Základom dobrého spánku je matrac, ktorý spĺňa všetky vaše požiadavky na pohodlný odpočinok. Pri matraci na mieru si môžete vybrať nielen dĺžku, šírku a výšku, ale aj výrobné materiály alebo tvar. Okrem toho môžete matrac prispôsobiť svojim zdravotným problémom a obmedzeniam. Ako môže vyzerať atypický matrac na mieru?

Prečo si nechať vyrobiť luxusný matrac na mieru?

Matrace na mieru sa používajú čoraz častejšie. Svoje miesto nachádzajú nielen v luxusných amerických posteliach. Možno máte doma starožitnú posteľ po babičke, ktorá má iné rozmery ako nábytok vyrábaný v súčasnosti. Alebo máte posteľ väčších či menších rozmerov. Často sa vyrábajú aj matrace na mieru do netypických detských postieľok. Vďaka možnosti nechať si vyrobiť atypický matrac na mieru sa pohodlne vyspíte kdekoľvek.

Výhodou matraca na mieru je, že ho môžete prispôsobiť svojim zdravotným požiadavkám. Záleží len na vás, akú tvrdosť alebo priedušnosť si zvolíte. Správne zostavený matrac vám poskytne kvalitný spánok, aj keď vás trápia:

 • bolesti chrbta, kĺbov a svalov
 • ochorenia dýchacích ciest
 • nadváha
 • nedostatočne prekrvujúce sa končatiny
 • preležaniny spôsobené dlhodobým ležaním na lôžku

V spoločnosti Ferreti pre vás vyrobíme aj zdravotné pružinové matrace. Všetky materiály používané pri výrobe sú certifikované v súlade so smernicou OEKO TEX Standard 100. To znamená, že použité materiály sú zdravotne nezávadné.

Naša spoločnosť má dlhoročné skúsenosti s výrobou ortopedických matracov, ale aj s výrobou postelí na mieru. Sledujeme najnovšie trendy a pri výrobe používame najmodernejšie technológie. Vždy sa snažíme splniť očakávania a požiadavky našich zákazníkov.

Aké materiály sa používajú na výrobu matracov?

Aby ste si vybrali čo najvhodnejší matrac, odporúčame vám poradiť sa s našimi odborníkmi v predajni, ktorí vám na základe hmotnosti, zdravotných obmedzení a ďalších parametrov poradia, aký materiál, tvrdosť a ďalšie vlastnosti sú pre vás najvhodnejšie.

Luxusná posteľ s matracom

Obrázok: Luxusná posteľ si vyžaduje luxusný matrac.

Luxusné manželské postele

Ak máte atypicky riešenú spálňu alebo jednoducho túžite po originálnom spracovaní, nechajte si vyrobiť posteľ a ďalší nábytok do spálne na mieru. Pod vašou taktovkou bude:

 • výber rámu
 • spracovanie nožičiek
 • spracovanie čela
 • materiál a farba čalúnenia
 • prevedenie matraca

Pri výbere rámu máte možnosť zvoliť si dizajn s úložným priestorom, alebo bez neho. Ak máte doma dostatok miesta na uloženie svojich vecí, stavte na boxspringový rám, ktorý sa skladá zo spodného pružinového matraca, na ktorom je položený horný matrac podľa vašich predstáv. Na vrchný matrac môžete umiestniť topper, aby bol váš spánok a odpočinok ešte pohodlnejší.

K luxusnej americkej posteli si môžete dať na mieru vyrobiť aj nočný stolík, kreslo, podnožku, taburetku alebo lavicu. Celá spálňa spolu môže ladiť.

Svoju atypickú posteľ nezabudnite doplniť luxusnými perinami a prikrývkami. Najobľúbenejšou výplňou prikrývok je v súčasnosti duté vlákno, ktoré je vhodné aj pre alergikov. Náš sortiment však zahŕňa aj najjemnejšie perie.

Aké parametre matraca na mieru si môžete zvoliť?

Pri výbere matraca na mieru bude vašim požiadavkám zodpovedať viacero parametrov. Rozmery, veľkosť, výrobné materiály a ďalšie premenné sú na vašom uvážení.

Rozmery matraca a jeho nosnosť

Matrac pre klasickú jednolôžkovú posteľ má rozmery 90 × 200 cm. Do rámu manželskej postele môžete umiestniť dva samostatné matrace alebo jeden veľký matrac s rozmermi 180 × 200 cm. Čoraz častejšie sa však vyrábajú aj predĺžené dĺžky 210 až 220 cm.

K dispozícii sú aj rozmery pre menšie jednolôžka alebo menšie manželské postele, ktorých veľkosť sa pohybuje od 120 do 160 × 200 cm. Matrace do detských postielok majú zvyčajne rozmery 60 × 120 cm. Ak dané rozmery nezodpovedajú vašej posteli, dôkladne zmerajte rám postele, ktorý určí veľkosť matraca. Nezabudnite, že matrac by mal mať aspoň o 5 kg vyššiu nosnosť ako je vaša hmotnosť.

Výška matraca

Výška matraca zodpovedá hmotnosti spiaceho, ale aj veku alebo tomu, ako často na matraci spíte. Nižší matrac je vhodný na príležitostné prespanie, vyšší matrac na každodenné spanie. Výška matraca sa pohybuje od 15 do približne 30 cm. Pri detských matracoch je výška približne 10 cm. Matrace nižšie ako 15 cm sú vhodné len na príležitostné spanie. Na vyšších matracoch môžete spať každý deň. Vyberajú si ich aj ľudia s vyššou hmotnosťou, seniori alebo tí, ktorí sa chcú skutočne kvalitne vyspať.

 • Nad 20 cm vysoké matrace poskytujú tú najlepšiu kvalitu spánku. K dispozícii sú aj matrace vysoké približne 40 cm. Výška matraca ovplyvňuje výšku ložnej plochy. Ak je výška ložnej plochy približne 50 cm od zeme, nemusíte sa obávať nepríjemného zvíreného prachu, ktorý sa drží pri zemi. Z postele sa bude ľahšie vstávať a ľahšie sa do nej bude aj líhať. Matrac by mal byť z ¼ zakrytý bočnicou, aby sa zabránilo jeho skĺznutiu z postele.
 • 14 až 20 cm – pohodlné matrace s jadrom z niekoľkých vrstiev. Dokonale sa prispôsobia ležiacemu telu.
 • 10 až 14 cm – matrac vhodný na každodenné spanie.
 • Do 10 cm – výrobok je vhodný na nepravidelné spanie, napríklad na chate. Nie je to veľmi kvalitný matrac.
 • 6 až 10 cm – s touto výškou sa vyrábajú matrace do detských postieľok.
Posteľ Ferreti Bella

Obrázok: Čím vyšší matrac, tým pohodlnejší spánok.

Tuhosť alebo tvrdosť matraca

Požiadavky na tvrdosť/tuhosť matraca sú u každého iné. Matrace sú zvyčajne dostupné v 4 stupňoch tvrdosti, pričom 4 je najtvrdší matrac. Tuhosť vyberajte podľa preferovanej spánkovej polohy, ale aj podľa svojej hmotnosti.

 • Veľmi mäkké matrace – označujú sa č.1. Ideálne pre osoby spiace na boku s hmotnosťou do 70 kg. Sú častou voľbou seniorov.
 • Mäkké matrace – označujú sa č. 2. Pre osoby, ktoré menia spánkové polohy alebo spia na boku. Vhodné pre váhy od 70 do 100 kg. Obzvlášť obľúbené su žien.
 • Tvrdé matrace – dostupné pod č. 3. Správna voľba pre osoby s hmotnosťou do 120 kg, ktoré striedajú polohy pri spánku alebo spia na bruchu. Často na nich spia mladší ľudia a muži.
 • Veľmi tvrdé matrace – označujú sa č. 4 a sú vhodné pre osoby s hmotnosťou do 150 kg, ktoré spia na chrbte.

Tvrdosť matraca súvisí aj so zónovaním. Matrac so zónami vám poskytne najpohodlnejší možný spánok. Väčšina matracov sa vyrába s 5 alebo 7 zónami, pričom 7 zón majú tie najluxusnejšie a najkvalitnejšie matrace. Matrac je rozdelený do 7 zón, z ktorých každá má inú tvrdosť. Tvrdosť zodpovedá tlaku na určitú časť tela. Vďaka zónovaniu si môžete byť istí, že má každá časť tela optimálnu podporu.

Materiály na výrobu matracov

Pri zostavovaní matraca si budete vyberať aj výrobný materiál. Každý materiál má iné vlastnosti, preto si vyberte ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám na kvalitný spánok.

 • Taštičkové pružiny – ide o modernú výplň matraca z malých pružín všitých do taštičiek. Taštičkové pružiny sa dajú rozdeliť do zón vďaka použitiu rôzne tvrdých drôtov. To znamená, že každá časť matraca má takú tvrdosť, ktorá zodpovedá konkrétnej časti tela.
 • Pamäťová pena – reaguje na telesnú teplotu, čím sa prispôsobuje jej tuhosť. Dokonale rozkladá hmotnosť spiaceho, takže sa nemusíte obávať otlakov. Okrem toho spíte pokojnejšie, pretože nemusíte meniť spánkové polohy.
 • Pena Cellflex – ide o špičkovú studenú penu s vysokou hustotou, ktorá sa postará o dlhú životnosť matraca. Jej výhodou je otvorená bunková štruktúra, ktorá umožňuje matracu dokonale dýchať.
 • Latex – latexové matrace sú vyrobené z prírodného kaučuku. Jeho základnou vlastnosťou je vysoká pružnosť a rozmerová stálosť. Ide o antialergický materiál.
 • Bio peny – pena BIOGREEN je vyrobená z prírodných materiálov, konkrétne z prírodného ricínového oleja. Má antibakteriálne vlastnosti.

Nevyhnutné príslušenstvo k matracom

Ak chcete, aby vám váš matrac vyrobený na mieru vydržal čo najdlhšie, mali by ste ho skombinovať s vhodným roštom a chráničmi, ktoré zvýšia jeho hygienickosť a predĺžia životnosť.

Rošt postele

K pohodlnému spánku prispieva nielen matrac, ale aj rošt. Vďaka správne zvolenému roštu matrac dostatočne dýcha. Rošt navyše pomáha matracu optimálne rozložiť tlak. Z akých roštov si môžete vybrať?

 • Pevné – ide o lamelové alebo latkové rošty, ktoré sú najlepšou voľbou pre penové a pružinové matrace.
 • Polohovateľné rošty – sklon hlavy a nôh môžete nastaviť individuálne. Polohovanie môže byť buď manuálne, alebo elektrické. Na polohovateľné rošty sa hodia penové matrace. Na druhej strane, pružinové matrace sú úplne nevhodné.

Chrániče matracov

Chrániče matracov zvyšujú hygienu postele tým, že zabraňujú prenikaniu prachu na matrac a chránia ho pred znečistením. V ponuke je poťah, do ktorého sa matrac jednoducho vloží. Poťah sa zapína na zips. Možno ho prať v práčke a býva vyrobený z prírodných materiálov. Môže mať antibakteriálne vlastnosti.

Ďalšou možnosťou je ochranná podložka, ktorá sa k matracu pripevňuje pomocou gumičiek. Rovnako ako poťah, aj podložku možno prať v práčke. K dispozícii je aj vodeodolné prevedenie.

Doprajte si spánok na matraci, ktorý maximálne spĺňa vaše požiadavky. Ak ide o kvalitu spánku, kompromisy nemajú miesto.

Autor ferreti

publikované 17. 2. 2023 o 18:02

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu