Výber správneho vankúša a prikrývky pre bábätká a staršie deti

Pokojný a zdravý spánok svojich detí máte vo svojich rukách. Do postieľok a postelí im dajte vhodné vankúše a prikrývky. Pri ich výbere hrá dôležitú úlohu vek. Zistite, aké sú správne rozmery detského vankúša a aká výplň prikrývok a vankúšov je najlepšia.

Kvalitný spánok podporuje zdravie dieťaťa

Počas spánku sa telo dieťaťa vyvíja a regeneruje. Mozog si ukladá všetky informácie, ktoré nazbieral počas dňa. Preto je zdravý spánok dôležitý ako pre malé deti, tak aj pre školákov. Deti potrebujú na odpočinok kvalitný matrac a posteľ. Na posteľ pre bábätká budete mať iné požiadavky ako na posteľ pre školáka.

Rovnako dôležité pre kvalitný spánok je aj prostredie. Teplota v detskej izbe by sa mala pohybovať okolo 18 °C. Dôležitá je úplná tma a ticho. Deti by sa aspoň hodinu pred spaním nemali pozerať na monitory a obrazovky elektroniky. Oveľa vhodnejšie je čítanie. Nezabudnite dodržiavať spánkové rituály.

Spanie na vankúši je pre bábätko nebezpečné

Ešte pred narodením dieťatka budúci rodičia často riešia otázku, či pod hlavičku bábätka patrí vankúš a či do postieľky dať aj prikrývku. Podľa pediatrov vankúše a prikrývky do postieľky novorodencov nepatria. Pri vankúši existuje riziko, že si ho bábätká pretiahnu cez hlavu a udusia sa. Rovnako je to aj s detskou prikrývkou. Spanie bez vankúša je dôležité pre správny zdravý vývoj detského organizmu, preto sa vankúš neodporúča ani pre ročné dieťa.

Ako vybrať vankúš a prikrývku pre bábätko, batoľa a kojenca? Nezabudnite, že novorodenecká postieľka by mala mať namiesto vankúša bavlnenú plienku a namiesto prikrývky fusak alebo zavinovačku.

Kedy dať dieťaťu vankúš?

Odborníci sa zhodujú na tom, že dieťa si vankúš „vypýta“ samo. Ako to spoznáte? Možno tak, že si pod hlavu začne strkať prikrývku. Vankúš patrí do postieľok batoliat približne od dvoch do troch rokov. Medzníkom pre vás môže byť, keď vaše dieťa vymení postieľku za polovičnú posteľ pre batoľatá alebo dospelácku posteľ.

Vankúš pre dvojročné dieťa by mal byť menší a nižší ako vankúš pre dospelého. Je výhodou, ak sa dá množstvo náplne vo vankúši upraviť. Vankúše pre malé deti majú zvyčajne rozmery 40 × 60 cm. Školáci môžu spať na klasických vankúšoch pre dospelých s rozmermi 50 × 70 cm alebo 70 × 90 cm. Vankúš slúži ako opora hlavy a krku, preto by mal končiť v oblasti ramien.

Dizajnová detská posteľ

Obrázok: Vankúš patrí až do väčšej detskej postele.

Prikrývka pre bábätká má menšie rozmery

Hneď ako vaše dieťatko vyrastie a prestane byť považované za novorodenca, môžete mu spríjemniť spanie pomocou prikrývky. Tá by mala byť priedušná, aby sa pod ňou dieťa nepotilo. Detské prikrývky majú zvyčajne rozmery 90 × 130 cm. Staršie deti od 4 rokov spia pod prikrývkou pre dospelých, ktorá má 140 × 200 cm.

Hrejivosť prikrývok vyberajte podľa ročného obdobia. Tenké, priedušné prikrývky sú vhodné na leto, pretože odvádzajú pot od tela. Stredne teplé prikrývky sa používajú po celý rok. Zimné prikrývky sú ľahké, ale zároveň dokonale hrejivé.

Najbežnejšie výplne detskej posteľnej bielizne a ich údržba

Výplne vankúšov a prikrývok pre bábätká a staršie deti môžu byť syntetické alebo umelé. Ak máte doma alergika, sú vhodnejšie syntetické materiály, pretože sa v nich neudržiavajú baktérie. Vyberte si výplň, ktorú možno prať pri 60 °C. Pri tejto teplote sa ničia baktérie a choroboplodné zárodky.

  • Mikrovlákno – často sa zamieňa s dutým vláknom. Na rozdiel od neho má približne 10-krát menší priemer. Je to umelý materiál, ktorý odvádza pot a je priedušný. Môže sa prať pri 60 °C.
  • Duté vlákno – je syntetický materiál s dokonalou termoreguláciou. Ide o ľahký materiál, ktorý v zime hreje a v lete odvádza vlhkosť. Nezdržiavajú sa v ňom roztoče. Ako prať prikrývky a vankúše z dutého vlákna? Zvyčajne ich môžete prať doma v práčke na vysoké teploty.
  • Výplň z lyocellu – ide o prírodný a antibakteriálny materiál. Lyocell sa získava z drevnej buničiny. Je priedušný, a preto je vhodný na leto pre deti, ktoré sa veľa potia. Posteľnú bielizeň s lyocellovou výplňou možno prať pri nižších teplotách do 60 °C.
  • Perie – perová výplň dokonale zahreje, preto sú periny najlepšou voľbou na zimné mesiace. Nie je však vhodná pre alergikov. Ak sa rozhodujete medzi vankúšom z peria pre deti a vankúšom z dutého vlákna, vyberte si ten druhý. Perie sa ťažko udržiava a zvyčajne ho musíte odniesť do čistiarne. Navyše môže spôsobovať alergie. Duté vlákno môžete bez problémov prať doma, a to aj pri vyšších teplotách.

Matrac pre deti vyberajte podľa veku

Pri výbere matraca zohľadnite vek svojich detí. Matrac pre bábätká by mal byť skôr tvrdší s hrúbkou 7 až 10 cm. Dôležitá je dostatočná cirkulácia vzduchu a vhodné rozmery. Matrac musí vyplniť celú plochu postieľky. Najlepšími výrobnými materiálmi sú studená a PUR pena, kokosové vlákno alebo prírodné peny.

Keď deti vyrastú z postieľky, mali by mať v tradičnej posteli stredne tvrdý matrac, ideálne vyrobený z latexu, kokosového vlákna alebo iných prírodných materiálov. Matrace pre deti by mali mať vždy len jednu tvrdosť a nemali by byť preležané. Detské telo sa stále vyvíja a potrebuje dostatočnú oporu. Matrace z pamäťovej peny nie sú vhodné do detských postelí.

Poschodová posteľ pre deti

Obrázok: Matrac pre detské postele by mal mať len jednu tvrdosť.

Ako čistiť a ošetrovať detské matrace?

Kvalitu vášho spánku neurčuje len správny matrac, ale aj jeho stav. Matrac by ste mali pravidelne vysávať zo všetkých strán. Vysávajte ho vždy, keď meníte obliečky. Na osvieženie matraca používajte sódu bikarbónu. Pomocou sitka ju rozotrite po povrchu a vmasírujte ju do matraca. Nechajte ju pôsobiť celý deň a potom vysajte.

Ak sú na matraci škvrny, snažte sa ich čo najskôr odstrániť. Získate tak väčšiu šancu, že vám nezostanú fľaky. Zvýšte hygienu svojho lôžka tým, že matrac vybavíte chráničom alebo poťahom, ktorý sa dá zložiť a vyprať v práčke.

Autor ferreti

publikované 24. 8. 2023 o 11:39

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu