ložnice

Luxusné predĺžené postele nielen pre dlháňov

Máte viac ako 185 cm? V tom prípade je pre vás posteľ s dĺžkou 200 cm príliš malá. Musíte spať v neprirodzených polohách, alebo vám nohy pretŕčajú cez rám postele? Tieto nepríjemnosti môžete vyriešiť posteľou s predĺženou dĺžkou 220 až 230 cm. Odteraz sa môžete natiahnuť podľa ľubovôle.

Hľadáte posteľ, ktorá vám poskytne luxusný odpočinok? Chcite kontinentálnu posteľ

Neviete sa rozhodnúť, či spať na kontinentálnej, boxspringovej alebo americkej posteli? Vyriešime vašu dilemu. Všetky názvy sa totiž vzťahujú na tú istú posteľ. Ide o posteľ, ktorá sa vyznačuje jedinečnou konštrukciou s trojitým systémom matracov a vysokou ložnou plochou.

Konštrukcia s 3 matracmi

Kontinentálne alebo americké postele nemajú rošt ako tradičné postele. Namiesto toho rám obsahuje systém pružín, ktorý pomáha optimálne rozložiť tlak na matrac. Funguje to ako rošt, ale spánok v takejto posteli je oveľa pohodlnejší.

Systém trojitého matraca znamená, že posteľ má tri pružiace vrstvy. Tým sa zabezpečí presné kopírovanie kriviek ľudského tela a dokonalé rozloženie tlaku pôsobiaceho na matrac. Počas spánku vás nič netlačí, takže sa nemusíte v posteli „vrtieť”. Nemeníte tak často spánkové polohy a neprebúdzate sa. Ráno teda vstávate maximálne svieži.

 • Pružinová základňa – nájdete ju v masívnom ráme. Nahrádza rošt a pozostáva z bonellových pružín s dlhou životnosťou.
 • Hlavný matrac – uložený na bonellových pružinách. Tento matrac si vyberáte podľa svojich zdravotných obmedzení a požiadaviek na kvalitný spánok. Môže byť vyrobený z rôznych pien alebo kombinácie materiálov. Ide najmä o pružinové jadro s komfortnými penami.
 • Vrchný matrac alebo topper – tretí matrac je tenký topper. Jeho hrúbka je len zhruba 6 až 8 cm. Upravuje tuhosť hlavného matraca, ale tiež zlepšuje komfort spánku. Okrem toho chráni hlavný matrac pred znečistením, takže prispieva k hygiene postele.

Čo znamená vysoko položená ložná plocha?

Štandardné postele majú ložnú plochu približne 40 až 50 cm nad zemou. Americké postele môžu mať vďaka vysokému rámu a možnosti použitia vysokého matraca ložnú plochu až 70 cm nad zemou. V našej ponuke nájdete aj matrace s hrúbkou až 41 cm.

Vysoko položená ložná plocha má veľkú výhodu v tom, že sa do kontinentálnej postele ľahko líha, a zároveň sa z nej pohodlne vstáva. Pri týchto činnostiach si zbytočne nezaťažujete kolená ani bedrá. Okrem toho sa tak vysoko nad zemou nevíri prach, čo ocenia alergici. Takisto vás neobťažuje prievan, ktorý zvyčajne prichádza spopod dverí.

Čalúnené čelo ako praktický a dizajnový prvok

Pre boxspringové postele je charakteristické vysoké čalúnené čelo. Dodáva celej posteli tvár, a zároveň umocňuje zážitok z odpočinku. Môžete sa oň pohodlne oprieť bez toho, aby ste si pod chrbát museli dávať vankúše. Okrem toho vás čelo postele chráni pred chladom prenikajúcim cez stenu a dodáva vám v posteli pocit bezpečia.

Pohodlne sa rozvalíte, aj keď ste vyšší ako 185 cm

Pri výbere postele platí – čím väčšia, tým lepšia. Nezabudnite však, že posteľ by sa mala do spálne pohodlne zmestiť. Mal by k nej byť voľný prístup z oboch strán. Vo všeobecnosti platí, že medzi posteľou a skriňou alebo stenou by mal byť voľný priestor 70 až 100 cm.

Veľkosť postele výrazne ovplyvňuje kvalitu spánku. Vedeli ste, že človek urobí za noc až 60 pohybov? Ak ale pritom neustále „štuchá“ do partnera alebo naráža do čela postele, ráno sa určite nebude prebúdzať svieži a plný energie.

K pohodlnému odpočinku významne prispieva šírka postele. Potrebnú šírku manželskej postele zistíte tak, že si s partnerom ľahnete do postele, ruky si dáte za hlavu a lakte sa pritom nebudú vzájomne dotýkať. Dostatok priestoru v posteli je potrebný aj na optimálnu reguláciu telesnej teploty a na možnosť natiahnuť si počas spánku nohy tak, aby nepresahovali rám.

Klasické postele alebo manželské lôžka majú rozmery 180 × 200 cm. K dispozícii sú však aj širšie postele, napríklad 200 × 200 cm.

Predĺžená posteľ na mieru

Obrázok: Vyrobíme vám akúkoľvek posteľ na mieru.

Čo to znamená, keď sa povie predĺžená posteľ?

Možno ste si všimli, že šírky lôžok sa môžu líšiť, ale dĺžky zostávajú rovnaké. Lenže nie každému spáčovi vyhovuje štandardná dĺžka. Klasická dĺžka postele 200 cm je úplne nedostatočná pre ľudí, ktorí merajú 185 cm a viac.

Pre nich ponúkame predĺžené postele. Dĺžka predĺženého lôžka sa pohybuje od 220 do 230 cm. Kompletné rozmery predĺženej postele teda môžu byť 180 × 220 alebo 230 cm. Vo Ferreti vyrábame postele na mieru, takže pre vás môžeme vyrobiť akúkoľvek nadrozmernú posteľ.

Vďaka predĺženej dĺžke nebudú vysokým ľuďom trčať nohy z postele, nebudú musieť spať šikmo a tým utláčať svojho partnera, alebo nebudú musieť spať skrútení do klbka.

Regeneračný spánok v dostatočne dlhej posteli s vhodným matracom

Okrem dostatočného priestoru potrebujete v posteli aj správny matrac. Vedeli ste, že približne po 7 rokoch používania je čas na jeho výmenu? Po takom dlhom čase sa stáva nehygienickým. A to aj v prípade, že sa oň staráte.

Pri výbere nového matraca sledujte nasledujúce parametre:

 • Rozmery a nosnosť – matrac musí byť prispôsobený rámu postele. Odporúča sa, aby bol približne o 25 cm dlhší ako vaša výška. Nosnosť by mala byť približne o 5 kg vyššia ako vaša hmotnosť.
 • Výška matraca – čím vyšší matrac, tým pohodlnejší spánok. Na každodenné spanie sa odporúčajú matrace s výškou 15 cm alebo viac. V našej ponuke nájdete aj matrace s výškou 30 alebo 40 cm. Čím ťažší človek, tým vyšší matrac potrebuje. Vyšší matrac sa totiž nepreleží tak skoro ako nízky.
 • Tvrdosť matraca – mala by zodpovedať vašej hmotnosti a veku. Seniori a ľudia s nízkou hmotnosťou by mali spať na mäkších matracoch. Ľudia s vyššou hmotnosťou na tvrdších matracoch.
 • Výrobný materiál – zvoľte si ho podľa svojich zdravotných potrieb a požiadaviek na spánok. Môžete staviť na čisto penové matrace, ktoré majú rôzne vlastnosti, takže si ľahko vyberiete ten, ktorý zodpovedá vašim požiadavkám. Ak radi spíte na tvrdšom matraci alebo máte vyššiu hmotnosť, siahnite po matraci s pružinovým jadrom. Pružiny môžu byť buď bonellové, alebo taštičkové. Viac informácií o nich sa dozviete v tomto článku.

Interiérové doplnky, vďaka ktorým bude vaša spálňa dokonalá

Aby bola vaša spálňa útulná, mal by v nej byť okrem postele aj ďalší nábytok. Samozrejmosťou sú nočné stolíky, ale napríklad aj mäkké čalúnené kreslá s podnožkou, ktoré vytvoria ďalšiu zónu na relaxáciu.

Ak chcete do svojej spálne vniesť nádych luxusu, umiestnite pred posteľ taburet alebo lavicu. Taburetka alebo lavica sa umiestňuje k nohám postele. Prečo ich mať v spálni?

 • Ponúkajú ďalší úložný alebo skladovací priestor.
 • Môžete na nich pohodlne sedieť.
 • Oddeľujú priestor na spanie od zvyšku spálne.
Posteľ s čalúneným čelom na mieru

Obrázok: lavica pôsobí luxusným dojmom.

Aký je rozdiel medzi taburetom a lavicou k posteli?

 • Taburet – v spoločnosti Ferreti tak označujeme nábytok, ktorý má úložný priestor pod sedákom.
 • Lavica – termín lavica používame pre nábytok, ktorý nemá úložný priestor a stojí na subtílnych nôžkach.

Pri výbere lavice alebo taburetu k posteli si dajte pozor, aby dĺžka bola približne 80 až 90 % šírky postele. Môžu byť rovnako dlhé ako šírka postele, ale nikdy nie dlhšie. O dlhší nábytok by ste sa zakopávali. Z hľadiska výšky sa odporúča, aby bol sedací nábytok o niečo nižší ako posteľ.

Doprajte si luxusnú spálňu, v ktorej môžete luxusne relaxovať. Predĺžená posteľ s dĺžkou 220 až 230 cm ponúka dokonalý odpočinok aj osobám s výškou nad 185 cm. Už žiadne pokrčené nohy ani vyčnievajúce členky.

Autor ferreti

publikované 26. 12. 2023 o 10:02

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu