Trápia vás alergie? Poradíme vám, ako vybrať posteľ, prikrývky a matrace pre alergikov

Škrabanie v krku, upchatý nos a červené oči. To sú len niektoré z prejavov alergie. Ak si chcete užiť pokojný a posilňujúci spánok, musíte si dobre vybrať materiály, ktoré vás obklopujú. Dôležité je aj pravidelné čistenie a hygiena. Ako by mala vyzerať spálňa pre alergikov?

Čo je to vlastne alergia?

Každý človek má imunitný systém, ktorý ho chráni pred rôznymi chorobami. Imunitný systém je však náchylný na poruchy. Jednou z nich môžu byť alergie. V tomto prípade imunitný systém horlivejšie reaguje na neškodné podnety vo vašom prostredí a spúšťa obranné mechanizmy. Ak človek trpí alergiou, znamená to, že je precitlivený na určitú látku, ktorá sa nazýva alergén.

Ak máte problémy so spánkom a ráno sa budíte so suchými sliznicami, podráždenými očami alebo upchatými dýchacími cestami, pravdepodobne ste alergický na niektorý z alergénov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v spálni:

  • Peľ – alergikov zvyčajne trápi na jar a na jeseň. Peľ sa do spálne dostáva pri vetraní otvoreným oknom, ale môžete si ho priniesť aj zvonku na oblečení a vo vlasoch. Pred vstupom do spálne si preto vyzlečte oblečenie. Oplatí sa tiež umyť si vlasy.
  • Prach – alergia na prach je vlastne alergia na spóry roztočov. Tie sa držia v textíliách, matracoch, posteľnej bielizni, záclonách, kobercoch a závesoch.
  • Plesne – najlepšie sa im darí vo vlhkých, tmavých a zle vetraných priestoroch. Nájdete ich nielen na stenách za nábytkom, ale aj v skrinkách a matracoch.
  • Srsť – častou alergiou je alergia na zvieratá. Ak spíte so zvieratami v posteli, alergény sa držia na matraci a posteľnej bielizni. Navyše lietajú vzduchom, takže môžu zostať v spálni celé hodiny.

Alergiami trpí až 25 % populácie a toto číslo stále stúpa. Alergie zvyčajne nevzniknú zo dňa na deň. Od prvých príznakov po stanovenie diagnózy môže uplynúť niekoľko rokov. To, či trpíte alergiou, je často vecou genetiky. Pravdepodobnosť alergického ochorenia je vyššia u detí, ktorých rodičia sú tiež alergici.

Ako zariadiť bezpečnú spálňu pre alergikov?

Spálňu alergika zariaďte tak, aby v nej bolo čo najmenej dráždivých alergénov. Pri upratovaní používajte vhodné čistiace prostriedky, posteľnú bielizeň pre alergikov perte v špeciálnych prípravkoch a spálňu čistite častejšie ako spálňu „normálneho“ človeka.

Aké ďalšie opatrenia by ste mali praktizovať?

  • Ak máte v spálni klimatizáciu, nezabudnite častejšie meniť filtre a vykonávať údržbu klimatizačnej jednotky.
  • Oplatí sa zaobstarať si model so zvlhčovačom vzduchu.
  • Na čistenie používajte výkonný vysávač s HEPA filtrom.
  • Chlpaté domáce zvieratá držte mimo spálne.
  • Textilné doplnky by mali byť vyrobené z materiálov, ktoré neprepúšťajú roztoče. Ideálne sú syntetické vlákna.

V spálni alergika by nemali byť žiadne koberce. Je oveľa lepšie mať ľahko umývateľnú podlahu, ktorá má zároveň antistatické účinky (odpudzuje prach). Vyhnite sa prebytočným doplnkom, ktoré zachytávajú prach, ako sú obrazy a police. Snažte sa, aby povrchy neboli porézne, ale hladké. Ľahšie sa z nich utiera prach. Závesy nahraďte interiérovými žalúziami alebo vonkajšími roletami či žalúziami.

Ako zariadiť spálňu alergika

Obrázok: V spálni alergika by nemal byť koberec.

Bezpečná posteľ pre alergikov

Aké sú základné vlastnosti pohodlnej postele? Predovšetkým musí byť odolná, bezpečná a kvalitne spracovaná, ako sú napríklad americké postele v našej ponuke. Alergici však majú na rám postele aj iné požiadavky.

Najdôležitejší je pre nich výrobný materiál. Pokojný spánok vám zabezpečia postele vyrobené z prírodných materiálov, ktoré nespôsobujú alergické reakcie. Takouto posteľou môže byť napríklad boxspringová alebo kontinentálna posteľ z našej produkcie. Rám postele je vyrobený z masívneho dreva, čo je prírodný materiál, ktorý nespôsobuje alergické reakcie.

Hovorí sa, že alergici by sa mali vyhýbať čalúneným posteliam, pretože sa v nich usídľujú roztoče. To je pravda, ale záleží na tom, aké čalúnenie si vyberiete. Vo Ferreti ponúkame celý rad čalúnnických materiálov, ktoré myslia na alergikov. Pre nich odporúčame napríklad čalúnenie:

  • netextilným materiálom
  • kožou
  • ekokožou

Všetky tieto poťahy sa ľahko udržiavajú, takže táto posteľ môže stáť aj v izbe alergika. V spoločnosti Ferreti vyrábame nielen postele a matrace, ale aj ďalší nábytok do spálne. Ide napríklad o čalúnené kreslá alebo taburetky a lavice. Na požiadanie môžeme očalúniť nábytok rovnakým materiálom ako rám postele, takže sa nemusíte vzdať svojho sna o útulnej spálni s pohodlným kreslom alebo stoličkami a lavicami na odkladanie županu či prehozu.

Bez úložného priestoru

Alergikom sa odporúča spať na posteli, ktorá nemá pod ložnou plochou úložný priestor. Tam sa totiž zachytáva veľa prachu a nečistôt. Okrem toho sa tým znižuje priedušnosť matraca. Aby ste spali na matraci bez roztočov, matrac potrebuje dýchať a musí k nemu prúdiť čerstvý vzduch. Len tak sa zabráni vzniku plesní.

Ideálna posteľ má latkový alebo lamelový rošt, prípadne sa jedná o boxspringovú posteľ, ktorá má namiesto roštu systém pružín. Cez pružiny sa do matraca dostáva rovnaké množstvo čerstvého vzduchu ako v prípade roštu.

Najvhodnejšie matrace pre alergikov na roztoče

Matrac pre alergikov musí byť čo najpriedušnejší a vyrobený z materiálov, na ktorých sa nedržia mikróby. Matrace sú zvyčajne vyrobené zo špeciálnych, vysoko hygienických materiálov. Netvoria sa v nich plesne ani baktérie.

Z akých materiálov sa najčastejšie vyrábajú matrace pre alergikov?

  • Pružiny – či už si vyberiete taštičkové alebo bonellové pružiny, môžete sa spoľahnúť na maximálnu priedušnosť aj v menej vetraných miestnostiach.
  • Latex – prírodný materiál, ktorý je zdravotne nezávadný. Je odolný voči plesniam a baktériám.
  • Kokosové dosky – sú zvyčajne súčasťou tzv. sendvičových matracov, ktoré sa skladajú z rôznych druhov materiálov. Kokosové dosky dodávajú matracu tuhosť. Sú vyrobené z prírodných kokosových vlákien, ktoré sa môžu pochváliť perfektnými termoregulačnými vlastnosťami.
  • Pamäťová pena – ide o syntetický materiál, v ktorom sa nedržia mikróby. Pamäťová pena je obľúbená v kombinácii s prírodnými materiálmi, ale aj s pružinami.

Z hľadiska hygieny a nedráždivosti sa oplatí matrac potiahnuť poťahom a vybaviť ho topperom.

  • Poťahy – poťahy chránia matrac pred prachom a inými nečistotami. Možno ich sňať a vyprať. Poťahy môžu byť potiahnuté špeciálnymi látkami, ktoré odpudzujú alergény, zabraňujú vzniku plesní a podporujú pokojný spánok.
  • Topper – ide o tenký vrchný matrac, na ktorom je poťah. Taktiež je možné ho prať. Na rozdiel od poťahu matraca sa perie a suší ľahšie, pretože je „menší“. Topper má hrúbku približne 8 cm. Okrem toho, že chráni matrac pred prachom a nečistotami, predlžuje mu životnosť tým, že zabraňuje jeho predčasnému preležaniu.

V ponuke Ferreti nájdete matrac Pilatis, ktorý je ideálny pre alergikov. Je oblečený do hodvábneho poťahu, ktorý je príjemný k ľudskej pokožke a zároveň odoláva mikroorganizmom. Matrac nevyvoláva žiadne alergické reakcie, pretože je potiahnutý bambusovým vláknom s antibakteriálnymi vlastnosťami. Pena CELLFLEX má otvorenú bunkovú štruktúru, čo znamená, že umožňuje dýchať nielen vášmu telu, ale aj celému matracu. Tým je zaistená regulácia vlhkosti a eliminácia výskytu plesní.

Priedušný penový matrac pre alergikov

Obrázok: Matrac Pilatis s výplňou z peny CELLFLEX.

Druhou možnosťou je matrac King. Jeho jadro tvoria moderné taštičkové pružiny, ktoré zabezpečujú dokonalú cirkuláciu vzduchu v matraci. Je obalený hodvábnym poťahom, ktorý odoláva mikroorganizmom a nespôsobuje žiadne alergické reakcie. Poťah obsahuje aj bambusové vlákna s antibakteriálnymi vlastnosťami.

Pružinový matrac pre alergikov

Obrázok: Kráľovský matrac s taštičkovými pružinami.

Antialergické prikrývky a vankúše

Ďalším miestom, kde sa alergény radi držia, sú lôžkoviny. Ako vybrať prikrývky a vankúše pre alergikov? Ak hľadáte periny pre alergikov, zabudnite na tie, ktoré sú plnené perím. Všeobecne sa odporúča vyhýbať sa organickým výplniam, t. j. periu či ovčiemu rúnu.

Antialergické prikrývky a vankúše by mali byť vyplnené syntetickými materiálmi, ideálne dutým vláknom, v ktorom sa baktériám a mikróbom nedarí.

Pri výbere posteľnej bielizne siahnite buď po syntetických, alebo prírodných materiáloch. Bavlnu možno prať aj pri vysokých teplotách. Dokonca aj 60 °C zničí baktérie a vírusy. Roztoče sa neusádzajú v obliečkach z mikrovlákna.

Lôžkoviny z prírodných materiálov

Obrázok: Vyberte si posteľnú bielizeň z prírodných alebo syntetických materiálov.

Starostlivá a pravidelná údržba je nevyhnutná

Na odstránenie nepríjemných prejavov alergie je potrebné dodržiavať určité hygienické opatrenia.

  • Pranie a výmena posteľnej bielizne – všeobecne sa odporúča meniť posteľnú bielizeň raz za 7 dní. Ak ale trpíte alergiou na prach, meňte a perte posteľnú bielizeň každé 3 až 4 dni. Posteľnú bielizeň perte pri maximálnej teplote odporúčanej výrobcom.
  • Vysávanie matraca – matrac by ste mali vysávať pri každej výmene prestieradiel. Používajte výkonný vysávač s HEPA filtrom. Dávajte pozor na všetky záhyby. Nezabudnite povysávať matrac aj z bočnej a spodnej strany.
  • Čistenie matraca – v ideálnom prípade odstráňte škvrny hneď, ako sa objavia. Každá škvrna si vyžaduje iný postup čistenia. Viac informácií nájdete v tomto článku. Na osvieženie matraca a zbavenie sa zápachu použite jedlú sódu.
  • Ochrana matraca – na zvýšenie hygieny postele používajte poťahy a toppery na matrace. Oba výrobky chránia matrac pred prachom a nečistotami. Okrem toho sa dajú prať.

Užite si kvalitný spánok. Dajte zbohom príznakom alergie. Spite v čistom prostredí a obklopte sa materiálmi, v ktorých sa mikróbom a alergénom nedarí.

Autor ferreti

publikované 29. 1. 2024 o 16:35

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu