ložnice

Prevedieme vás výberom postele a matraca vhodného pre deti

Výber postele a matraca závisí od veku detí. Napríklad matrac pre bábätká musí spĺňať úplne iné parametre ako matrac pre školákov. Ako dopriať deťom skutočne kráľovský spánok? Poradíme vám.

Vyberáte si detskú posteľ alebo postieľku?

Výber postele pre deti sa odvíja od ich veku. Iné požiadavky budete mať na posteľ pre novorodenca a iné na posteľ pre staršie deti. Posteľ pre deti si môžete nechať vyrobiť na mieru. Na čo sa zamerať pri výbere?

Postieľka pre bábätká

Keďže dieťa trávi prvé týždne života prevažne v postieľke, je potrebné ju vyberať veľmi starostlivo.

Najbežnejšie dostupné postieľky sú 120 × 60 cm a 140 × 70 cm. Detské postieľky musia byť vyrobené z materiálov, ktoré nie sú zdraviu škodlivé. Odporúča sa najmä masívne drevo:

  • smrek
  • buk
  • breza
  • borovica

Siahnite po detskej postieľke s výškovo nastaviteľným roštom. Pri starostlivosti o novorodenca môže byť rošt na vrchu, takže si ušetríte chrbát pri skláňaní sa do postieľky. Keď vaše dieťa začne rásť a má tendenciu stavať sa na nohy, rošt spustite nižšie. Nebudete sa musieť obávať, že dieťa prelezie cez zábranu alebo cez ňu prepadne.

Jednotlivé priečky bočníc by mali byť od seba vzdialené 6 až 8 cm. Väčšie medzery môžu spôsobiť, že dieťa vystrčí hlavu a zakliesni sa. Bočnice môžu byť posuvné alebo mať 3 až 4 odnímateľné priečky. Obe možnosti umožňujú dieťaťu neskôr z postieľky vyliezť. Odnímateľné priečky sú však praktickejšie.

Niektoré postieľky sú tzv. rastúce. Keď dieťa vyrastie, priečky postieľky sa odstránia a nahradia sa klasickými bočnicami. Z postieľky sa tak stane polovičná detská posteľ, ktorá je medzistupňom pri prechode na klasickú veľkú posteľ.

Detská postieľka s výškovo nastaviteľným dnom.

Obrázok: Malé bábätká spia v postieľkach s výškovo nastaviteľným dnom.

Keď deti vyrastú z postieľky

Zhruba medzi 2. a 3. rokom života deti vymenia postieľku pre bábätká za posteľ. Je na vás, či si radšej zaobstaráte polovičnú posteľ pre batoľatá s dĺžkou 140 až 160 cm, alebo veľkú posteľ pre dospelých s klasickými rozmermi 90 × 200 cm. Pre malé deti sú k dispozícii detské postele s výškou približne 25 cm. Vaše dieťa do nej môže vyliezť samo bez vašej pomoci. Pre väčšie deti a dospelých sa výška postele pohybuje okolo 45 cm.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, posteľ musí byť zdravotne nezávadná. Na začiatku ju vybavte bočnými zábranami, ktoré zamedzia vypadnutiu dieťaťa z postele. Okrem toho by posteľ nemala mať ostré hrany ani vyčnievajúce skrutky. Pre menšie deti je ideálna posteľ z masívneho dreva, ktorá sa ľahko udržiava. Pre staršie deti si pokojne zaobstarajte štýlovú čalúnenú posteľ.

Ak bojujete o každý kúsok miesta v izbe, vybavte ju poschodovou posteľou. Je vhodná ako pre jedináčika, tak aj pre dve deti. Na hornej palande by malo spať dieťa staršie ako 5 rokov.

Celočalúnená detská poschodová posteľ.

Obrázok: Čalúnená detská poschodová posteľ.

Kvalitné detské matrace a rošty podporujú zdravý vývoj dieťaťa

Hoci vás pri výbere postele zaujíma predovšetkým jej vzhľad, t. j. rám, pre zdravý vývoj vášho dieťaťa je rozhodujúci správny výber matraca a roštu. V prípade roštu si môžete vybrať, či uprednostníte lamelový, alebo latkový rošt. Je dôležité, aby rošt správne rozkladal tlak vyvíjaný na matrac počas spánku a zabezpečil dostatočné vetranie. Vo všeobecnosti sa lamelový rošt odporúča pre penové matrace a latkový rošt pre pružinové matrace.

Matrac pre vaše dieťa si môžete nechať vyrobiť aj na mieru. Takýto výrobok bude do bodky spĺňať všetky vaše požiadavky. Matrace na mieru sú obľúbeným riešením, keď máte atypickú detskú posteľ.

Ako vybrať matrac do detskej postieľky?

Stojíte pred otázkou, aký matrac zaobstarať do detskej postieľky? Pamätajte si toto:

  • Nie z druhej ruky – matrac musí byť nový. Neoplatí sa ho dediť, pretože dieťa môže vnímať aj malé deformácie. Chrbtica nebude mať dostatočnú oporu, čo môže viesť k fixácii nesprávneho držania tela. Okrem toho sa v použitom matraci môžu nachádzať roztoče a nečistoty.
  • Jedna tvrdosť – matrac určený do detskej postieľky musí mať vždy len jednu tvrdosť. Zabudnite na zónové matrace, na ktorých spia dospelí. Neposkytnú deťom potrebnú oporu chrbtice. Z hľadiska tvrdosti sú pre detskú postieľku najlepšou voľbou stredne tvrdé matrace. Príliš tvrdý matrac môže vaše dieťa tlačiť, zatiaľ čo mäkký matrac môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku skoliózy.
  • Pružný a vzdušný – matrac pre bábätká musí byť pružný. Mal by sa dobre prispôsobiť telu a vracať sa do pôvodného tvaru. Zároveň je dôležitá priedušnosť, vďaka ktorej sa do matraca nedostane vlhkosť a dieťa sa na ňom nepotí.
  • Žiadne lepidlá – matrace, ktoré sú vhodné pre deti, by nemali obsahovať žiadne lepidlo. Ak výrobca používa lepidlo, malo by byť ekologické a na báze vody.
  • Rozmery – je mimoriadne dôležité, aby detský matrac úplne vypĺňal plochu na spanie. Medzi matracom, zábranami a čelom postele by nemal byť voľný priestor. Hrozí, že si tam dieťa zakliní ruku alebo nôžku. Z hľadiska výšky sú pre detské postele najvhodnejšie matrace vysoké 7 až 10 cm.

Najlepšie materiály matracov pre bábätká

Najlepšie matrace do detských postieľok musia byť priedušné a podporovať zdravý vývoj chrbtice dieťaťa. Najvhodnejšie materiály sú:

  • HR pena – studená pena je pružná a vzdušná. Poskytuje optimálnu oporu chrbtici počas spánku a nevytvára prekážky pre jej správny vývoj.
  • PUR penamatrace z PUR peny sú pevné a ľahké. Zároveň sú vzdušné, takže v nich dokonale prúdi vzduch. Poskytujú optimálnu podporu pre svalstvo dieťaťa.
  • Kokosové vlákno – matrace do detských postieľok s kokosovou doskou majú vynikajúce ortopedické vlastnosti, primeranú tuhosť a potrebnú priedušnosť.
  • Matrace z bio materiálov – zvyčajne sa vyrábajú z prírodných olejov. Matrace sú hygienické, pružné a rozmerovo stále. Sú priedušné a majú dlhú životnosť.
Kvalitný matrac do detskej postieľky.

Obrázok: Matrac z PUR peny.

Matrace pre deti od 3 rokov

Do postelí starších detí patria matrace vyrobené z:

  • latexu
  • kokosového vlákna
  • konských vlasov a iných prírodných materiálov, ktoré zabezpečujú priedušnosť

Do detskej postele umiestnite stredne tvrdý matrac. Rovnako ako u bábätiek, aj matrace pre staršie deti by mali byť vybavené chráničom matraca s nepriepustnou vrstvou. Ten ochráni matrac pred pomočením a inými nehodami.

Matrac so zónami alebo matrac z pamäťovej peny nie je vhodný ani pre deti od 3 rokov. Neposkytuje dostatočnú podporu pre oporný aparát dieťaťa.

Matrace pre tínedžerov

Ak je vaše dieťa v puberte, bude potrebovať študentský matrac, ktorý je priedušný a pružný. Samozrejme, musí podporovať správny vývoj chrbtice. Ideálne sú penové matrace, matrace z latexu alebo s pružinovým jadrom.

Matrace pre dospievajúcich

Máte doma potomka, ktorý je už podľa zákona dospelý, pretože dosiahol vek 18 rokov? Pri výbere matraca postupujte rovnako, ako by ste ho vyberali pre seba. Dospievajúci už môžu mať vo svojej posteli zónový matrac. Materiál vyberajte podľa prípadných zdravotných problémov, ale aj podľa individuálnych požiadaviek na pohodlný spánok.

Ako je to s detskými vankúšmi a prikrývkami?

Posteľná bielizeň pre deti by sa mala ľahko udržiavať. Často býva pomočená, znečistená alebo zašpinená od príkrmov. Zároveň je dôležitá aj odolnosť a stálosť materiálu. Výplňový materiál by nemal praním strácať svoje vlastnosti.

Patrí detský vankúšik do postieľky?

Podľa pediatrov je vankúš vhodný pre deti od 2 alebo 3 rokov. Do postieľok novorodencov nepatrí. Existuje riziko, že by si ho mohli pretiahnuť cez hlavu a udusiť sa. Okrem toho vankúš nepriaznivo ovplyvňuje správny vývoj chrbtice. Podobne je to aj s detskou prikrývkou. Na začiatku dajte do postieľky namiesto detskej prikrývky zavinovačku alebo spací vak. Bábätká sa do nich nezamotajú ani sa neodkopú.

Pre dvojročné deti sa odporúčajú menšie a nižšie vankúše. Ich rozmery sú približne 40 × 60 cm. Deti, ktoré chodia do školy, môžu mať v posteli vankúš s rozmermi 50 × 70 cm alebo 70 × 90 cm. Vankúš by mal slúžiť len ako opora hlavy a krku, preto by mal končiť v oblasti ramien.

Náplne do prikrývok a vankúšov pre deti

Ako výplň do detských lôžkovín sa najčastejšie používa:

  • duté vlákno – je vhodné aj pre alergikov a možno ho prať v práčke
  • mikrovlákno – má približne 10-krát menší priemer ako duté vlákno, je vhodné pre alergikov, má výborné termoregulačné vlastnosti a možno ho prať v práčke
  • lyocellové vlákno – ide o prírodný materiál vyrobený z drevnej hmoty, ktorý je priedušný, antibakteriálny a vhodný pre citlivú pokožku
  • perie – najvhodnejší materiál na zimné obdobie, je náročné na údržbu, zvyčajne ho musíte odniesť do čistiarne, nie je vhodné pre alergikov

Doprajte svojim deťom čo najkvalitnejší spánok. Stačí vybrať správny rám postele, kvalitný matrac a posteľnú bielizeň vhodnú pre deti.

Autor ferreti

publikované 8. 6. 2023 o 10:49

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu