ložnice

Mať v spálni televízor, alebo do tejto izby jednoducho nepatrí?

Láka vás predstava sledovania televízie z postele? Potom si možno kladiete otázku, či je naozaj dobrý nápad umiestniť do tejto izby, ktorá je spojená najmä so spánkom a relaxáciou, televízor. Poďme sa teda pozrieť na to, či áno, alebo nie.

Výhody televízie v spálni: existujú vôbec?

Iste by sme našli pár výhod, ktoré sú spojené s televízorom v spálni. Je bezpochyby príjemné sledovať obľúbené programy z mäkkej a vyhriatej postele respektíve matrac a mnoho ľudí tvrdí, že im sledovanie seriálov alebo len vytvorenie zvukovej kulisy pomáha zaspať. Tieto výhody však rozhodne neprevyšujú nevýhody.

Odborníci sa zhodujú, že televízor do spálne nepatrí

Aj keď je sledovanie televízie v spálni pomerne lákavé, odborníci majú v tomto ohľade jasno a zhodujú sa na tom, že televízor do spálne nepatrí, pretože je spojený s celým radom negatív. Akých? Zistite, prečo televízii v spálni povedať jasné NIE.

Kratší a menej kvalitný spánok

Existuje množstvo štúdií, ktoré preukázali, že sledovanie televízie pred spaním narúša spánkové cykly. Čo sa týka spánku pri zapnutom televízore, podľa lekárov nie je tak kvalitný a vaše telo i myseľ si nedokážu dostatočne oddýchnuť. Ak televízor zo spálne odstránite, veľmi pravdepodobne vás čaká odmena v podobe dlhšieho a kvalitnejšieho spánku.

Modré svetlo spánku neprospieva

Televízia narúša kvalitu spánku aj kvôli modrému svetlu, ktoré z nej vyžaruje. Modré svetlo však vyžarujú aj ďalšie elektronické zariadenia, ako sú monitory počítačov, tablety alebo telefóny. Je dokázané, že modré svetlo narúša prirodzený biorytmus a znižuje v tele množstvo spánkového hormónu melatonínu. Inými slovami nám bráni zaspať a kvalitne v noci spať. Odborníci preto radia nepozerať do obrazoviek minimálne dve hodiny pred spaním a nemať v spálni televízor.

Do spálne nepatrí televízia ani ďalšie zdroje modrého svetla.

Narušenie komunikácie medzi partnermi

Pároví terapeuti nám určite dajú za pravdu, že komunikácia je základným stavebným kameňom spokojných vzťahov. Pokiaľ budete celý večer sledovať televíziu, len ťažko si nájdete čas na to, aby ste sa svojho partnera spýtali, ako sa mal v práci, alebo sa porozprávali o tom, čo vás vo vzťahu teší.

Zhoršenie intímneho života

Spálňa by mala byť miestom spojeným nielen s relaxáciou, ale aj s partnerskou intimitou. Podľa štatistík však páry, ktoré majú v spálni televízor, majú o polovicu menej sexu ako páry, ktoré ho v spálni nemajú.

Znemožnená rekapitulácia dňa

To, na čo myslíme pred tým, než zaspíme, do značnej miery ovplyvňuje, ako sa budeme cítiť nasledujúci deň. Chvíľa pred zaspaním tak ponúka skvelú príležitosť na meditáciu alebo na zhodnotenie celého dňa a uvedomenie si vecí, za ktoré sme vďační. Ak ale dáme prednosť televízii, o túto skvelú príležitosť prídeme.

Väčšie podliehanie reklamám

Podľa štúdií spotrebitelia ľahšie podliehajú reklamám vo chvíli, keď sú unavení. Ak teda budete v spálni sledovať televíziu tesne pred spaním, je pravdepodobnejšie, že sa rozhodnete zakúpiť produkt, ktorý vlastne vôbec nepotrebujete.

Vyššie riziko zlých snov

Vec, nad ktorou premýšľate pred tým, než zaspíte, sa môže premietnuť do vašich snov. Ak teda budete pred spaním sledovať niečo desivé, môže to spôsobiť znepokojujúce sny alebo dokonca nočné mory.

Menej času na čítanie kníh

Keby ste nemali možnosť sledovať televíziu, možno by ste siahli po knihe. A čítanie odpočinkových kníh pred spaním je skvelým receptom na to, ako rýchlejšie zaspať. Výhody čítania nepochybne prevyšujú výhody sledovania televízie.

Pokiaľ radi čítate v posteli, vyskúšajte aké výhody vám prinesie polohovací posteľový rošt.

Pred spaním sa radšej venujte svojmu partnerovi, čítaniu kníh alebo sa rozprávajte.

Môže viesť k problémom so zrakom…

Veľa ľudí v posteli sleduje televíziu potme, avšak odlesky z obrazovky vtedy našim očiam škodia najviac. Sledovanie televízie potme môže viesť k pocitu unavených očí a k ďalším problémom so zrakom, k bolestiam hlavy alebo dokonca k migrénam.

…a tiež k vyššej hmotnosti

Nie je žiadnym tajomstvom, že každodenné sledovanie televízie môže viesť k priberaniu na váhe. Ak budete namiesto športu sledovať televíziu, kilá pôjdu rýchlo hore. Okrem toho existujú dôkazy o tom, že nás televízia môže prinútiť jesť viac jedla, pretože sa v nej objavuje množstvo reklám, ktoré nás nabádajú ku konzumáciu nezdravých pokrmov.

Vyššia spotreba elektrickej energie

Sledovanie televízie pred spaním či dokonca zapnutý televízor počas spánku sa, samozrejme, odrazí aj na vašom účte za elektrinu. A vzhľadom na to, že v posledných mesiacoch ceny elektriny výrazne vzrástli, jedná sa o nezanedbateľnú sumu.

Ako je to s televíziou v detskej izbe?

Keď deti uvidia, že máte v spálni televízor, je veľmi pravdepodobné, že ho budú chcieť mať tiež. Podľa štúdie, ktorú publikovala Montrealská univerzita, však sledovanie televízie v detskej izbe pred spaním deti pripravuje o obohacujúce vývojové aktivity a môže viesť k vyššej hmotnosti, zlým stravovacím návykom a sociálno-emocionálnym problémom v dospievaní.

Z vyššie uvedených nevýhod vyplýva, že najlepšie je televízor v spálni nemať vôbec a namiesto sledovania filmov, seriálov a relácií sa radšej venovať svojmu partnerovi a rodine, rekapitulácii dňa alebo napríklad čítaniu kníh.

Viete, že v priebehu života sa spánok mení?

Autor ferreti

publikované 22. 3. 2022 o 11:44

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu