matrace

Ochrana matraca by mala byť súčasťou každej postele

Nový matrac si nekupujete tak často ako nové ponožky. Aby dlho vyzeral ako nový a dobre plnil svoju funkciu, je potrebné sa oň náležite starať. Aké možnosti ochrany matraca sa vám ponúkajú?

Prečo dbať na ochranu matraca

Ochrana matraca je dôležitá z hľadiska hygieny aj správnej funkcie. Každý výrobok je, pochopiteľne, vybavený nejakým druhom poťahu, ale nie každý dokáže matrac účinne ochrániť. V tomto smere sa rozhodne nemôžete spoliehať iba na prestieradlo, pretože to vám príliš nepomôže.

Po ochrannom obale na matrac by mali siahnuť všetci tí, ktorí sa v noci nadmerne potia. Chrániče totiž dokážu zabrániť prieniku potu a vlhkosti do matraca. Pot, ktorý do matraca preniká, sa síce odparí, ale zároveň po sebe zanechá soli a biologické látky, ktoré sa v ňom rozpúšťajú. Soli časom môžu upchať pórovitú štruktúru matraca, čo vedie k zvýšeniu jeho vlhkosti a vzniku ideálneho prostredia pre roztoče a baktérie.

Ochranné poťahy nijako neovplyvňujú funkčnosť a kvalitu matraca. Všetky vlastnosti matracov zostávajú zachované, keďže sa chrániče navrhujú tak, aby ste vôbec nevedeli, že je na matraci ďalšia vrstva. Chrániče sú nízke a poddajné, ale funkčné.

Ak chcete naozaj zdravo a kvalitne spať, kúpte si krásnu a stabilnú posteľ, kvalitný matrac s dobrým poťahom a vhodný rošt.

Správny rošt má podstatný vplyv na kvalitný spánok.

Typy chráničov:

  • obaly na matrac – na matrac sa navliekajú a spravidla bývajú vybavené zipsom,
  • ochranné podložky na matrac – na matrac sa položia a pripevnia pomocou gumičiek.

Pre koho sú ochranné poťahy na posteľ určené

Chránič sa odporúča:

  • osobám trpiacim inkontinenciou (je potrebné zvoliť nepriepustnú podložku na matrac)
  • malým deťom (aj tu siahnite po chrániči matraca proti pomočovaniu)
  • alergikom
  • ležiacim pacientom
  • ľuďom, ktorí sa nadmerne potia
  • ľuďom, ktorí spia v perinách so svojimi miláčikmi
  • všetkým, ktorí chcú predĺžiť životnosť svojou matraca

Na čo sa zamerať pri výbere

Skôr, než sa rozhodnete pre nákup matracového chrániča, zistite si tieto informácie.

Ako na údržbu poťahu

Spôsob údržby je dôležitým parametrom pri výbere. Poťah, ktorý nie je možné z matraca dať dole, neumožňuje dostatočnú starostlivosť a hygienu. Pri výbere sa zamerajte na to, či sa dá rozopnúť najmenej na dvoch, ideálne troch okrajoch matraca, čo vám uľahčí jeho snímanie aj navliekanie.

Vďaka možnosti rozopnutia, môžete prať každú časť poťahu zvlášť. Týmto spôsobom vyperiete aj veľký poťah, ktorý by sa vcelku do práčky nevošiel. Zistite si tiež to, či je možné ho prať aspoň na 60 °C, čo je teplota, ktorá dokáže efektívne zničiť baktérie a roztoče.

Čo tvorí výplň poťahu

Niektoré poťahy disponujú dodatočne všitou termoelastickou penou, ktorá je na povrchu prešívaná. Vďaka prešitiu je poťah pohodlnejší a dobre sa prispôsobí telu užívateľa. Nezabudnite, že poťahy s mäkkou penou sa nesmú žmýkať v práčke.

Okrem termoelastickej peny môžu poťahy obsahovať klimatizujúce vlákna alebo vložky z 3D textílií. Tieto vložky prispievajú k lepšej cirkulácii vzduchu a udržujú matrac vo vnútri suchý. Matrac nepodlieha oxidácii a nevznikajú v nej baktérie a roztoče.

Čomu môže poťah matraca zabrániť

Určité typy poťahov majú špeciálne vlastnosti, ktoré napomáhajú pokojnému spánku, alebo môžu zmierniť či zamedziť alergické ťažkosti.

Textil môže byť obohatený aromatickými olejmi, ktoré postupne uvoľňujú svoju vôňu. K najobľúbenejším patrí levanduľa a eukalyptus, ktoré odpudzujú hmyz a zabraňujú vzniku baktérií. Aloe vera blahodárne pôsobí na pokožku.

Pre alergikov existujú špeciálne chrániče obsahujúce antibakteriálne zložky. Účinné sú napríklad ióny striebra, ale tiež impregnácia probiotikami, ktoré sa živia šupinkami pokožky, čím zamedzujú liahnutiu roztočov. Poťahy s drevnou celulózou dokážu efektívne odvádzať vlhkosť z potu, ktorý sa tvorí počas spánku. Drevná celulóza funguje podobne ako drevo, ktoré dokáže absorbovať veľké množstvo vody.

Poťah matraca King z našej ponuky je vylepšený o úchyty, ktoré uľahčujú manipuláciu s matracom. Ten vyniká eleganciou, jemnosťou a je veľmi príjemný na dotyk. Vlákno z prírodného hodvábu obsahuje podobné bielkovinové látky ako ľudská koža, preto na ňu blahodárne pôsobí. Vlákno navyše odoláva mikroorganizmom a nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Prírodný hodváb je doplnený prírodným bambusovým vláknom s antibakteriálnymi účinkami.

Akú veľkosť

Veľkosť chrániča vyberajte podľa veľkosti matraca. Dostupné sú prevedenia pre partnerské matrace a, samozrejme, klasické jednolôžkové matrace (90 x 200, 90 x 220 centimetrov).

Výrobné materiály

Na výrobu matracových chráničov sa najčastejšie používa funkčný, zdravotne nezávadný materiál s membránou. Vďaka tomu sú chrániče priedušné a majú absorpčné vlastnosti. Na prvý pohľad sú nenápadné a na dotyk veľmi príjemné.

Matracový topper

Na ochranu matraca môžete použiť aj vrchný matrac, ktorému sa hovorí topper.

Autor ferreti

publikované 5. 11. 2021 o 19:55

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu