Čo je to king size posteľ a ako si vybrať tú správnu?

Vyberáte si manželskú posteľ do spálne? Prispôsobte ju nielen štýlu, ale aj veľkosti spálne a výške vyššieho z partnerov. Siahnete po klasickej manželskej posteli, alebo sa rozhodnete relaxovať v extra veľkej posteli? Poradíme vám, na čo si dať pri výbere pozor.

Manželská posteľ a veľkosť spálne

Veľkosť manželskej postele voľte podľa veľkosti spálne. Priemerná štandardne veľká spálňa, v ktorej má byť len posteľ a nočné stolíky, má podlahovú plochu zhruba 12 m². Ak sú v spálni okrem postele aj šatníkové skrine a komoda, mala by mať plochu najmenej 14 m².

Do štandardne veľkých spální voľte lôžko s veľkosťou 180 × 200 cm. Práve tento rozmer zodpovedá klasickej manželskej posteli, ktorá sa označuje king size bed alebo king size posteľ.

Spálne, ktoré sú menšie ako 12 m², vybavte menším dvojlôžkom o veľkosti 160 × 200 cm. Do veľkých spální, ktoré majú podlahovú plochu väčšiu ako 14 m², môžete bez obáv umiestniť luxusné manželské postele nadštandardných rozmerov. Radi vám vyrobíme posteľ priamo na mieru.

Aké veľké sú nadrozmerné postele?

Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorí majú veľkú spálňu, môžete ju vybaviť napríklad:

 • Posteľou super king size – jej rozmer je 200 × 200 cm a viac.
 • Posteľou family bed – objavuje sa skôr v hoteloch, ale môžete si ju nechať vyrobiť aj pre seba domov. Ide o obrovskú posteľ s rozmermi až 270 × 230 cm. Pohodlne sa v nej vyspí celá rodina.
 • Predĺženou posteľou – ak jeden z partnerov meria viac ako 190 cm, je vhodné do spálne zaobstarať predĺženú posteľ s rozmermi 180 × 220 až 230 cm.

Luxus nadrozmerne veľkých postelí si užijú nielen vysokí ľudia či osoby s vyššou hmotnosťou, ale aj všetci tí, ktorí túžia mať na spánok dostatok miesta. Vo Ferreti vám vyrobíme presne takú posteľ, akú si prajete. Kratšia alebo širšia? Zvládneme akúkoľvek požiadavku.

Najobľúbenejšie prevedenie king size postelí

V najluxusnejších hoteloch sveta nájdete tzv. boxspringové postele, ktoré poskytujú najpohodlnejší odpočinok. Zatiaľ čo predtým ste tieto postele našli iba v hoteloch, dnes si ich môžete zaobstarať aj domov. Hovorí sa im aj americké alebo kontinentálne postele. Prečo sa na nich tak pohodlne spí?

Americké posteleunikátne svojou konštrukciou. V masívnom ráme nenájdete klasický rošt, ale matrac z bonellových pružín, ktorý plní funkciu roštu. Na tomto matraci je umiestnený hlavný matrac, ktorý vyberáte podľa svojich požiadaviek na kvalitný spánok. Pre ešte väčšie pohodlie sa na hlavný matrac dáva topper, čo je tenký horný matrac. Topper zvyšuje komfort, ale aj hygienu lôžka. Navyše predlžuje životnosť hlavného matraca.

Optimálna výška king size bed

Ak hľadáte skutočne pohodlnú posteľ, chcite takú, ktorá má ložnú plochu umiestnenú vo výške 50 až 60 cm nad zemou. Z vysokej manželskej postele sa ľahko vstáva, a zároveň sa do nej pohodlne líha. Správnu výšku postele vzhľadom k vašej postave zistíte tak, že si sadnete na matrac a chodidlá položíte celou plochou na podlahu. Medzi lýtkovou a stehennou kosťou by mal byť uhol 90°. Vysoko položená ložná plocha poskytuje aj ďalšie výhody. Chráni vás pred prievanom a rozvíreným prachom, ktorý sa drží pri zemi.

Výška ložnej plochy sa odvíja nielen od výšky rámu, ale aj od výšky matraca. Výška matracov, ktoré poskytujú pohodlný spánok, sa pohybuje od 16cm do zhruba 30 cm, pričom platí, čím vyšší matrac, tým pohodlnejší spánok.

Vysoká posteľ umožňuje ľahké vstávanie.

Obrázok: Z vysokej postele sa ľahko vstáva.

Luxusné manželské postele sú čalúnené

Rámy postelí sa vyrábajú z rôznych materiálov a v rôznych prevedeniach. Z akých materiálov si môžete vybrať?

 • Kov – kovové postele sa pýšia dlhou životnosťou a odolnosťou. Sú vhodné aj pre alergikov. Pri výbere je potrebné dbať na kvalitu spojov, inak by posteľ po čase začala vŕzgať. Počítajte s tým, že kov je chladný materiál, ktorý pre pokožku nie je najpríjemnejší.
 • Lamino – jedná sa o drevotrieskové dosky, ktoré sú obľúbené pre svoju nízku obstarávaciu cenu a bohatý výber dizajnov. Nemajú však dlhú životnosť ani vysokú kvalitu. Kvôli obsahu lepidiel a ďalších chemických látok nemusia vyhovovať ľuďom trpiacim alergiou.
 • Masív – je jednoznačne najobľúbenejším materiálom. Drevo sa pýši dlhou životnosťou a odolnosťou. Navyše sa jedná o prírodný hypoalergénny materiál, preto je vhodný aj pre osoby s dýchacími ťažkosťami.

Masívne drevo je samo o sebe tvrdý materiál, preto sa čalúni mäkkými penami a poťahuje príjemnou látkou. Výhodou čalúnených postelí je široká škála dizajnov. U nás si môžete vybrať nielen z bohatej palety farieb, ale aj materiálov. Dáte prednosť látke, netextilnému materiálu alebo koženke? Výber závisí od vašich požiadaviek, ale aj od štýlu, v ktorom máte zariadenú spálňu.

Pohodlná posteľ s čalúneným čelom

Trendom posledných rokov sú postele s čalúneným čelom. Čelo postele prináša hneď niekoľko výhod. Chráni vás pred chladom prestupujúcim stenou a zároveň zvyšuje komfort odpočinku. Keďže je čelo postele príjemne mäkké, môžete si v nej pohodlne čítať, či už v sede alebo v pozícii polosedu. Chrbát si nemusíte podopierať ďalšími vankúšmi. Ideálne je postele s čalúneným čelom kombinovať s polohovateľnými roštami, s ktorými sa čítanie v pololežiacej polohe stane vašou obľúbenou činnosťou.

Okrem praktických funkcií je čalúnené čelo postele dizajnovou čerešničkou na torte. Posteli prepožičiava luxusný vzhľad. Môžete si vybrať medzi jednoduchým zdobením čalúnickými gombíkmi, prešívaním geometrickými vzormi, zdobením trblietavými aplikáciami, alebo minimalistickým hladkým vzhľadom bez akéhokoľvek zdobenia.

Dizajnová posteľ s čalúneným čelom.

Obrázok: Čalúnené čelo je dizajnovou čerešničkou na torte.

Matrac vyrobený na mieru

Matrac sa výrazne podieľa na pokojnom a regeneračnom spánku. Jeho výber prispôsobte svojmu zdravotnému stavu a všetkým požiadavkám, ktoré máte na zdravý spánok. Môžete si vybrať zo štandardizovaných matracov, alebo si u nás necháte vyrobiť matrac na mieru.

Čo všetko si môžete zvoliť pri matraci na mieru?

 • Výrobné materiály – vo Ferreti vyrábame matrace z taštičkových pružín, pamäťovej peny, ktorá je vhodná pre osoby s bolesťami kĺbov, z peny Cellflex, čo je špičková studená pena, z latexu a bio pien, ktoré patria medzi prírodné materiály.
 • Rozmery matraca – posteľ môžete vybaviť veľkým manželským matracom s rozmermi 180 × 200 cm, alebo zvoliť partnerské matrace. Ide o dva samostatné matrace, ktoré majú rovnakú výšku. Odporúčame vybrať dva matrace, pretože každý má iné požiadavky na tvrdosť matraca, prípadne iné zdravotné ťažkosti. Štandardné matrace pre jedného človeka majú rozmery 90 × 200 cm. K dispozícii sú aj predĺžené matrace s dĺžkou 210 až 220 cm.
 • Výška matraca – ovplyvňuje ako kvalitu spánku, tak výšku ložnej plochy. Matrace, ktoré poskytujú ten najkvalitnejší spánok, majú výšku medzi 20 až 30 cm. Na príležitostné prespávanie sú vhodné matrace s výškou do 15 cm, ktorým sa niekedy hovorí prístelkový matrac, prípadne matrac pre hostí.
 • Tvrdosť matraca – matrace sa predávajú v 4 stupňoch tvrdosti, pričom 4 je najtvrdší matrac. Veľmi mäkké matrace sú správnou voľbou pre seniorov a osoby s hmotnosťou do 70 kg. Mäkké a stredne tvrdé matrace sú najčastejšou voľbou, ktorá uspokojí požiadavky väčšiny ľudí. Tvrdé matrace sú určené pre osoby spiace na bruchu. Na veľmi tvrdých matracoch by mali spať osoby s nadváhou (150 kg).

Najpohodlnejšie matrace sú matrace so zónami. Ideálny počet zón je 7. Každá zóna má inú tvrdosť, ktorá zodpovedá konkrétnej časti tela. Napríklad oblasť ramien je mäkšia ako bedrová oblasť, ktorá potrebuje väčšiu oporu.

Správny matrac vám poskytne dobrý spánok, aj keď vás trápi:

 • nadváha
 • alergie
 • zle prekrvujúce sa končatiny
 • bolesti chrbta a kĺbov
Kvalitné matrace, ktoré spĺňajú individuálne požiadavky.

Obrázok: Matrac musí zodpovedať vašim individuálnym požiadavkám.

Rošty pomáhajú rozložiť tlak vyvíjaný na matrac

Pohodlný spánok je odrazom nielen kvalitného matraca, ale aj vhodného posteľového roštu. Správne vybraný rošt totiž optimálne rozkladá tlak, ktorý je vyvíjaný na matrac. Počas spánku vás nikde nič netlačí, preto nemusíte tak často meniť spánkové polohy.

Za najkvalitnejšie rošty sa považujú tie, ktoré majú pružné lamely. Keďže lamely pružia, môžete na ne položiť tenší matrac. Tlak sa optimálne rozloží. Lamelové rošty sú kompatibilné so všetkými typmi matracov. Vo Ferreti vám vyrobíme rošt na mieru, ktorý bude zodpovedať nielen rozmerom postele, ale aj typu matraca.

Z hľadiska prevedenia sa budete rozhodovať medzi statickými a polohovateľnými roštami.

 • Statický rošt – umožňuje len polohu ležmo. Nemôžete nastaviť sklon hlavy alebo nôh. Statický rošt je vhodný pre penové a pružinové matrace.
 • Polohovací rošt – môžete si nastaviť polohu nôh, hlavy alebo oboch periférií. Polohovanie môže byť manuálne alebo elektrické. Pružinové matrace a matrace s taštičkovými pružinami nie sú vhodné pre polohovateľné rošty. Polohovanie ocenia nielen seniori či osoby dlhodobo pripútané na lôžko, ale aj každý, kto si chce pohodlne oddýchnuť. Vyvýšenie hlavy oceníte najmä pri čítaní. Vyššia poloha nôh je vhodná pre každého, kto trpí kŕčovými žilami alebo má prácu, pri ktorej väčšinu času stojí alebo chodí.

Spite v king size posteli, ktorá rafinovane kombinuje pohodlie a krásny dizajn.

Autor ferreti

publikované 24. 3. 2023 o 13:56

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu