Posteľový slovníček: čo je to americká, boxspringová, king size alebo poschodová posteľ?

Vyberáte si novú posteľ? V takom prípade sa pravdepodobne stretnete s rôznymi pojmami, ktoré vás môžu zmiasť. Aký je rozdiel medzi americkou a kontinentálnou posteľou? Čo je to boxspring a king size posteľ? Čo znamená polohovateľná posteľ? Oboznámte sa s týmito pojmami a urobte si v nich jasno.

Typ rámu: čalúnený alebo drevený?

Rám postele je viditeľná konštrukcia bez matraca a roštu. Spolu s čelom postele určuje celkový vzhľad postele. V súčasnosti sa do spálne najčastejšie kupujú čalúnené alebo drevené rámy. Aké sú ich výhody a nevýhody?

Čalúnená posteľ

Čalúnené postele sú k dispozícii s matracom a roštom, ale aj len ako rám. V spoločnosti Ferreti vyrábame rámy čalúnených postelí z kvalitného masívneho dreva. Drevo pokrývame komfortnými penami, ktoré potom očalúnime látkou. Výsledkom je jedinečne mäkká posteľ bez rizika poranenia. Nemá žiadne ostré hrany. Keďže vyrábame postele na zákazku, môžeme pre vás vyrobiť aj čalúnenú posteľ do detskej izby.

Medzi výhody čalúnenej postele patrí predovšetkým široká škála možností dizajnu. Môžete si vybrať zo stoviek farieb a rôznych textúr látok, takže svoju posteľ ľahko zladíte so zvyškom spálne. U nás vo Ferreti si môžete zvoliť aj typ čela. Dávate prednosť jednoduchému hladkému spracovaniu, alebo uprednostňujete skôr ozdobné prešívanie s čalúnickými aplikáciami?

Mnoho ľudí považuje za nevýhodu čalúnených postelí náročnú údržbu. Ak si však vyberiete posteľ čalúnenú ekokožou alebo netextilným materiálom, čalúnený rám sa udržiava rovnako ľahko ako drevený. Prachovkou.

Masívna posteľ

Postele z masívneho dreva pochádzajú z prírodných zdrojov, takže sú skvelou voľbou pre ľudí s respiračnými ochoreniami. Ak si chcete vybrať posteľ s dlhou životnosťou a veľkou odolnosťou, siahnite po tvrdom dreve, ako je orech, buk alebo dub. Pri smrekových alebo borovicových posteliach počítajte s kratšou životnosťou a skorším rozvŕzganím.

Hoci sú masívne postele nadčasové, nepasujú ku každému štýlu interiéru. Nehodia sa napríklad do moderných, futuristických alebo minimalistických interiérov. Z hľadiska pohodlia sa nedajú porovnať s čalúnenými posteľami. Napriek tomu, že aj masívne postele majú čelo, opretie oň nie je ani zďaleka také pohodlné ako o čelo čalúnenej postele.

Postele z masívu nie sú tak pohodlné ako čalúnené postele.

Obrázok: Postele z masívu nie sú tak pohodlné ako čalúnené postele.

Priebežná údržba masívneho dreva je jednoduchá. Stačí mať po ruke prachovku. Z času na čas si však drevo vyžaduje výživu vo forme olejov alebo voskov. Tento materiál je tiež náchylný na vnútorné prostredie. Suchý vzduch spôsobuje praskanie dreva. Na druhej strane vlhkosť spôsobuje, že drevo napučiava.

Čo je boxspringová posteľ?

Pri výbere postele sa pravdepodobne stretnete s pojmami ako vysoká americká, kontinentálna alebo boxspringová posteľ. Nemusíte zisťovať, čo jednotlivé pojmy znamenajú. V skutočnosti sú to v podstate synonymá.

Pre postele je spoločná:

  • jedinečná konštrukcia
  • vysoko položená ložná plocha
  • výrazné čalúnené čelo

Rám postele je vyrobený z kvalitného masívneho dreva, ktoré zaručuje stabilitu, pevnosť, odolnosť a dlhú životnosť postele.

V spodnej časti rámu americkej postele sa nachádza boxspring alebo matrac z bonellových pružín. Tento matrac nahrádza rošt. Jeho úlohou je optimálne rozložiť tlak, ktorý spiaci vyvíja na hlavný matrac. Hlavný matrac je umiestnený na spodnom pružinovom matraci a vyberiete si ho podľa svojich požiadaviek. Môžete si vybrať matrac z komfortných pien, ale aj kombináciu pien a taštičkových pružín alebo kokosovej dosky.

Vysoká boxspringová posteľ.

Obrázok: Vysoká boxspringová posteľ.

Najpohodlnejší odpočinok ponúkajú takzvané zónové matrace. Najvyšší počet zón je 7. Každá zóna má inú tuhosť, ktorá zodpovedá určitej časti tela. Napríklad v oblasti lýtok a krčnej chrbtice je matrac mäkší ako pod bedrami, ktoré potrebujú väčšiu oporu.

Na hlavný matrac sa položí topper. Ide o tenký vrchný matrac, ktorý môže hlavný matrac zmäkčiť, alebo ho naopak urobiť tvrdším. Okrem toho chráni hlavný matrac pred znečistením, čím zvyšuje hygienu postele.

Jedinečná výška kontinentálnej postele

Charakteristickým znakom je aj výška kontinentálnej postele, resp. jej ložnej plochy. Tá je vo výške 50 až 60 cm nad zemou. Výšku ovplyvňuje nielen rám postele, ale aj výška matraca. Čím je matrac vyšší, tým pohodlnejší odpočinok ponúka. Existujú aj matrace s výškou viac ako 30 cm.

Vysoká plocha na spanie uľahčuje líhanie do postele, ale aj pohodlné vstávanie z nej. Keďže ležíte vysoko, neobťažuje vás prach víriaci sa pri zemi, ani prievan.

Čo je to king size posteľ?

King size bed alebo king size posteľ je označenie pre klasické manželské postele so štandardnými rozmermi 180 × 200 cm. Sú najlepšou voľbou pre spálne s podlahovou plochou 12 m² a viac. Veľkosť manželskej postele vždy vyberajte podľa výšky oboch spiacich osôb. V spoločnosti Ferreti vám vyrobíme posteľ na mieru, takže nie je problém urobiť posteľ s predĺženou dĺžkou alebo väčšou šírkou. Predĺžené king size postele zvyčajne merajú 180 × 220 až 230 cm.

Ak patríte medzi šťastlivcov a vaša spálňa je väčšia ako 14 m², doprajte si luxus v podobe super king size postele, ktorá má rozmery 200 × 200 cm a viac.

Najobľúbenejšie king size postele sa vyrábajú v prevedení boxspring. Majú teda dva matrace a topper. Samozrejmosťou je čalúnený rám a luxusné čalúnené čelo.

Čo je to polohovateľná vyvýšená posteľ?

Polohovateľné postele sú obľúbené nielen u seniorov. Vyhľadávajú ich všetci, ktorým záleží na skutočne kvalitnom odpočinku.

V podstate ide o vysokú čalúnenú posteľ, ktorá je doplnená polohovateľným roštom. Najpohodlnejší odpočinok ponúka polohovateľné lôžko s elektrickým ovládaním. To znamená, že rošt v posteli je poháňaný elektromotorom, ktorý pohodlne ovládate pomocou diaľkového ovládača. Môžete polohovať hlavu, nohy alebo obe časti. Polohovaním môžete uľaviť boľavej chrbtici, kĺbom a svalom. V prípade dlhodobo ležiacich pacientov polohovanie zabraňuje vzniku preležanín a iných komplikácií.

Do polohovacej postele patrí polohovací rošt.

Obrázok: Do polohovacej postele patrí polohovací rošt.

Ako vysoká by mala byť posteľ pre seniorov?

Štandardné postele majú bočnice vo výške 35 až 45 cm od zeme. Pri vyvýšených posteliach sú bočné steny vo výške 55 cm od zeme. Výška ložnej plochy je ovplyvnená výškou matraca. Pre seniorov sú najvhodnejšie mäkšie matrace s výškou 30 až 40 cm. K dispozícii sú aj seniorské matrace s vystuženým bokom, ktorý odolá presedeniu.

Vďaka vysoko položenej ložnej ploche sa seniorom do postele ľahko líha a zároveň sa im z nej pohodlne vstáva. Zbytočne si nenamáhajú kolenné a bedrové kĺby.

Pohodlie na prvom mieste

Väčšina seniorov trpí modrinami v dôsledku krehkých ciev. Preto sú pre nich najvhodnejšie mäkké čalúnené postele so zaoblenými hranami. Z dôvodu údržby je najlepšie siahnuť po čalúnení z netextilného materiálu alebo ekokože, ktoré sa ľahko udržiavajú.

Zvýšenej seniorskej posteli nesmie chýbať ani pohodlné čalúnené čelo. O to sa môžu ľudia oprieť, ak si v posteli čítajú, lúštia krížovku, sledujú televíziu alebo sa rozprávajú s partnerom.

Čo je to poschodová posteľ?

Poschodová posteľ sa označuje aj ako detská palanda. Sú to dve postele umiestnené nad sebou. Rám postele je doplnený schodíkmi alebo rebríkom, po ktorom sa dieťa dostane na hornú posteľ.

Detská poschodová posteľ sa kupuje do izieb, kde nie je miesta nazvyš. Je to praktické riešenie, ak sa o jednu izbu delia dvaja súrodenci. Môžete ju však kúpiť aj pre jedináčika. Druhá posteľ môže byť určená pre kamarátov alebo na prespanie návštev. Poschodová posteľ má zvyčajne rovnaké rozmery ako klasická jednolôžková posteľ, t. j. 90 × 200 cm.

Poschodová posteľ šetrí miesto v izbe.

Obrázok: Poschodová posteľ šetrí miesto v izbe.

Hornému lôžku nechýba zvýšená bočnica. Ide o zábranu, vďaka ktorej sa nemusíte báť, že by dieťa alebo iný spiaci spadli počas spánku na zem.

Rámy štandardných detských poschodových postelí sú najčastejšie vyrobené z dreva. V spoločnosti Ferreti sa prikláňame k čalúnenému rámu. Poschodovú posteľ vám vyrobíme na mieru. Môžete si zvoliť rozmery, ale aj farbu a látku čalúnenia.

Starostlivo vybraná posteľ si zaslúži kvalitný rošt a matrac

Vo Ferreti vyrábame na mieru nielen postele, ale aj matrace a rošty. Na výrobu matracov používame:

  • taštičkové pružiny
  • pamäťovú penu
  • Cellflex studenú penu
  • latexovú penu
  • bio peny

Môžete si vybrať rozmery matraca, ako aj jeho výšku a tvrdosť.

V ponuke roštov nájdete klasický statický lamelový rošt, ale aj polohovacie rošty. V ponuke sú ručne aj elektricky nastaviteľné rošty.

Zorientujte sa v ponuke postelí a vyberte si takú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám.

Autor ferreti

publikované 28. 4. 2023 o 15:43

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu