Potíte sa počas spánku? Zistite, kedy je potenie prirodzené a kedy je lepšie navštíviť odborníka

Príčinou nočného potenia môžu byť banálne veci, ale aj vážne zdravotné problémy. Kedy môžete nadmerné potenie zvládnuť sami a kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Potenie je pre ľudské telo prospešné. Ale len do určitej miery

Potenie je proces, ktorým telo reguluje svoju teplotu. Vedeli ste, že ľudské telo obsahuje viac ako 3 milióny potných žliaz? Vďaka nim sa z tela odvádza prebytočné teplo, telo sa ochladzuje, zbavuje sa odpadových látok a čistí sa. Nie je ničím výnimočným, že sa potíme aj v noci. Nezvyčajné však je, ak sa potíme až príliš.

Človek môže za noc vypotiť 1 až 1,5 litra tekutín. Ak sa však budíte s úplne prepoteným pyžamom a matracom, mali by ste spozornieť. Nie je to totiž normálne. Nadmerné nočné potenie môže znížiť kvalitu vášho spánku, znepokojovať vášho partnera a spôsobovať vám nepohodlie v posteli. Preto je dôležité prísť na to, čo za nadmerným potením počas spánku stojí. Zistite, ako sa mení kvalita spánku v priebehu života.

Najčastejšie príčiny nočného potenia

Príčiny nadmerného nočného potenia môžu byť rôzne. Môže ísť o banality, ktoré sa dajú vyriešiť napríklad dodržiavaním pravidiel spánkovej hygieny alebo úpravou životného štýlu. Na druhej strane môže ísť o závažné ochorenia, ktoré si vyžadujú riešenie odborníka.

1. Hyperhidróza

Hyperhidróza alebo nadmerné potenie postihuje viac ako 3 % populácie. Nevyhýba sa ženám, mužom ani deťom. Ľudia, ktorí trpia hyperhidrózou, sa potia až 5-krát viac než je bežné. Ide o dedičné ochorenie, ktoré sa prvýkrát objavuje v puberte. Bohužiaľ, neexistuje liečba, ktorá by dokázala človeka zbaviť potenia. Hyperhidrózu však možno eliminovať pomocou chirurgických a nechirurgických zákrokov. Najmenej invazívne je používanie antiperspirantov s obsahom hliníkových solí, ktoré dokážu čiastočne uzavrieť potný kanálik a znížiť množstvo vylučovaného potu.

2. Menopauza

Je to stav, ktorým prechádzajú ženy, keď prestanú menštruovať. Počas tohto obdobia sa mení hladina hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré sa významne podieľajú na návaloch tepla. Návaly horúčavy môžu trvať niekoľko minút a prichádzajú niekoľkokrát denne.

3. Užívané lieky

Aj niektoré lieky môžu mať vplyv na výrazné nočné potenie. Patria medzi ne antidepresíva, steroidy, lieky znižujúce horúčku a tlmiace bolesť, lieky na cukrovku a hormonálne lieky. Okrem toho môže byť vyššia miera potenia dôsledkom alkoholizmu a užívania drog.

4. Hormonálne zmeny

Týkajú sa najmä žien. Nejde len o menopauzu, ale napríklad aj o dospievanie, tehotenstvo a obdobie po pôrode. Spúšťačom môže byť aj užívanie hormonálnej antikoncepcie. Potenie počas spánku u žien je spôsobené nízkou alebo kolísajúcou hladinou estrogénu.

Spánková hygiena

Obrázok: Zvýšené potenie môže byť spôsobené napríklad tehotenstvom.

5. Stres a úzkosť

Ak nie ste v dobrej psychickej pohode, môžete trpieť viacerými zdravotnými problémami. Medzi ne patrí aj nočné potenie. Pri strese sa uvoľňuje viac adrenalínu, čo vedie k stimulácii potných žliaz.

6. Ochorenia

Nadmerné nočné potenie môže byť príznakom infekcie. Ak sa potíte kvôli horúčke, nechajte svoje telo, nech sa vypotí. Zasiahnite len vtedy, ak teplota prekročí 38 °C. Okrem toho však môže byť výraznejšie potenie príznakom:

  • rakoviny
  • tuberkulózy
  • HIV
  • zle fungujúcej štítnej žľazy
  • vysokého krvného tlaku
  • obezity

Ako obmedziť nadmerné nočné potenie?

Nočné potenie môže byť veľmi obmedzujúce a dokáže byť aj príčinou zlej kvality spánku. Môže dokonca dôjsť k spánkovým poruchám. Niekedy sa dá potenie poraziť úpravou životného štýlu, inokedy musíte navštíviť lekára. Niektoré spôsoby liečby zahŕňajú psychoterapiu, konkrétne kognitívno-behaviorálnu terapiu, ktorá vás naučí, ako sa s potením vyrovnať.

Prispôsobte si prostredie spálne

Nočné potenie môže byť dôsledkom prehriatia miestnosti. Vo všeobecnosti sa odporúča pred spaním dobre vyvetrať a udržiavať v spálni teplotu maximálne okolo 18 °C. Ak je vaša spálňa prehriata, je jasné, že sa budete viac potiť. K dobrému spánku vám pomôže aj maximálna tma a ticho.

Spite na vhodnom matraci

Pre ľudí, ktorí sa viac potia, sú k dispozícii matrace s maximálnou priedušnosťou. Ak sa rozhodnete pre penový matrac, vyberte si taký, ktorý má otvorenú bunkovú štruktúru. Ide napríklad o studenú penu alebo latex. Vhodné sú aj matrace obsahujúce konské vlásie alebo kokosovú dosku.

Ďalšou možnosťou sú pružinové matrace. Tie zabezpečujú maximálnu cirkuláciu vzduchu. Privádzajú čerstvý vzduch k telu spiaceho a odvádzajú z matraca prebytočnú vlhkosť. Vďaka tomu sa v matraci nehromadia mikróby a netvoria sa v ňom plesne. Najpohodlnejší odpočinok ponúkajú tzv. taštičkové matrace, ktoré majú vysokú nosnosť až 150 kg a umožňujú aj zónovanie. Matrac je rozdelený na niekoľko zón, ktoré sa líšia tvrdosťou. Vďaka tomu je chrbtica v optimálnej prirodzenej polohe.

V našej ponuke nájdete napríklad matrac Pilatis, ktorý je vyrobený zo studenej peny CELLFLEX a vyznačuje sa vysokou priedušnosťou. Hodvábny poťah nepriťahuje mikroorganizmy a je príjemný k pokožke.

Matrac z priedušnej peny

Na obrázku: Priedušný matrac Pilatis.

Spite v správnej posteli

Aj postele môžu mať vplyv na to, ako veľmi sa potíte. Ideálne sú postele typu boxspring alebo americké či kontinentálne postele.

Čím sa vyznačujú americké postele? Môžu sa pochváliť pružinovou základňou, ktorá nahrádza rošt a podporuje správnu cirkuláciu vzduchu v matraci. Ak sa k matracu privádza dostatok čerstvého vzduchu, znižuje sa potenie spiaceho. Pre ľudí, ktorí sa výrazne potia, sú postele s doskovým roštom, ktorý neumožňuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu, úplne nevhodné.

Posteľnou bielizňou proti poteniu

Pri nadmernom potení môže pomôcť aj výber správnej posteľnej bielizne. Vyhnite sa flanelu, flísu alebo mikroplyšu. Namiesto toho siahnite po prírodných materiáloch. Ideálna je posteľná bielizeň zo 100 % bavlny, bavlneného saténu alebo bambusu.

Upravte svoj životný štýl

Zahrňte do svojho jedálnička bylinky. Pri potení pomôže šalviový čaj. Môžete vyskúšať aj listy vlašského orecha, dubovú kôru, prasličku alebo levanduľu. Vyhnite sa kofeínu, alkoholu a koreneným jedlám, ktoré spôsobujú nadmerné potenie. Udržujte si zdravú hmotnosť a snažte sa pred spaním relaxovať.

Vankúše a prikrývky proti poteniu

Prikrývajte sa vankúšmi a prikrývkami, ktoré sú naplnené dutým vláknom. Jeho výhodou je, že sa dá prať v práčke a sušiť v sušičke pri nižšej teplote.

Dizajnová posteľ s čalúneným čelom

Obrázok: Spite v priedušných materiáloch.

Hygienické návyky pri nadmernom potení

Ak sa potíte viac ako je bežné, zvýšte svoje hygienické návyky. Matrac v boxspringovej posteli vybavte topperom. Topper je tenký vrchný matrac, ktorý dokáže upraviť tvrdosť hlavného matraca, chrániť ho pred skorým preležaním, ale aj zvýšiť jeho hygienu. Dokáže totiž zachytiť veľké množstvo nečistôt. Okrem toho je topper „oblečený“ do poťahu, ktorý sa dá ľahko vybrať a vyprať v práčke.

Okrem topperu nezabudnite ani na pravidelnú údržbu matraca, prikrývok a vankúšov. V ideálnom prípade meňte posteľnú bielizeň každé 3 dni. Matrac nechajte dostatočne vyvetrať. Po prebudení posteľ nepostieľajte. Prehoz nechajte zložený na taburete pred posteľou a používajte ho len vtedy, ak v posteli nebudete spať niekoľko dní. Tým ho ochránite pred prachom. Na osvieženie matraca a odstránenie vlhkosti sa používa jedlá sóda.

Častejšie sa umývajte a dôkladne si osušujte pokožku. Používajte antiperspiranty, ktoré znižujú produkciu potu. Dezodoranty zabraňujú vzniku zápachu a baktérií.

Urobte všetko pre to, aby ste mohli pohodlne spať. Dbajte na správne textilné materiály, optimálnu teplotu v miestnosti a vhodný matrac. Ak nič z toho nepomáha, navštívte lekára a poraďte sa s ním.

Autor ferreti

publikované 19. 1. 2024 o 16:28

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu