ložnice

Patríte medzi zástancov tradícií? Objavte kúzlo spálne vo vidieckom štýle

Ako už samotný názov napovedá, vidiecky štýl odkazuje na vidiek. Ide o nadčasový štýl, ktorý odkazuje na poctivosť materiálov, je prepojený s prírodou a obracia svoju pozornosť k starším hodnotám. Hoci sa vidiecky štýl pozerá skôr do minulosti, neznamená to, že nemôže byť moderný. Ako si zariadiť spálňu vo vidieckom štýle?

Útulnosť a romantika vidieckeho štýlu

Pokiaľ patríte medzi srdciarov, ktorých oslovuje masívne drevo, prírodné materiály a farby, pohoda a pokoj, mali by ste svoju pozornosť zamerať na vidiecky štýl. Ten dokáže do interiéru vniesť nádych dávnych čias, kedy všetko bežalo pokojným tempom. Napriek tomu, že si tento štýl kladie za cieľ návrat k tradičným hodnotám, zachováva si svoju maximálnu funkčnosť a modernosť.

Základným kameňom je autentickosť interiéru, takže sa nebojte do izieb postaviť starý masívny nábytok po babičke, ktorému vdýchnete nový život. Stačí ho obrúsiť a natrieť. Obľúbené sú maľované truhlice a komody. Chýbať nesmie mäkký čalúnený nábytok.

Vidiecky zariadený interiér má záclony a závesy. Záclony sa najčastejšie používajú tzv. vitrážové. Majú kratšiu dĺžku, takže nezakrývajú celé okno. Obvykle sa používajú v páre, kedy je jedna záclonka hore a druhá dole. Prostredná časť okna zostáva voľná. Závesy sú látkové a môžu plniť čisto dekoratívnu funkciu. Voľne spustené lemujú okno. Môžete ich tiež zviazať mašľou.

Obrázok: Okná vidieckej spálne zdobia záclony.

Farby a materiály vo vidieckej spálni

Vo farebnej palete hrajú prím predovšetkým svetlé prírodné tóny. Veľké plochy je vhodné vymaľovať bielou, krémovou alebo béžovou farbou. Výraznejšie farby môžu niesť doplnky. Vidiecky štýl si bude perfektne rozumieť s intenzívnejšími akcentmi. Nebojte sa použiť čiernu, ale aj modrú, červenú alebo zelenú. Obľúbené sú folklórne motívy, ktoré hrajú farbami.

Z hľadiska materiálov stavte predovšetkým na prírodné. Dokonalá bude masívna manželská posteľ so širokým rámom a čelami za hlavou aj pri nohách. Chybu však neurobíte ani s kovovou posteľou, ideálne v bielej farbe. Nebojte sa siahnuť po vyrezávanom a zdobenom nábytku. Obliečky by mali byť bavlnené. Ako prehoz zvoľte pletený pléd.

Obrázok: Masívna posteľ s kvetovaným prehozom.

Útulnosť izbe dodajú odhalené drevené trámy, ale aj krb. Chýbať by nemali ani zelené rastliny, ktoré v celom interiéri zdôraznia prírodnú linku. Podlahu môžu tvoriť parkety, ale aj dosky. Chybu neurobíte, ak ku posteli položíte tkaný koberček alebo umelú kožušinu.

Ako dekorácie skvele poslúžia keramické vázičky a prútené košíky. Okrem živých kvetov môžete siahnuť aj po sušených. Nebojte sa experimentovať s obkladom. Vo vidiecky zariadenej spálni skvele vyzerá kamenný obklad. Pamätajte však, že menej je niekedy viac. Neobkladajte všetky steny, spálňa by potom mohla pôsobiť ako studená jaskyňa.

Tradičné vzory

Vidiecky štýl si bude perfektne rozumieť s čipkami a výšivkami. Tie môžu zdobiť obliečky, ale aj dekoratívne vankúše, záclony alebo závesy. Z hľadiska vzorov sú najobľúbenejšie pruhy a kára. Čo tak zaobstarať si obliečky z kanafasu s tenkými modrými prúžkami? Len pamätajte, že miešanie prúžkov a kociek nebude vyzerať dobre. Vždy zvoľte iba jeden vzor. Ak sa rozhodnete pre folklórne motívy, bude vaša spálňa plná kvetov, srdiečok, holubičiek, hrozna atď.

Dominantný nábytok

Hlavným nábytkom vo vidieckej spálni je posteľ a šatníková skriňa. Pokiaľ vám to priestor dovoľuje, siahnite po masívnej drevenej skrini s otočnými dverami. Zamykanie môže byť na kľúčik. Nebojte sa zdobenia vyrezávaním či maľbou. Ak bude skriňa trochu otlčená alebo bude mať patinu, ešte lepšie.

Obrázok: Klasická skriňa a parketová podlaha.

K drevenej skrini sa bude hodiť posteľ z dreva, ale tiež z kovu. Chýbať jej však nesmie pohodlné čelo. Vidiecky štýl navodzuje pocit pohody, a tak by ste sa mali vyhnúť jednoduchým rovným líniám a dať prednosť nábytku so zaguľatenými rohmi.

Nepleťte si provence a vidiecky štýl

Vidiecky štýl sa často zamieňa so štýlom provence. Ide však o dva odlišné dizajny. Provence je viac vzdušný. Dominuje v ňom biela farba, a to aj pri dreve. Biela sa najčastejšie kombinuje s odtieňmi lila. Z hľadiska motívov sa objavuje levanduľa, slnečnica, olivy a bylinky.

Vidiecky štýl používa o niečo tmavšie farby. Samozrejme, že nechýba biela na maľovku, ale rovnako dobre bude vyzerať napríklad žltá alebo hnedé odtiene. Nábytok z dreva má väčšinou prirodzenú farbu. Zdobia ho výrazné vyrezávané reliéfy alebo maľby. Prevažne sa pracuje s masívnym, a tým pádom výrazným nábytkom, ktorý priestoru prepožičiava útulnosť. Vidiecky štýl nie je tak vzdušný ako provence.

Oslobodte sa doma od rýchlosti doby. Vidiecky štýl vám prinesie pokoj a pohodu.

Autor ferreti

publikované 24. 9. 2022 o 10:36

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu