ložnice

Doplňte svoju posteľ luxusnou taburetkou alebo lavicou. Poradíme vám, ako na to

Rozmýšľali ste niekedy, prečo by mala byť pred vašou posteľou lavica alebo taburetka? Tento sedací nábytok je praktickým a zároveň netypickým dizajnovým prvkom. Dokáže vniesť do vašej spálne ďalšiu štruktúru a pohrať sa s celým konceptom. Čo by ste mali vedieť o luxusných taburetkách a laviciach?

Aký je rozdiel medzi lavicou a taburetkou

Pri výbere nábytku by ste mali mať čo najviac informácií a čo najpresnejšiu predstavu. Prvé, čo vám pravdepodobne napadne, keď si predstavíte taburetku, je „kocka“, ktorá stojí v obývačke. V spoločnosti Ferreti sa na taburetku pozeráme inak.

  • Slovo taburetka označuje čalúnenú lavicu k posteli, ktorá má pod sedadlom dômyselne ukrytý úložný priestor.
  • Lavica je kus nábytku, ktorý sa podobne ako taburetka umiestňuje na koniec postele, ale nemá úložný priestor. Posteľná lavica je subtílnejšia a stojí na 4 nohách.

6 dôvodov, prečo si k posteli zaobstarať lavicu alebo taburetku

Tak ako sa na koniec vety dáva interpunkčné znamienko, aj posteľ by ste mali zakončiť štýlovou lavicou alebo taburetkou. Práve lavica a taburetka ohraničia celý „spací“ priestor a opticky ho oddelia od zvyšku spálne.

Sedací nábytok, ktorý sa umiestňuje napríklad na koniec kontinentálnej postele, ponúka praktický úložný priestor a prípadne aj ďalšie miesto na sedenie. Okrem toho pozdvihne štýl celej vašej spálne. Prinesie do nej dodatočnú štruktúru, plasticitu a neotrelý dizajnový prvok.

Lavice a taburetky sú k dispozícii v rôznych tvaroch. Nezabudnite však, že najmä z hľadiska tvaru by mali čo najviac ladiť s posteľou. Okrúhla lavica alebo taburetka sa určite nebude hodiť k obdĺžnikovej posteli. Namiesto toho, aby spálni dodala luxusný dojem, bude pôsobiť neusporiadane, neucelene a nepohodlne. Preto vždy siahnite po tvare, ktorý sa hodí k posteli.

Prečo by vaša posteľ nemala byť bez lavice alebo úložnej taburetky?

  • Oddeľuje „spací“ priestor od zvyšku spálne.
  • Do spálne prináša novú štruktúru.
  • Dodáva spálni plastickejší dojem.
  • Získate ďalší úložný alebo odkladací priestor.
  • Poskytuje pohodlné miesto na sedenie.
  • Je to nový dizajnový prvok, ktorý nechýba v žiadnej luxusnej spálni.
Taburetka k posteli

Obrázok: Taburetka s úložným priestorom.

Ako si vybrať sedací nábytok, ktorý sa hodí do vašej spálne?

Či už si vyberáte lavicu alebo taburetku k posteli, je potrebné sledovať niekoľko dôležitých parametrov, ktoré vám pomôžu zvoliť dokonalý kus nábytku.

Nikdy nie je širšia ako posteľ

Ako sa hovorí: dvakrát meraj, raz rež. To platí aj pri výbere luxusného taburetu alebo lavice. Sedací nábytok pomôže efektívne a štýlovo vyplniť veľkú spálňu, zatiaľ čo taburetka pridá do malej spálne ďalší úložný priestor. Aby ste si však boli istí, že si vyberiete nábytok, o ktorý nebudete zakopávať a ktorý nebude disproporčný, dobre si ho zmerajte.

Všeobecne sa odporúča, aby dizajnová taburetka alebo lavica bola rovnako široká ako posteľ. Nič však nepokazíte, ak bude nábytok na každej strane o niekoľko centimetrov kratší. Nikdy si nevyberajte lavicu alebo taburetku, ktorá je širšia ako posteľ. Prečo? Pretože je pravdepodobné, že si o ne pri prvej príležitosti bolestivo narazíte palec na nohe. Sedenie by malo byť odpovedať zhruba 80 až 90 % šírky postele.

Výška sedacieho nábytku

Meter ešte neodkladajte. Zmerajte pomocou neho výšku taburetky alebo lavice. V ideálnom prípade by nábytok nemal byť vyšší ako posteľ. Odmerajte vzdialenosť od podlahy po hornú časť matraca a vyberte sedenie, ktoré je o niečo nižšie ako posteľ.

Hĺbka lavice alebo taburetky

Hĺbku sedacieho nábytku prispôsobte priestorovým možnostiam. Ak máte veľkú spálňu, nebojte sa siahnuť po dostatočne hlbokom sedení. V prípade menšej a skromnejšej spálne môžete uprednostniť užšie prevedenie.

Zvážte spôsob použitia

Spôsob použitia určuje vyhotovenie. Potrebujete úložný priestor alebo ho máte v spálni dostatok? Ak bojujete s nedostatkom miesta, siahnite po taburetke. Taburetky z našej ponuky majú pod sedacou časťou veľký úložný priestor, do ktorého je možné schovať:

V prípade, že máte dostatok úložného priestoru, siahnite po lavici bez úložného priestoru. Vyrábame lavice, ktoré stoja na štíhlych nohách. Nepôsobia tak robustne ako taburetky a nechajú vašej spálni pocit vzdušnosti.

Lavica k posteli

Obrázok: Lavica bez úložného priestoru.

Dizajnové prevedenie

V spoločnosti Ferreti vyrábame americké postele, moderné taburetky a lavice na mieru. Dizajn je preto úplne vo vašich rukách.

Ak máte konzervatívnejší vkus a máte radi, keď všetko spolu ladí, nechajte si sedací nábytok očalúniť rovnakým materiálom a farbou ako posteľ. Ak si u nás kúpite posteľ aj taburetku alebo lavicu, môžeme ich potiahnuť rovnakou látkou. Podľa vašich predstáv vám dokážeme očalúniť aj lavice alebo úložné taburetky pred posteľ od iného výrobcu. Na výber máme stovky materiálov v tisíckach farieb a odtieňov. V spálni vám bude všetko spolu ladiť.

Máte radi extravaganciu? Urobte zo svojho sedacieho nábytku solitér miestnosti. Nechajte si ho očalúniť látkou s inou štruktúrou alebo farbou. Vytvoríte tak krásny kontrast a dodáte spálni pútavý prvok. Obľúbené sú zelené a modré taburetky pred posteľ. Práve zelená a modrá sú farby, ktoré podporujú pokojnú myseľ a navodzujú príjemnú relaxačnú atmosféru.

Z hľadiska materiálu sú najluxusnejšie lavice a taburetky tie, ktoré sú potiahnuté zamatom alebo kožou. Kožené taburetky sú nadčasovou klasikou, ktorá rokmi získava na kráse. Ak chcete dosiahnuť kontrast, skombinujte boxspringovú posteľ očalúnenú zamatom s koženou taburetkou. Naopak, luxusný zamatový taburet sa bude hodiť k posteli potiahnutej kožou a dodá „spacej“ časti jemnosť.

Ďalší nábytok, ktorý môže kraľovať spálni

Okrem vysokej boxspringovej postele s taburetkou alebo lavicou existujú aj ďalšie typy nábytku, ktoré zútulnia vašu spálňu a vnesú do nej nádych luxusu.

Nemali by vám chýbať nočné stolíky. Na každej strane postele by mal stáť jeden. Môžete sa rozhodnúť pre verziu bez zásuvky alebo so zásuvkou. Aké sú výhody nočného stolíka so zásuvkou? Môžete do neho uložiť všetko, čo potrebujete mať večer a ráno po ruke, takže horná odkladacia plocha zostane voľná.

Ak máte to šťastie, že máte veľkú spálňu, vytvorte si v nej relaxačný kútik. Ako? Umiestnite čalúnené kreslo do otvoreného priestoru buď v rohu, alebo pri okne. Ideálne je kreslo s vysokým operadlom, aby ste sa oň mohli pohodlne oprieť celou dĺžkou chrbta. Pred kreslo umiestnite podnožku, aby ste uľavili namáhaným nohám. Vedľa kresla postavte stojacu lampu, prehoďte cez ňu deku a vychutnajte si chvíle pohodlia.

Chcete si spestriť spálňu? Pred posteľ umiestnite taburetku alebo lavicu – sedací nábytok, ktorý je praktický, a zároveň zvýrazní štýl vašej spálne.

Autor ferreti

publikované 17. 11. 2023 o 16:29

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu