Naše tipy ako správne vybrať manželskú posteľ

Manželská posteľ je dominantou spálne, a zároveň jej neodmysliteľnou súčasťou. Mala by byť pohodlná a spĺňať požiadavky oboch partnerov. Navyše by mala byť krásna a ladiť so zvyškom spálne. Viete, na čo sa pri jej výbere zamerať? Predovšetkým na rozmery, a to nielen postele, ale aj spálne, vhodný matrac a priedušnosť.

Ako prvé si určite veľkosť postele

Aby sa vám v posteli dobre spalo, je dôležité, aby ste v nej mali dostatok priestoru. Ak je posteľ príliš malá hrozí, že sa ani jeden z partnerov pohodlne nevyspí, pretože bude celú noc dochádzať k “boju” o miesto. Príliš veľká posteľ naopak vedie k možnosti, že každý z partnerov bude spať na opačnom konci lôžka a nebudú mať toľko spoločného kontaktu. Pri výbere veľkosti postele berte do úvahy priestorové možnosti izby. Nezabudnite, že vedľa postele je potrebné postaviť ešte nočné stolíky a prechod medzi posteľou a stenou či skriňou by mal byť aspoň 50 centimetrov.

Šírka a dĺžka postele

Šírka a dĺžka štandardných manželských postelí je 180 x 200 centimetrov. Je však možné nechať si zhotoviť aj predĺženú posteľ s dĺžkou 210-220 centimetrov. Dĺžku voľte podľa výšky najvyššej osoby, ktorá v nej bude spať a nezabudnite pripočítať ešte 25 centimetrov navyše. Pri voľbe šírky berte do úvahy rozmery spacej plochy, nie rámu postele.

Výška postele

Ložná plocha by sa mala nachádzať najmenej 40-50 centimetrov od zeme. Pre staršie osoby môže byť výška ložnej plochy ešte o 10 centimetrov vyššia.

Optimálnu výšku vyberiete tak, že si sadnete na okraj postele takým spôsobom, aby ste obe chodidlá mali položené na zemi. Medzi lýtkovou a stehennou kosťou by mal vzniknúť uhol 45 °.

Dostatočná výška vás ochráni pred prievanom prúdiacim medzi podlahou a dverami, ale aj pred víriacim sa prachom. Má vplyv aj na životnosť matraca, ktorý môže vďaka dostatočnej výške dobre dýchať, takže sa v ňom nevyskytujú roztoče, alergény a plesne.

Prepracované čelo postele Chain od Ferreti bude skutočne luxusnou ozdobou vašej spálne.

Vyberte si konštrukciu korpusu a dizajnové spracovanie

Kontinentálna posteľ

V dnešnej dobe patrí k najobľúbenejším typom moderná kontinentálna posteľ, ktorá je dostatočne široká a zároveň vysoká, takže sa z nej dobre vstáva, a rovnako dobre sa do nej líha. Kontinentálna posteľ je štandardom vo všetkých svetových hoteloch patriacich do kategórie štyroch alebo piatich hviezdičiek.

Základom výnimočnosti postele je premyslená konštrukcia, ktorá sa skladá z dvoch, niekedy dokonca až z troch dielov.

  • Boxspring – drevený rám osadený matracom s pružinovou konštrukciou, ktorý ideálne rozkladá tlak absorbovaný nosným matracom, a zároveň celej konštrukcii dodáva prirodzenú tuhosť a odrazovú pružnosť.
  • Nosný matrac – vyberte si presne taký, ktorý bude spĺňať požiadavky na tuhosť a prispôsobí sa potrebám vášho tela.
  • Topper – doplnkový matrac, ktorý umocňuje pocit komfortu a zážitok z hlbokého spánku na týchto posteliach.

Čalúnené manželské postele

Poznáte ich hneď na prvý pohľad, pretože sa jedná o dizajnové kúsky. Konštrukcia aj čelo sú potiahnuté príjemnou textíliou. Medzi výhody tohto typu patrí variabilnosť v spracovaní oporných čiel, úložného priestoru a rozmerov ložnej plochy. Čalúnené postele celý priestor zútulnia. Prednosťou látkového čalúnenia je celá plejáda farebných prevedení zahŕňajúca aj rôzne vzory.

Klasická, nadčasová a prepracovaná do posledného detailu. Taká je posteľ Eleanor od Ferreti, ktorú si (rovnako ako všetky postele Ferreti) môžete prispôsobiť podľa svojho vkusu. Čo napríklad tento romantický odtieň ružovej?

S alebo bez úložného priestoru

Ferreti vám ponúka rôzne typy posteľových korpusov s úložnými priestormi aj bez nich. Pri manželskej posteli sa úložný priestor môže nachádzať priamo v posteli alebo pod ňou. Ak sa úložný priestor nachádza v posteli, je dobré siahnuť po výklopných roštoch s kovovou konštrukciou, ktoré sa vyklápajú od nôh postele pomocou špeciálneho mechanizmu. Výklopný mechanizmus používa pneumatické piesty, ktoré vám uľahčia prístup do úložného priestoru, a to aj v prípade, že spíte na vysokých partnerských matracoch.

Ak doma máte dostatok úložného priestoru a jeho prítomnosť v posteli pre vás nie je dôležitá, siahnite po výrobku bez úložného priestoru. Kvôli úložnému priestoru totiž dochádza k nedokonalej cirkulácii vzduchu v matraci, ktorý tak budete musieť pravidelnejšie čistiť alebo vetrať, aby ste predišli vzniku zápachu a výskytu baktérií.

Typ matraca

Pri kúpe matracov záleží na type postele. Napríklad boxspringové postele nemajú dostatočne vysoké bočnice, takže je nutné siahnuť po partnerskom matraci, pretože jednotlivé by sa od seba oddeľovali. My v Le Chomat sme však schopní vytvoriť posteľ s matracmi, ktoré spĺňajú nároky oboch partnerov.

Pri ostatných typoch manželských postelí sa odporúča siahnuť po oddelených matracoch. Každý z partnerov má inú hmotnosť aj iné nároky na tuhosť. Častým neduhom jedného veľkého matraca je situácia, keď jeden partner môže svojou váhou ľahšieho partnera vytláčať. Každý pohyb na takomto matraci je cítiť. Preto je lepšie siahnuť po dvoch matracoch, ktoré budú spĺňať individuálne nároky jedincov. Dva matrace sú tiež praktickejšie na údržbu, pretože poťah z partnerského matraca nevyperiete v obyčajnej práčke.

Na čo si dať pri výbere pozor

Výber postele nie je len o dizajne, ale najmä o kvalitnom prevedení, vzdušnosti a pohodlnosti. Tieto tri parametre rozhodne stoja nad dizajnovou stránkou veci.

  • Kvalita prevedenia – zamerajte sa na pevnosť použitých spojov, ktoré významne ovplyvňujú životnosť postele. Materiál, ktorý posteľ nesie, musí byť pevný a stabilný. Posteľ by sa nemala kývať ani vŕzgať.
  • Vzdušnosť – nedostatočná priedušnosť plochy lôžka negatívne ovplyvňuje životnosť postele aj hygienu spania. Pot sa vstrebáva nielen do matraca, ale tiež do úložného priestoru. Preto dbajte na to, aby bola posteľ dobre vetraná.
  • Pohodlnosť – otázka pohodlnosti je individuálna, ale podieľa sa na nej predovšetkým voľba roštov a matracov. Zabúdať by ste nemali ani na dostatočnú výšku. Z postele by sa malo pohodlne vstávať, ale aj do nej líhať.
Autor ferreti

publikované 20. 3. 2022 o 16:07

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu