ložnice

Prečo je najlepšie orientovať posteľ na sever? Zistite, ako svetové strany ovplyvňujú kvalitu spánku

Vedeli ste, že kvalita vášho spánku ovplyvňuje vaše fyzické a duševné zdravie? Môžete ho podporiť správnym matracom a roštom, ale aj správnou orientáciou postele. Svetové strany dokážu s kvalitou spánku urobiť skutočné zázraky.

Ako sa na spálňu pozerá staroveké učenie feng-shui?

Filozofia feng-shui vychádza z taoizmu a je založená na rozpoznávaní a pochopení energie čchi okolitého prostredia. Ak sa naučíte pracovať s energiou, bude to pre vás prínosom. Môže to napríklad pozitívne ovplyvniť kvalitu vášho spánku. Energia čchi je prirodzenou súčasťou prostredia, a preto ju len zriedkavo tvoria dizajnové predmety vyrobené strojom.

Feng shui v spálni nie je len o usporiadaní nábytku, ale predovšetkým o pochopení celej čchi (energie) miestnosti. Energia by mala v spálni prúdiť vyvážene, nemala by byť príliš rýchla, ale ani príliš pomalá.

 • Rýchle prúdenie čchi – vyskytuje sa v prázdnej a strohej miestnosti.
 • Pomalé prúdenie čchi – energia prúdi pomaly v spálni, ktorá je „preplnená“ vecami.

Rozbité, poškodené a nefunkčné veci nemajú v spálni miesto. Môžu tiež prispieť k zhoršeniu kvality vášho spánku.

Čomu sa v spálni vyhnúť?

Podľa feng-shui nemá v spálni miesto nábytok s ostrými rohmi, elektronika, vodné motívy a vodné prvky (prinášajúce finančné straty), obrazy a fotografie s ľuďmi, ktorí vás v noci „pozorujú“. Podvedome sa na ne sústredíte a zle spíte.

Aká je ideálna spálňa podľa feng-shui?

Spálňa, v ktorej sa vám bude spať kráľovsky, by mala byť ako jin:

 • mäkká
 • pokojná
 • tichá
 • vzdušná
 • čistá a uprataná

V takomto priestore prúdi energia čchi vyváženým spôsobom. Uprataná spálňa podporuje vnútornú rovnováhu, pokoj a vyrovnané myšlienky počas dňa. To všetko sa pozitívne odráža na kvalite vášho spánku.

Svetové strany a ich vplyv na spánok

Vedeli ste, že nielen kvalita matraca, ale aj orientácia hlavy v posteli ovplyvňuje pokojný a regeneračný spánok? Prečítajte si o vlastnostiach svetových strán vo vzťahu ku kvalite spánku.

Odporúčané orientácie

Aké orientácie postele sú z hľadiska feng shui v poriadku?

 • Sever – strana, ktorá sa odporúča najmä pre starších ľudí. Má upokojujúci účinok a môže pomôcť pri nespavosti.
 • Východ – spanie orientované na východ je vhodné najmä pre mladých ľudí. Východná strana podporuje profesionálny vzostup, optimizmus a rast detí.
 • Juhovýchod – takto umiestnená posteľ podporuje komunikáciu, tvorivosť, aktívny život a rast.
 • Severozápad – umiestnenie postele na severozápad je najvhodnejšie pre starších ľudí so skúsenosťami. Pomáha k dlhému a hlbokému spánku.

Vyhnite sa týmto svetovým stranám

Svetové strany môžu pokojný spánok nielen podporiť, ale aj narušiť. Kam nesmerovať hlavu v posteli?

 • Severovýchod – spôsobuje nočné mory, pretože podporuje príliš ostrú energiu, ktorá nie je vhodná na spánok.
 • Juh – južná strana podporuje vášeň, ale z dlhodobého hľadiska sa skôr neodporúča. Je tu príliš veľa ostrej energie, ktorá spôsobuje, že sa počas spánku neregenerujete.
 • Juhozápad – strana, ktorá je príliš pokojná. Môže spôsobiť stratu životnej rovnováhy.
 • Západ – západná strana nie je pre spánok najhoršia, navyše môže viesť k zlepšeniu finančnej situácie. Počítajte však s tým, že podporuje lenivosť a stratu motivácie. Čo je teda pre vás dôležitejšie?

Ako ovplyvňuje kvalitu spánku samotná posteľ?

Kvalitu spánku môžete podporiť aj samotnou posteľou. Správna posteľ by podľa feng shui mala byť drevená. Dôležitý je aj výrobný proces. Posteľ by mal vyrobiť niekto, kto bol za svoju prácu náležite odmenený, a to nielen finančne. Ak človek posteľ vyrobil s láskou a radosťou, táto pozitívna energia sa prenesie aj do postele a naplní vašu spálňu.

Počas spánku by energia čchi mala cirkulovať okolo celého vášho tela. Preto sú ideálne postele bez úložného priestoru. Pod posteľou by mal byť voľný priestor. Ak nemáte dostatok miesta a potrebujete veci ukladať do postele, snažte sa ich mať poskladané a posteľ upratanú.

Dostatok priestoru okolo postele je dôležitý aj pre voľný tok energie. Ideálna vzdialenosť medzi posteľou a stenou alebo skriňou je aspoň 50 cm. Oceníte to aj z ergonomického hľadiska, pretože okolo postele môžete bez problémov chodiť, ľahnúť si do nej alebo pohodlne vstať.

Čalúnená boxspringová posteľ

Obrázok: Okolo postele by mal byť voľný priestor.

V spálni by nemal byť nábytok s ostrými rohmi. Naše boxspringové postele dokonale spĺňajú požiadavky taoistického učenia. Korpus je vyrobený z masívneho dreva, ktoré je očalúnené a zmäkčené komfortnými penami, takže posteľ nemá žiadne ostré hrany ani rohy.

Orientácia postele vzhľadom na okná a dvere

Nielen svetové strany majú vplyv na kvalitu spánku. Aby ste sa v posteli cítili bezpečne, mali by ste ju postaviť čelom k stene. Váš spánok bude pokojnejší. Posteľ by nikdy nemala byť uprostred miestnosti. Takto umiestnená posteľ sa nazýva plávajúca posteľ. Spôsobuje, že sa cítite neisto a nestabilne.

Kontinentálna posteľ by nikdy nemala byť v priamej línii s dverami. Práve tadiaľ prúdi živá energia jang, ktorá silne narúša pokojný spánok. Nevhodné je tiež umiestniť ju priamo pod okno. Okno by malo byť ideálne z boku postele alebo diagonálne. Z postele by ste mali vidieť na dvere, ale dvere by nemali byť priamo oproti posteli.

Budíte sa ráno unavení? Možno je čas na nový matrac

Cítite sa ráno svieži, alebo by ste radšej zostali celý deň v posteli? Ak sa ráno budíte unavení, možno je čas vymeniť matrac. Starý a preležaný matrac vám nedovolí dobre sa vyspať a ešte môže spôsobiť bolesti chrbta.

Ako si vybrať matrac pre ničím nerušený spánok?

Ak sa chcete riadiť učením feng-shui, určite vás neprekvapí, že by matrac mal byť vyrobený z prírodných materiálov. Stavte preto na latex alebo kombináciu pien a kokosovej dosky.

Pri výbere nového matraca sa zamerajte na:

 • Dĺžku matraca – matrac by mal byť o 25 cm dlhší ako vaša výška.
 • Výšku matraca – čím vyšší matrac, tým pohodlnejší spánok. Najpohodlnejšie sa vám bude spať na matraci vysokom približne 30 cm.
 • Nosnosť – matrac by mal poskytovať maximálnu oporu pre váš pohybový aparát. Preto by jeho nosnosť mala byť aspoň o 5 kg vyššia ako vaša hmotnosť.

Okrem toho je potrebné zohľadniť zdravotné obmedzenia. Napríklad seniori by mali spať v posteli s mäkším matracom, z ktorého nebolia kĺby. Osoby s nadváhou by mali siahnuť po pružinových matracoch s nosnosťou 130 až 150 kg. Alergici uprednostňujú matrace z prírodných materiálov. Ľudia, ktorí sa nadmerne potia, by mali spať na priedušných matracoch.

Nerozlučná dvojica: matrac a rošt

Ak chcete čo najlepšie využiť potenciál svojho nového matraca, musíte ho položiť na správny rošt. Nie každý matrac sa dá umiestniť na akýkoľvek rošt. Rošt pomáha matracu s rozložením tlaku. Ak svoju úlohu plní dobre, nemusíte sa v noci zbytočne prevracať a ráno vás nebude nič bolieť. Rošt sa tiež stará o to, aby v matraci dostatočne cirkuloval vzduch. Nezadržiava sa v ňom vlhkosť, takže sa nemusíte obávať plesní.

Nosnosť roštu by mala byť približne o 10 kg vyššia ako hmotnosť spiaceho. Na výber budete mať niekoľko typov roštov.

 • Latkový rošt – latky nepružia, takže sú vhodné pre vysoké penové alebo pružinové matrace.
 • Lamelový rošt – lamely sú pružné, takže na lamelový rošt môžete položiť aj tenší matrac. Matrace môžu byť penové alebo pružinové.
 • Polohovacie rošty – sú ideálne najmä do postelí pre seniorov. Umožňujú polohovanie v oblasti hlavy a nôh. Pružinové matrace by sa v žiadnom prípade nemali používať na polohovateľné rošty. Naopak penové matrace sú pre polohovateľné rošty ideálne.

Pokojný spánok a vybavenie spálne

Podľa feng-shui je spálňa párovým miestom, t. j. miestom pre páry. Preto sa odporúča mať v spálni vybavenie a dekorácie po dvojiciach. Na oboch stranách postele by mali byť nočné stolíky. Na stene by mali visieť dva obrazy atď.

Odrazy v zrkadle môžu spôsobiť nepokojný spánok. Preto dbajte na to, aby sa posteľ neodrážala v zrkadlovej ploche. Mali by ste pocit, že v miestnosti je niekto iný. Dokonca sa hovorí, že to môže do vzťahu vniesť neveru. Priestor nad posteľou nechajte voľný. Ak sem zavesíte ťažké obrazy alebo police, budete sa podvedome obávať, že na vás spadnú a spôsobia, že budete spať nepokojne.

Ak máte radi izbové rastliny, majte ich v spálni len niekoľko. Učenie feng shui odporúča izbové rastliny so zaoblenými listami. Pokiaľ ide o farby, vyberte si odtiene, ktoré podporujú relaxáciu. Najlepšie sú sivé, béžové, zelené alebo jemné pastelové farby.

Robte to, čo je najlepšie pre vaše zdravie. Zariaďte a vybavte svoju spálňu tak, aby podporovala pokojný a ničím nerušený spánok.

Autor ferreti

publikované 22. 9. 2023 o 17:00

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu