ložnice

Ako vybrať anatomický vankúš na spanie

Aký je rozdiel medzi dňom po výdatnom spánku a dňom, ktorý začínate nevyspaní a dolámaní? Asi nám dáte za pravdu, že zásadný. Nedostatok spánku do značnej miery zhoršuje kvalitu života a môže byť jedným z pôvodcov mnohých chorôb. Dôležitým krokom, ktorý treba urobiť v ústrety kvalitnému spánku, je výber vhodného vankúša, ideálne anatomického.

Aké problémy môže spôsobovať zle zvolený vankúš?

Zle zvolený vankúš sa môže odrážať na kvalite života, môže totiž viesť k vzniku bolestí hlavy a krčnej chrbtice. Ak je krk počas spánku v nesprávnej polohe, môžu sa dostaviť aj ďalšie problémy, ako napríklad migréna či nespavosť.

Ako spoznať, že je čas zaobstarať si nový vankúš?

Nový vankúš by ste si mali zaobstarať hneď v okamihu, kedy pociťujete vyššie uvedené zdravotné ťažkosti. Aj keď vám vankúš problémy nespôsobuje, mali by ste ho podľa odborníkov meniť zhruba každé tri roky vzhľadom na to, že môže vykazovať známky opotrebenia alebo vytvárať prostredie vhodné pre roztoče. Pravidelne meňte aj matrac.

Nevhodný vankúš spôsobuje migrény.

Stavte na anatomický vankúš na spanie

V prípade, že vás trápia problémy s krčnou chrbticou, chcete týmto problémom účinne predchádzať, alebo len túžite po kvalitnom vankúši, ktorý zodpovedá potrebám vášho tela, je anatomický vankúš správnou voľbou.

Zdravotné vankúše sú vhodné na krčnú chrbticu, vyznačujú sa totiž špeciálnym tvarom, ktorý je prispôsobený hlave a šiji. Anatomické zdravotné vankúše sú obvykle vyrobené z pamäťovej peny. Tento materiál je veľmi citlivý na teplotu a tlak. Vo chvíli, keď si ľahnete na vankúš, zmäkne a vytvaruje sa podľa váhy a tvaru vašej hlavy a krku. Počas spánku tak dôjde k žiaducemu uvoľneniu ramenných a šijových svalov.

Hlavné výhody anatomického alebo ortopedického vankúša

Poďme si ešte zhrnúť, aké zdravotné benefity sú spojené s anatomickým vankúšom. Nespornou výhodou je, že zamedzuje vzniku bolesti krku, šije a hlavy spôsobenej nezdravou polohou pri spánku. Väčšina ľudí sa tiež zhoduje na tom, že sa po spaní na anatomickom vankúši cítia viac odpočinutí. Ergonomický vankúš môže navyše v mnohých prípadoch pomôcť proti chrápaniu.

Kompletná ponuka anatomických vankúšov

Ako vybrať anatomický vankúš

Aby sa vám spalo čo najlepšie, treba si vybrať správny anatomický vankúš. Existuje totiž množstvo anatomických vankúšov s rôznymi tvarmi a veľkosťami. Voliť by ste ho mali najmä podľa veľkosti, polohy, v ktorej spíte a tiež materiálu náplne do vankúšov.

Okrem vankúša je dôležitý aj správny výber prikrývky a periny. Ideálne je zaobstarať si set prikrývky a vankúša.

Veľkosť vankúša

Ako sme už spomínali, anatomické vankúše sú dostupné v celom rade veľkostí. Niekomu vyhovujú menšie vankúše, ktoré sa štandardne vyrábajú v rozmeroch 40 x 30 cm alebo 40 x 40 cm, pre iných môžu byť vhodnejšie väčšie vankúše, štandardne dostupné vo veľkostiach 50 x 70 cm alebo 60 x 70 cm.

Výplň do vankúšov

Ergonomické vankúše môžu byť vyrobené z niekoľkých materiálov. Stretnúť sa môžete s anatomickými vankúšmi z latexu, peria, PUR peny alebo pamäťovej peny. Najčastejšie a najlepšie sú však výplne do vankúšov z pamäťovej peny. Tieto vankúše sú vhodné aj pre alergikov a astmatikov, pretože predstavujú nehostinné prostredie pre roztoče.

Viete, že vankúše z pamäťovej peny sa dajú použiť ako ortopedické vankúše medzi kolená?

Voľba podľa polohy, v ktorej spíte

Anatomický vankúš by ste mali vyberať aj s ohľadom na to, v akej polohe najčastejšie spíte.

  • Spánok na boku: Ak preferujete polohu na boku, mali by ste zvoliť skôr vyšší, špeciálne tvarovaný vankúš v tvare vlny. Anatomický vankúš na spanie na boku vyplní medzeru medzi krkom a matracom. Prípadne je možné vankúš v tvare vlny použiť medzi kolená, a uľaviť tak bedrám a kolenám.
  • Spánok na bruchu: Spíte najčastejšie na bruchu? Táto poloha nie je pre krčnú chrbticu vhodná a ideálne je polohu zmeniť. To však nie je vždy jednoduché. Pri tejto polohe zvoľte veľmi nízky vankúš alebo špeciálny vankúš v tvare X.
  • Spánok na chrbte: Pri spánku na chrbte by mala byť hlava v rovine s chrbticou, voliť by ste teda mali nižší vankúš, ktorý môže mať opäť tvar vlny.

Anatomicky tvarovaný vankúš Picardi.

Čo robiť, ak vás z vankúša z pamäťovej peny bolí krk?

Niektorí ľudia, ktorí prechádzajú z klasického vankúša na anatomický, sa sťažujú na bolesť krku. Nejedná sa však o niečo, kvôli čomu by ste sa mali vankúša zbaviť. Bolesť krku je totiž zo začiatku úplne bežná.

Šijové svalstvo, ktoré je zvyknuté na zlú polohu z nesprávne zvoleného vankúša, si totiž musí zvyknúť na anatomicky správnu polohu. Prechod na ergonomický vankúš sa tak môže prejavovať bolesťami krčnej chrbtice, chrbta a tiež stuhnutím krčného svalstva. Nemusíte sa však báť, tieto bolesti v prevažnej väčšine prípadov do dvoch týždňov odznejú.

Ako čistiť a prať vankúš z pamäťovej peny?

Chcete, aby vám ortopedický vankúš vydržal čo najdlhšie? Zamerajte sa na správnu starostlivosť. V prvom rade treba povedať, že jadro vankúša vyrobené z pamäťovej peny nie je možné prať. Raz za čas by ste ho však mali nechať vyvetrať. Nevystavujte ho však priamemu slnku, ktoré by mohlo penu poškodiť.

Okrem toho môžete jadro povysávať. Ak chcete zlepšiť hygienu a životnosť antialergického vankúša, zaobstarajte si vankúšový chránič. Ten by nemal chýbať najmä ľuďom, ktorí sa v noci veľmi potia.

Akú obliečku na vankúš zvoliť?

Kvalitu spánku ovplyvňuje nielen správna voľba samotného vankúša, ale aj jeho obliečky. Jedným z najobľúbenejších materiálov je už niekoľko rokov 100% bavlna, ktorá sa vyznačuje skvelou priedušnosťou a savosťou. Ide o materiál, ktorý je veľmi príjemný k pokožke a nedráždi ju.

V súvislosti s obliečkou na vankúš sa v poslednej dobe často hovorí o pravom hodvábe. To je skvelou voľbou najmä pre tých, ktorí sa chcú radovať z krásnych vlasov a pleti. Medzi neskutočne hladkým povrchom hodvábu a pokožkou totiž nevzniká trenie, preto tento materiál eliminuje vznik vrások a prospieva aj vlasom.

Autor ferreti

publikované 22. 12. 2022 o 13:14

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu