matrace

Ako vybrať správnu tvrdosť matraca

Ako vybrať tvrdosť matraca? Záleží predovšetkým na vašom pocite, ale aj na spánkovej polohe.

Tvrdosť alebo tiež tuhosť matraca je jedným z dôležitých kritérií, na ktoré by ste mali myslieť, ak si kupujete nový matrac. Väčšina ľudí si tuhosť vyberá podľa predchádzajúceho matraca a úplne zabúdajú, že je dôležitá aj spánková poloha, ich hmotnosť, ale aj vlastný pocit komfortu. Správna tuhosť matraca sa pozitívne podpíše na kvalite spánku aj zdraví vašej opornej sústavy.

V našom článku sa dozviete, s akými tvrdosťami matraca sa môžete stretnúť a ako sa označujú. Nezabudneme vás oboznámiť aj s tým, aký je rozdiel medzi tvrdosťou a podporou.

Záleží predovšetkým na vašom pocite, ale aj na spánkovej polohe. Taštičkový matrac Eleanor Hybrid zaisťuje dokonalú podporu tela v správnej anatomickej polohe.

Čo je to tvrdosť matraca

Tvrdosť je spôsob, akým môžete opísať svoj pocit, keď ležíte na matraci. Dva extrémy môžu byť betón a obláčiky. Matrac teda môže byť tak tvrdý, že si pripadáte, ako by ste ležali na betóne, alebo tak mäkký, ako by ste ležali na obláčiku.

Tuhosť je veľmi subjektívny pocit, pretože to, čo sa jednému môže javiť ako tvrdé, je pre druhého skôr stredne mäkké. Preto sú v ponuke matrace rôznych tvrdostí, aby ste si mohli nájsť presne taký, ktorý bude zodpovedať vašim požiadavkám.

Prečo na tvrdosti záleží

Tvrdosť výrazne ovplyvňuje pohodlie, čo je faktor, ktorý sa nevypláca podceňovať. Príjemný a pohodlný matrac je skutočne dôležitý, ak sa chcete kvalitne a zdravo vyspať. Samozrejme, na kvalite spánku sa podpisuje aj typ roštu, vankúša a prikrývky.

Ak hneď po prebudení premýšľate o bolesti, cítite sa unavení a bez nálady, asi ťažko na matraci vydržíte spať ešte niekoľko rokov. Jedným z pravidiel spánkovej hygieny je, že by ste sa v spálni mali cítiť príjemne a mali mať chuť v nej relaxovať. A to sa vám pri pohľade na nepohodlný matrac určite nebude chcieť robiť.

Na nepohodlnom matraci sa budete celú noc otáčať, aby ste pre svoje telo našli optimálnu polohu, a navyše sa zvyšuje aj riziko problémov s chrbticou nasledované bolesťami.
Aký je rozdiel medzi tvrdosťou a podporou

Tvrdosť matraca nie je to isté ako podpora. Ak sa v kontexte matraca použije slovo podpora, je tým myslená podpora pre optimálnu polohu chrbtice. Tvrdosť sa vzťahuje k vášmu pocitu z pohodlia matraca. Medzi podporou a tvrdosťou je síce vzťah, ale je potrebné na nich myslieť zvlášť. Matrac, ktorý zmierňuje tlak a drží chrbticu v anatomickej polohe, má dobrú podporu bez ohľadu na to, ako je tvrdý alebo mäkký. Tvrdosť je teda subjektívna, ale podpora chrbtice nie.

Kvalitný matrac podporuje správne držanie opornej sústavy.

Stupnica tvrdosti s označením T

Písmeno T v tomto ohľade nie je fyzikálnou veličinou označujúcou čas, ale odkazom k tvrdosti. Niekedy tiež môžete naraziť na označenie písmenom H, čo vychádza z anglického slova „hardness“, teda tvrdosť. Stretnete sa so štyrmi stupňami tvrdosti:

  • T1,
  • T2,
  • T3,
  • T4.

T1 je označenie pre mäkký matrac a T4 pre tvrdý. Stupeň tvrdosti by ste mali vyberať podľa svojej hmotnosti.

Táto tabuľka je len orientačná, pretože dôležitý je predovšetkým váš pocit pohodlia. Je teda možné, že spadáte do niektorej kategórie, ale pritom je vám pohodlnejší matrac z inej kategórie. Väčšina ľudí volí medzi tvrdosťami T2 a T3. Príliš mäkký matrac totiž neposkytuje potrebnú oporu chrbtici a telo sa do neho príliš prepadá, extra tvrdý matrac môže tlačiť a nemusíte sa na ňom cítiť pohodlne.

Výber tvrdosti prispôsobte aj tomu, či ste muž alebo žena.

  • Muži – majú zvyčajne vyššiu hmotnosť ako ženy. Preto by mali siahnuť po tvrdšom a pevnejšom matraci, ktorý ich chrbtici poskytne dostatočnú oporu.
  • Ženy – majú jemnejšiu stavbu tela a zvyčajne nižšiu hmotnosť, takže sa im odporúča skôr stredne tvrdý matrac, ktorý sa prispôsobí spánkovej polohe.

Tvrdosť a polohy pri spaní

Vhodná tvrdosť matraca sa odvíja nielen od vašej hmotnosti, ale tiež od spánkových návykov. Každá spánková poloha vyžaduje inú tvrdosť, inak sa ráno môžete prebudiť napríklad s bolesťami bedrovej chrbtice alebo s bolesťou krčnej chrbtice.

T1 – mäkký matrac

Mäkký matrac sa dokáže telu dobre prispôsobiť, rozložiť tlakové body a chrbticu udržať v zdravej polohe. Na druhej strane môže byť prílišná mäkkosť na škodu a u niektorých ľudí môže vyvolať nadmerné zakrivenie chrbtice, pretože sa telo do matraca príliš „zabára“.

Mäkké matrace sú vhodné pre osoby spiace na boku, pretože dostatočne pohltia tlak, ktorý vzniká predovšetkým v oblasti ramien a bokov. Naopak nehodia sa pre spáčov na bruchu a na chrbte, pretože oporná sústava môže byť zbytočne prehnutá.

T2, T3 – stredne mäkký a stredne tvrdý matrac

Matrace zo strednej kategórie ponúkajú najlepšiu celkovú podporu, pretože sa telu dokážu prispôsobiť znížením tlakových bodov bez toho, aby sa spáč do matraca príliš „zabáral“. Vyrovnanie chrbtice je na týchto matracoch najoptimálnejšie.

Tento typ sa hodí na spanie v akejkoľvek polohe a predovšetkým pre osoby, ktoré počas spánku niekoľkokrát za noc menia polohy. Dobrou voľbou sú aj pre páry, a to v prípade, že každý preferuje inú polohu.

T4 – tvrdý matrac

Mnoho matracov s touto tuhosťou dokáže poskytovať dostatočnú oporu chrbtici. Aj keď sa telu nedokážu prispôsobiť tak dobre ako stredne tvrdé a stredne mäkké alebo mäkké matrace, sú dostatočne odpružené, aby sa predišlo problémom v oblasti s najväčším tlakovým zaťažením.

Tvrdý matrac nie je najlepšou voľbou pre ľudí spiacich na boku, pretože nemusí dostatočne rozložiť tlak v oblasti ramien a bokov. Naopak dobrou voľbou je pre osoby spiace na chrbte a na bruchu, pretože chrbát ani brucho sa do matraca príliš nezabárajú, chrbtica nezostáva v neprirodzenej polohe a poskytne sa jej optimálna podpora v dolnej časti chrbta. Na extrémne tvrdých matracoch sa vyspí skutočne len pár jedincov.

Na čo všetko tvrdosť matraca pôsobí

Správna tuhosť matraca ovplyvňuje:

  • Sexuálny život – príliš mäkké a naopak príliš tvrdé matrace nie sú dobrými spoločníkmi pre intímne chvíľky partnerov. Do mäkkého matraca sa partneri príliš zabárajú, čo bráni pohybu. Na tvrdom je zase veľmi ťažké zaujať pohodlnú polohu.
  • Pocitovú teplotu – ak sa do matraca príliš zabárate, zamedzuje sa prúdeniu vzduchu okolo vášho tela. To môže viesť k nahromadeniu tepla v matraci, ktoré potom pôsobí na vašu pokožku, a vy sa začnete potiť.
  • Prenos pohybu – najmä u partnerského matraca má tuhosť podstatný vplyv na to, ako veľmi sa bude pohyb presúvať zo strany na stranu. Veľký prenos pohybu môže viesť k prebudeniu alebo narušeniu spánku vášho partnera. Ideálne sú v tomto smere tvrdé a stredné matrace.
  • Podporu okrajov – ak patríte k ľuďom, ktorí často spia pri kraji matraca, alebo na jeho okraji pravidelne sedíte, je dôležité, aby mal matrac na okrajoch dostatočnú tuhosť a predišlo sa jeho rýchlej deformácii. Vhodnou voľbou je v tomto prípade tvrdší matrac. Ak spíte skôr na kraji matraca, dbajte na to, aby ho bočnica postele prekrývala aspoň do dvoch tretín. Nebude sa tak posúvať a bude mať dostatočnú oporu. Vyberajte preto z designových a kontinentálnych postelí.

Kvalitný rošt

uka v ruke s matracom ide rošt, pretože aj ten má zásadný vplyv na rozloženie hmotnosti, odvod vlhkosti a celkovú cirkuláciu vzduchu v matraci. Napríklad deti a všeobecne mladší ľudia si vystačia s klasickým latkovým roštom. Dospelým sa však odporúča dať prednosť lamelovým roštom, ktoré vyvíjaný tlak vďaka pružnému podopieraniu tela lepšie rozkladajú, a zároveň pomáhajú, aby sa matrac lepšie prispôsobil tvarom a krivkám vášho tela. Pružné posteľové rošty poskytujú rôznym častiam tela potrebné zmäkčenie alebo naopak spevnenie.

Rošt pomáha s optimálnym rozložením hmotnosti. Toto je luxusný elektrický lamelový rošt Evo Mobil z našej ponuky.

Autor ferreti

publikované 30. 11. 2021 o 18:08

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu