Vyberáte si polohovateľný rošt na posteľ? Poradíme vám, ako na to

Tiež si myslíte, že úlohou roštu je iba držať matrac? Potom verte, že jeho poslanie je oveľa dôležitejšie. V skutočnosti sa rošt postele významne podieľa na kvalite vášho spánku. Pomáha matracu s rozložením tlaku a tiež mu umožňuje dostatočne dýchať. Vďaka tomu, že z matraca odchádza vlhkosť, netvoria sa v ňom nebezpečné plesne.

Základné zásady pre výber roštu

Ak ste si nekúpili kompletnú manželskú posteľ, napríklad luxusný boxspring, ktorá obsahuje rošt aj matrac, budete musieť rošt do postele vyberať samostatne. Na aké parametre sa oplatí zamerať?

 • Typ – vyberiete si pevný latkový rošt, alebo pružný lamelový?
 • Rozmery – či už si kupujete rošt do jednolôžka alebo pre maželskú posteľ, vždy si zmerajte vnútorný rozmer rámu postele. Rošty sa obvykle vyrábajú o 1 cm užšie a o 5 cm kratšie, aby sa pohodlne zmestili do rámu postele.
 • Počet lamiel – podľa počtu lamiel môžete odhadnúť, ako pohodlne sa vám bude na posteli spať. Optimálny počet lamiel je aspoň 28, ale k dispozícii sú aj matrace so 42 lamelami. Čím viac lamiel, tým lepšie sa matrac prispôsobí vášmu telu.
 • Vaša hmotnosť – zohráva dôležitú úlohu pri výbere nosnosti roštu. Vždy si vyberte rošt, ktorý bude mať o niečo vyššiu nosnosť, ako je vaša hmotnosť. Odporúča sa aspoň o 10 kg vyššia nosnosť. K dispozícii sú rošty s nosnosťou od 80 kg do 130 kg, ale aj s nosnosťou do 150 kg.
 • Typ matraca – v ideálnom prípade by sa mal rošt vyberať spolu s matracom. Túto úlohu však zvládnete aj bez neho. Mali by ste však vedieť, z akého materiálu je matrac vyrobený. Penové matrace sú vhodnejšie pre lamelové rošty. Pružinové sa zas hodia pre pevné latkové. Pre polohovateľné rošty sú určené penové matrace s výškou okolo 20 cm, nedávajte na ne pružinové matrace a matrace s taštičkovými pružinami.
 • Spánkové návyky – ak si pred spaním radi čítate, siahnite po polohovacom rošte v oblasti hlavy.
 • Zdravotný stav – ak vás trápia kŕčové žily, prípadne na lôžku kvôli zdravotným obmedzeniam musíte tráviť viac času, siahnite po elektricky polohovateľnom rošte do postele, vďaka ktorému si pohodlne nastavíte sklon hlavy a nôh pomocou diaľkového ovládača.
 • Finančné možnosti – výber roštu do postele prispôsobte aj svojim finančným možnostiam. Najlacnejšie sú latkové rošty. Strednú cenovú kategóriu reprezentujú lamelové rošty. Najdrahšie sú lamelové elektricky polohovateľné rošty.
 • Funkcia – na výber budete mať možnosť vyklápacieho roštu, ktorý sa vkladá do postele s úložným priestorom. Ten je prístupný po odklopení ložnej plochy.

Okrem polohovacích roštov existujú aj nepolohovacie rošty

Pri výbere roštov do postele narazíte na dve základné prevedenia, a to na rošty pevné a rošty polohovacie.

Pevné nepolohovacie rošty

Vyrábajú sa z latiek a lamiel. Vo všeobecnosti sa hodia pre osoby, ktoré nemajú zdravotné obmedzenia a do postele sa chodia iba vyspať. Pred spaním si nečítajú, a preto nepotrebujú mať zdvihnutú hlavu. Patria medzi lacnejšie varianty.

Pevný rošt

Obrázok: Pevný nepolohovateľný rošt.

Polohovacie rošty

Polohovacie rošty do postele svoj názov dostali podľa toho, že ich môžete polohovať buď v oblasti hlavy, alebo v oblasti hlavy a nôh. Zamilujú si ich všetci tí, ktorí majú vysoké nároky na kvalitu spánku. Polohovanie hlavy oceníte hlavne v momente, keď si v budete v posteli čítať alebo sledovať televíziu.

Polohovanie nôh vám uľaví od bolesti. Ocenia ho najmä čašníčky, zdravotné sestry alebo hostesky, ktoré celý deň stoja na nohách. Je prospešné aj pri sedavých zamestnaniach. Zdvíhaním nôh rozprúdite lymfu a predídete opuchom. Zdvihnutie dolných končatín je prospešné aj pre ľudí, ktorí trpia kŕčovými žilami.

Polohovateľný rošt

Obrázok: Ručne polohovateľný rošt.

Prevedenie roštov

Latkové rošty patria do najnižšej cenovej kategórie. Tento rošt je vhodný pod pružinové a tuhšie penové matrace. Hodí sa pre ľudí, ktorí uprednostňujú spánok na pevnejšom podklade, pretože latky príliš nepružia. Zvyčajne sa vyrábajú zo smrekového masívu. Čím sú hrubšie, tým sú pevnejšie. Latky sú zvyčajne hrubé 2 až 3 cm. Maximálna vzdialenosť medzi latkami by mala byť 4 až 6 cm. Ak by bola väčšia, hrozí, že sa matrac bude deformovať.

Lamelové rošty spadajú do strednej cenovej kategórie. Lamely sú užšie a pružnejšie ako latky. Majú jemný oblúk so zakrivením smerom nahor. Pri zaťažení dokážu optimálne rozložiť tlak a pri ležaní dodať pocit mäkkosti. Pomáhajú znižovať zaťaženie matraca, čím predlžujú jeho životnosť. Vďaka pruženiu nedochádza počas ležania k otlakom. Ak preferujete mäkšie spanie, lamelový rošt je pre vás ako stvorený. Rozumie si s mäkkými a stredne mäkkými matracmi z pien. Medzera medzi jednotlivými lamelami by nemala byť väčšia ako 7 cm. Pokiaľ by boli lamely príliš blízko pri sebe, hrozí, že matrac nebude dostatočne dýchať. Niektoré lamelové rošty sú v oblasti bedier zdvojené a pomocou posuvných plastových jazdcov umožňujú nastavovanie tuhosti.

Latkové aj lamelové rošty sa predávajú v pevnom aj polohovateľnom prevedení.

Prečo sa rozhodnúť pre polohovací rošt

Polohovacie rošty sú skvelou voľbou pre osoby po operácii, pre osoby so zníženou hybnosťou a všeobecne pre všetkých, ktorí si chcú užívať maximálny komfort.

Pri polohovacích roštoch budete mať na výber z dvoch spôsobov polohovania:

 • Ručné – pomocou látkového oka si nastavíte požadovaný sklon hlavy, prípadne nôh. Pri polohovacom rošte musíte pre nastavenie vyvinúť určité úsilie.
 • Elektrické – ovládanie má na starosti elektromotor, ktorý ovládate pomocou diaľkového ovládača. Ak si chcete upraviť sklon, stačí stlačiť tlačidlo. Z postele nemusíte vôbec vstávať.
Elektricky polohovateľný rošt

Obrázok: Elektricky polohovateľný rošt.

Ten najkomfortnejší odpočinok vám poskytne elektricky polohovateľný lamelový rošt. Ak navyše siahnete po rošte, ktorý umožňuje nastavenie tuhosti lamiel, k dokonalému regeneračnému spánku vám už nebude nič chýbať.

Nastaviteľné rošty majú blahodarný vplyv na vaše zdravie:

 • uľavujú chrbtici
 • znižujú zaťaženie svalov v oblasti bedrovej chrbtice
 • prispievajú k rýchlejšej regenerácii
 • uľahčujú cirkuláciu krvného obehu, ktorý ovplyvňuje kardiovaskulárny a dýchací systém
 • vďaka vyššie položeným nohám predchádzate cievnym ochoreniam
 • vyššie položené nohy ocenia ľudia s nízkym krvným tlakom
 • osoby, ktoré trápia problémami s pohybovým aparátom, sa vďaka elektrickému roštu jednoducho a bez námahy posadia, ľahšie si ľahnú alebo vstanú z lôžka
 • elektricky nastaviteľné rošty výrazne uľahčujú prácu ľuďom, ktorí sa starajú o nemohúcich

Ak si v posteli radi čítate, rozprávate sa s partnerom alebo v nej odpočívate počas dňa, je oveľa pohodlnejšie mať v oblasti hlavy dvihnutý rošt, ako si pod chrbát naukladať niekoľko vankúšov, ktoré vás časom aj tak začnú tlačiť. Už vás viac nebudú sužovať bolesti krku.

Ak chcete posteľ s maximálnym komfortom, doprajte si elektricky polohovateľný rošt.

Autor ferreti

publikované 22. 2. 2023 o 12:36

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu