ložnice

Aká posteľ je lepšia: masívna alebo čalúnená?

Stojíte pred otázkou, akú posteľ si zaobstarať do spálne? Pravdepodobne budete vyberať z dvoch variantov, ktoré sú v súčasnosti najobľúbenejšie. Budete sa rozhodovať medzi posteľou z masívu a čalúnenou posteľou. Pre ktorú sa rozhodnúť? Zhrnuli sme pre vás pre a proti u oboch typov.

Luxusné čalúnené postele

Základom čalúnených postelí je rám, ktorý sa vyrába z masívu. Rám sa následne očalúni mäkkými penami. Čalúnené postele sa ponúkajú v dvoch základných prevedeniach:

  • 1. kompletná celočalúnená posteľ s roštom a matracom – nemusíte riešiť dodatočný nákup roštu a matraca
  • 2. čalúnený rám bez roštu a matraca – do rámu môžete vložiť rošt aj matrac, ktoré budú maximálne spĺňať vaše požiadavky

Dokonalé pohodlie vďaka čalúnenému čelu

Posteľ s čalúneným čelom dodá vášmu odpočinku ďalší rozmer. Výhodou čalúneného čela je mäkkosť, takže si v posteli môžete pohodlne čítať, rozprávať sa alebo sledovať film bez toho, aby ste mali otlačený chrbát alebo si museli neustále upravovať vankúše. Vysoké čelo čalúnenej postele navyše funguje ako skvelá izolácia chladu od steny. Čalúnnické materiály sú príjemné na dotyk a nechladia, takže nič nebráni pohodlnému odpočinku.

Čalúnené čelo robí z postele naozajstný skvost. Je dizajnovým prvkom, ktorý na seba strhne pozornosť. Záleží iba na vás, pre aké prevedenie sa rozhodnete. Čelo môže byť hladké bez výraznejšieho zdobenia. Obľúbené sú najrôznejšie prešívania v jednoduchých aj zložitejších geometrických tvaroch alebo zdobenie lesklými aplikáciami. Vyberať môžete z celého radu spracovaní, a tak posteľ jednoducho prispôsobíte štýlu, v ktorom máte zariadenú spálňu.

Obrázok: Výrazné čelo postele Madelaine s lesklými aplikáciami.

Bohatá ponuka dizajnov

Dizajn postele určuje nielen čelo, ale aj farba a materiál čalúnenia. Z hľadiska štýlového spracovania je ponuka čalúnených postelí oveľa bohatšia ako ponuka postelí z masívu. Na výber máte nespočetné množstvo farieb, a tak posteľ jednoducho zladíte s farebným poňatím svojej spálne.

Okrem farieb si môžete vybrať aj štruktúru látky. Prajete si výraznejšiu kresbu, alebo dáte prednosť hladkým a jemným povrchom? V ponuke sú nielen látkové tkaniny, ale aj netextilné látky alebo koženky. Vzhľadom na to, že sa v látkach usádza prach, čalúnené postele sa neodporúčajú alergikom. Ak si vyberiete posteľ z netextilnej látky alebo koženky, môže v nej bez obáv spať aj alergik. Údržba rámu je v tomto prípade rovnako jednoduchá ako starostlivosť o masívny rám. Stačí použiť prachovku, prípadne vlhkú handričku.

Vďaka nespočetnému množstvu variácií môžete čalúnenú posteľ prispôsobiť akémukoľvek štýlu spálne. Medzi najobľúbenejší patrí škandinávsky štýl, ktorý kombinuje biele a šedé tóny s ďalšími výraznejšími farbami.

Obrázok: Farebnosťou a materiálmi spĺňa posteľ Ambra nároky škandinávskeho štýlu.

Útulnosť a hrejivý pocit bezpečia spálni prepožičiava dizajn francúzskeho vidieka, ktorý kombinuje pastelové farby fialovej, ružovej, modrej alebo žltej s neutrálnymi farbami, ako sú biela, šedá, krémová alebo béžová. Nechýba prítomnosť prírodných prvkov, medzi ktoré patrí napríklad kameň a drevo.

Obrázok: Posteľ Eleanor v decentnej ružovej farbe.

Posteľ pre všetky generácie

Všetky čalúnené postele vyrábame na mieru. Do detskej izby sa bude perfektne hodiť detská čalúnená posteľ s rozmermi 120 × 200 cm alebo 140 × 200 cm, čo je väčšie jednolôžko. Do menších spální rodičov a izieb tínedžerov sa odporúča zvoliť menšie dvojlôžko, teda čalúnenú posteľ s rozmermi 160 × 200 cm. Čalúnená posteľ s klasickými rozmermi meria 180 × 200 cm.

Obrázok: Čalúnená posteľ do štýlovo zariadenej spálne.

Vzhľadom na mäkké čalúnenie sa nemusíte obávať žiadnych tvrdých hrán a ostrých rohov. Preto sa tieto postele skvele hodia aj pre deti. Počas spánku deti po posteli „putujú“ a cez deň ju používajú pri hraní. Vďaka mäkkému čalúneniu sa rodičia nemusia obávať, že by sa o posteľ zranili.

Postele s čalúneným rámom majú obvykle vysoko položenú ložnú plochu, čo ocenia nielen dospelí, ale aj seniori. Do postele sa totiž ľahko líha, a zároveň sa z nej jednoducho vstáva, takže zbytočne nezaťažujete kolenné kĺby. Výšku ložnej plochy okrem iného ovplyvňuje aj výška matraca. Pre seniorov je z hľadiska pohodlia ideálna ložná plocha vo výške 50–60 cm.

Starostlivosť o čalúnenú posteľ

Pri rozhodovaní o ráme postele mnohí premýšľajú nad údržbou. Starostlivosť o masívnu posteľ sa môže na prvý pohľad javiť ako jednoduchšia. Stačí z nej utrieť prach. Lenže drevo je prírodný materiál, ktorý z času na čas potrebuje výživu vo forme oleja či vosku. Posteľ čalúnenú látkou je potrebné pravidelne vysávať. Čalúnenie koženkou si žiada iba zotretie prachu prachovkou. Čalúnené postele nepotrebujú žiadnu impregnáciu ani ďalšie ošetrujúce látky.

Masívne postele majú prírodný pôvod

Pre manželské postele z masívu sa ľudia najčastejšie rozhodujú najmä kvôli prírodnému pôvodu. Ich dizajn je nadčasový a navyše v nich môžu spať aj ľudia trpiaci respiračným ochorením. Vďaka neutrálnemu vzhľadu ich zladíte s väčšinou interiérových dizajnov, no nehodia sa úplne k všetkému. Ak máte radi futurizmus, modernizmus, minimalizmus alebo glamour štýl, drevená posteľ tu bude pôsobiť ako päsť na oko.

Čo sa týka pohodlia, masívne postele nemôžu čalúneným konkurovať. Hoci majú čelo, opretie o neho bude tvrdé, preto sa nevyhnete „vystielaniu“ vankúšmi. Nezabúdajte, že buchnutie sa o drevo bolí oveľa viac ako v prípade mäkkej čalúnenej postele.

Hoci sa hovorí, že masívne postele sa pýšia dlhou životnosťou, veľmi záleží na type dreva. Napríklad smrek a borovica patria medzi mäkké a najmenej odolné dreviny. Skutočne kvalitná posteľ s dlhou životnosťou by mala byť vyrobená z buku alebo duba. V tomto prípade je potrebné počítať s pomerne vysokou obstarávacou cenou. Pri výbere postele treba dbať na kvalitu konštrukcie. Kvôli nekvalitnému prevedeniu by nábytok mohol začať čoskoro vŕzgať.

Masivní postel z kvalitního dřevaObrázok: Masívna posteľ musí byť vyrobená z kvalitného dreva.

Údržba masívnej postele a izbové podmienky

Medzi hlavné nevýhody postelí z dreva patrí náročnejšia údržba. Na bežnú starostlivosť si vystačíte s prachovkou. Z času na čas však musíte drevu dopriať výživu v podobe olejov a voskov. Záleží na povrchovej úprave.

Drevo je materiál, ktorý je veľmi citlivý na izbovú vlhkosť a teplotu. Postele by preto nemali stáť pri zdroji tepla. Optimálna teplota miestnosti sa pohybuje v rozmedzí 18 až 23 °C. Nemalo by dochádzať k výrazným výkyvom. Pri vlhkosti vzduchu je potrebné pamätať na hodnoty medzi 45 – 60 %. Ak je spálňa vlhká, drevo môže začať napučiavať. V prípade príliš suchého vzduchu zas bude vysychať a zmršťovať sa. Drevo je materiál, ktorý pracuje, a tak vplyvom rôznych teplôt a vlhkosti môže dochádzať k zmenám jeho objemu a tvaru, čo môže mať za následok praskanie, prípadne spomínané vŕzganie.

Základné tipy pre výber kvalitnej postele

Rám postele ovplyvňuje jej vzhľad. Ten je dôležitý vzhľadom na dizajn miestnosti. Okrem toho by ste pri výbere mali dbať na základné parametre, ktoré sa podpisujú na pohodlí a funkčnosti postele.

Rozmery postele

Veľkosť manželskej postele prispôsobte priestorovým možnostiam, ale aj veľkosti osôb. Dĺžku postele vyberajte podľa vyššieho z partnerov. Do malej spálne voľte skôr menšie dvojlôžko, ktoré miestnosti ponechá vzdušnosť. Príliš veľká posteľ by mohla vyvolať pocit stiesnenosti. Nezabudnite ani na priestorové požiadavky. V príliš malej posteli budete celú noc „bojovať“ o svoj kúsok miesta na spanie.

Medzi posteľou a stenou či skriňou by malo byť aspoň 50 cm voľného priestoru na pohyb. Po stranách postele nezabudnite umiestniť nočné stolíky.

Štandardná veľkosť manželskej postele je 180 × 200 cm. Ak je jeden z partnerov vyšší, zaobstarajte si predĺžené lôžko s dĺžkou 210–220 cm.

Výška ložnej plochy určuje, ako pohodlne sa vám bude z postele vstávať. Optimálnu výšku spoznáte tak, že si sadnete na okraj postele a chodidlá položíte plnou plochou na zem. Medzi lýtkovou a stehennou kosťou by mal byť uhol 90°. Kvôli prachu, ktorý sa drží pri zemi, sa odporúča, aby ložná plocha ležala vo výške aspoň 50 cm. Výšku ložnej plochy môžete upraviť matracom.

Výběr postele dle výškyObrázok: Pri výbere postele zmerajte priestor, ale aj výšku vyššieho partnera.

Možnosť úložného priestoru

Pri výbere postele zvážte, či budete potrebovať úložný priestor. Hodí sa v prípade, že doma bojujete s každým kúskom miesta. Ak tento nedostatok neriešite, kúpte si čalúnenú kontinentálnu posteľ s boxspringovým jadrom. V kombinácii s vybraným matracom poskytujú tieto postele najpohodlnejší odpočinok.

Pokiaľ úložný priestor potrebujete, budete sa rozhodovať medzi dostupnosťou pomocou výsuvných zásuviek, alebo zdvihnutím ložnej plochy. Zdvihnutie ložnej plochy je praktickejšie, pretože budete mať o všetkých veciach dokonalý prehľad.

Kvalitný matrac

Kvalitu spánku do veľkej miery ovplyvňuje matrac. Matrac vyberajte podľa svojich potrieb. Je dôležité zohľadniť hmotnosť, výšku aj zdravotné obmedzenia. Najlepšie je matrac vyberať osobne na predajni, kde si môžete vyskúšať, či výrobok skutočne zodpovedá všetkým vašim požiadavkám.

Z hľadiska výrobných materiálov sa najčastejšie stretnete s:

  • latexom
  • PUR penou
  • HR studenou penou
  • lenivou penou
  • bio penami
  • pružinami

Materiál matraca ovplyvňuje priedušnosť, ale aj tuhosť a hygienickosť. Niektoré matrace majú protialergické účinky, takže sa v nich nemnožia roztoče. V ponuke sú aj tzv. sendvičové matrace, ktoré sa skladajú z rôznych výrobných materiálov. Pre zvýšenie hygieny a pohodlia si k matracu zaobstarajte vrchný matrac alebo topper. Jedná sa o tenký matrac, ktorý sa kladie pod prestieradlo. Vďaka prateľnému poťahu sa ľahko udržiava a zároveň sa predlžuje životnosť klasického matraca.

Pri rozmeroch matraca si pamätajte, že by jeho dĺžka mala byť o 25 cm väčšia, než je dĺžka vyššieho zo spiacich. Výška matraca by sa mala pohybovať od 16 cm nahor. Čím vyšší matrac, tým kvalitnejší spánok. Šírku vyberajte podľa veľkosti lôžka. Pri nosnosti počítajte s tým, že by mala byť zhruba o 5 kg väčšia, než je hmotnosť spiaceho.

Druhy roštov

Rošty do postele sa predávajú v niekoľkých prevedeniach. Siahnuť môžete buď po klasických lamelových, alebo po roštoch s ručným polohovaním v oblasti hlavy a dolných končatín. Ak preferujete nastaviteľné rošty, skúste elektrický rošt, ktorý riadi motorová jednotka. Všetko sa ovláda pomocou ovládača alebo ovládacieho panelu. Hlavnou funkciou roštu je optimálne rozloženie tlaku, ktorý sa vyvíja na matrac.

Kvalitné lôžkoviny

K dokonalému spánku vám chýba už len vankúš a prikrývka. Medzi najkvalitnejšie vankúše sa radia anatomické. Výplň obvykle tvorí pamäťová pena, ktorá sa postará o maximálne pohodlie vašej krčnej chrbtice. Luxusné vankúše a prikrývky môžu mať ako výplň najjemnejšie páperie. Tieto periny dokonale regulujú teplotu. V zime zahrejú a v lete sú dostatočne priedušné.

Zariaďte si štýlovú spálňu

Ak chcete svojej spálni dodať štýl, vybavte ju ďalším potrebným nábytkom. Niekedy je možné si posteľ a ďalší nábytok kúpiť v sete, inokedy je kombinácia kompletne vo vašej réžii.

Každá manželská posteľ by mala mať z oboch strán vysoký nočný stolík, na ktorý pohodlne odložíte knihu, šperky a drobné nevyhnutnosti. Okrem nočného stolíka môžete svoju spálňu vyšperkovať čalúneným taburetom s úložným priestorom alebo lavicou. Tento sedací nábytok má svoje miesto v „nohách“ postele. Poskytuje ďalší odkladací priestor pre župan alebo posteľový prehoz.

Obrázok: Súčasťou spálne môže byť aj kreslo a taburet.

Pokiaľ vám to priestor dovoľuje, môžete do rohu spálne umiestniť štýlové čalúnené kreslo s podnožkou a lampou. Vytvoríte tak príjemný relaxačný kútik. Kreslá, taburetky aj podnožky môžete čalúnením zladiť s posteľou, alebo sa rozhodnúť pre kontrastné prevedenie.

Užívajte si pohodlný spánok v príjemne zariadenej spálni. O oba aspekty sa postará mäkká čalúnená posteľ.

Autor ferreti

publikované 26. 1. 2023 o 18:26

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu