Farby do spálne: najnovšie trendy aj nadčasová klasika

Psychológovia sa zhodujú na tom, že farby majú významný vplyv na to, ako sa v konkrétnej izbe cítime. Uvažujete nad tým, akou farbou vymaľovať spálňu tak, aby sa stala miestom spojeným s relaxáciou? Poradíme vám, aké farby stien, obliečok a doplnkov sú pre spálňu ako stvorené.

Upokojujúce, pastelové alebo odvážne farby?

V prvom rade si poďme farby, ktoré sa môžu stať dominantou vašej spálne, rozdeliť do troch skupín, a síce na tlmené neutrálne farby, jemné pastelové a výrazné farby.

Neutrálne farby sa skvele kombinujú s ľubovoľnou farbou doplnkov

Medzi populárne neutrálne farby sa radí béžová, biela, šedá a čierna. Tieto farby, okrem čiernej, sú skvelou voľbou k maľovke stien, pretože sa veľmi ľahko kombinujú s jasnými farbami na lôžkovinách, posteliach, matracoch, nočných stolíkoch, kreslách, taburetách, závesoch, kobercoch, vankúšikoch alebo ďalších doplnkoch.

Pokiaľ dávate prednosť neutrálnym farbám aj na doplnkoch, môžete zvoliť rovnakú farbu, akou máte vymaľované múry, ale v inom odtieni. Veľmi elegantne bude pôsobiť napríklad svetlobéžová spálňa s bielymi obliečkami a doplnkami v tmavšej béžovej a zlatej farbe.

Pastelové farby sú jemné a relaxačné

Pastelové farby v sebe nezaprú jemnosť a schopnosť vytvárať veľmi pokojné a relaxačné prostredie. Medzi najobľúbenejšie pastelové farby v spálňach patrí levanduľová a svetlé odtiene modrej, zelenej, žltej a ružovej farby.

Spálňa s pastelovými stenami pôsobí veľmi elegantne. Pôsobivý výsledok dosiahnete, ak jednu dominantnú pastelovú farbu doplníte o doplnky v ďalších pastelových farbách. K pastelovým farbám sa nemusíte báť zvoliť tmavý nábytok.

Výrazné farby pre energických ľudí

Dokážu vám výrazné a odvážne farby zakaždým zlepšiť náladu? V tom prípade sa im nemusíte vyhýbať ani v spálni. Ak máte napríklad radi svieže interiéry, môžete steny vymaľovať odtieňom jarnej zelenej alebo môžete experimentovať s odvážnymi kombináciami, ako je napríklad tmavozelená a koralová. Myslite však na to, že svetlé farby izbu opticky zväčšujú a tmavé naopak zmenšujú.

Aké sú najobľúbenejšie farby volené do spálne?

Poďme sa teraz pozrieť na to, ktoré farby sa podľa odborníkov najviac hodia do spálne a aké emócie v nás tieto farby vyvolávajú.

Biela: Farba čistoty

Biela farba je farbou čistoty, pokoja, nádeje a vyrovnanosti. Pôsobí veľmi komfortne a elegantne a opticky zväčšuje priestor, takže sa skvele hodí do malých spální. Pokiaľ zvolíte bielu maľovku, máte nespočetné množstvo možností výberu farby doplnkov.

Béžová: Farba pokoja a relaxácie

Béžová je veľmi príjemným neutrálnym odtieňom a vzhľadom na to, že je teplejšia než biela, je ako stvorená do spálne, ktorá má pôsobiť upokojujúcim dojmom. To potvrdzuje aj čínske učenie Feng Shui, podľa ktorého sa jedná o skvelú farbu do spálne, pretože má relaxačné účinky a schopnosť zútulniť izbu. Ako sme už spomínali, skvele sa kombinuje s ďalšími farbami.

Kombinácia rôznych odtieňov béžovej a zlatej farby pôsobí v spálni veľmi útulne.

Zelená: Farba podporujúca zaspávanie

Zelená je neodmysliteľne spojená s prírodou a v spálni je cenená preto, že má upokojujúce účinky na telo a myseľ. Je ako stvorená pre ľudí, ktorí majú problém so zaspávaním. Čo sa týka odtieňov zelenej, krok vedľa rozhodne neurobíte, ak zvolíte mentolový alebo šalviovozelený odtieň.

Modrá: Farba dôvery a bezpečia

Modrá je farbou oblohy a vody a rovnako ako pohľad na pokojnú vodnú hladinu a nebo bez jediného mráčika, aj ona v nás vyvoláva pocit dôvery a vyrovnanosti. Modrá je navyše farbou bezpečia a umožní vám, aby ste sa po dlhom dni dokonale uvoľnili. Ak sa rozhodnete pre modrú maľovku, voľte svetlejšie odtiene.

TIP: Vyskúšajte farbu roku 2022 Very Peri

Pokiaľ chcete, aby sa vaša spálňa niesla na vlne posledných trendov, nemala by vašej pozornosti uniknúť tohtoročná farba roka, ktorou je podľa spoločnosti Pantone Color Institute farba Very Peri. Ide o modrý odtieň s fialovo-červeným podtónom. Táto modrofialová farba je farbou kreativity, vynaliezavosti a sily. Krásne sa bude vynímať napríklad na závesoch alebo na dekoračných vankúšikoch.

Svetloružová: Farba nehy

Chcete, aby vaša spálňa pôsobila romantickým dojmom? Potom je pre vás ako stvorená svetloružová farba, ktorá eliminuje stres. Touto farbou pritom nemusíte vymaľovať celú izbu. Stačí, ak do nej zladíte napríklad posteľnú bielizeň.

Biela a modrá sú farby čistoty, harmónie a bezpečia.

Akým farbám sa v spálni naopak vyhnúť?

Akým farbám by ste sa podľa odborníkov mali pri plánovaní výmaľby a dekorácií v spálni vyhnúť? V prvom rade sa jedná o červenú a sýtooranžovú farbu. Tieto farby sú totiž nabité energiou a namiesto toho, aby vás ukolísali k spánku, budú váš mozog nútiť do aktivity.

Vyhnúť by ste sa mali aj tmavofialovej, ktorá stimuluje myslenie a mohla by vám priniesť živé sny a nočné mory, ktoré vám neumožnia si v noci oddýchnuť. Dobrou voľbou nie je ani tmavohnedá farba. Zatiaľ čo svetlé odtiene sú pre relaxáciu ideálne, tmavohnedá zhoršuje kvalitu spánku.

Tipy na trendy farebné kombinácie do spálne

Pripravili sme si pre vás ešte niekoľko tipov na farebné kombinácie, ktoré si v posledných rokoch zamilovali bytoví dizajnéri.

Hnedá a krémová

Hnedá farba spolu s krémovou vytvára veľmi elegantný efekt a toto spojenie tiež pôsobí veľmi útulným dojmom.

Levanduľová a biela

Upokojujúcim dojmom pôsobí aj spojenie levanduľovej farby s bielou. Spálňu odporúčame vymaľovať levanduľovým odtieňom a zvoliť bielu posteľnú bielizeň.

Svetlomodrá a žiarivo žltá

Pokiaľ máte radi výraznejšie farby a chcete, aby vaša spálňa pôsobila veľmi optimisticky, vyskúšajte spojenie svetlomodrej a výraznej žltej farby.

Svetlosivá a tmavosivá

V prípade, že patríte k milovníkom módnej šedej farby, vyskúšajte kombináciu svetlosivých múrov a tmavosivých doplnkov. Výsledkom bude spálňa s luxusným nádychom.

Nech už sú trendy akékoľvek, vždy je najdôležitejšie, aby ste sa v spálni cítili príjemne a aby sa vám v nej dobre odpočívalo.

Autor ferreti

publikované 28. 2. 2022 o 15:42

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu