ložnice

Ako na provence štýl vo vašej spálni

Biely nábytok, preslnená domácnosť, vôňa levandule a kovové doplnky. Aj to je charakteristické pre interiérový štýl provence, ktorý sa stále teší popularite. V tomto článku sa zameriame na to, ako v tomto duchu zariadiť práve spálňu.

Čo je provence štýl

Štýl provence svoje označenie nesie podľa oblasti nachádzajúcej sa na juhu Francúzska. Charakteristické je pre neho veľmi romantické poňatie, ktoré má pomerne blízko k vidieckemu štýlu bývania.

Hlavnú úlohu tu zohráva biela farba, a to nielen na stenách či v doplnkoch, ale aj na nábytku. Okrem toho sa môžete často stretnúť s fialovou farbou, ktorá je typická pre levanduľové polia. Objaviť sa môže tiež žltá ako symbol slnka a azúrová pripomínajúca jasné nebo a blankytne čisté more. Nechýbajú ani zelená znázorňujúca lúky a vinice a svetlo šedá pripomínajúca skaly a kamenné domy.

Sušená levanduľa sa bude do provence interiéru skvele hodiť.

Inšpirácia, ako si vytvoriť provence štýl vo vašej spálni

Pokiaľ sa vám tento štýl interiéru páči, môžete ho premietnuť aj do svojej spálne. Ako na to?

Podlaha

Celé zariadenie provence spálne začína už od podlahy. Tá by mala byť kvalitná a v ideálnom prípade vyrobená z prírodného materiálu. Obľube sa teší najmä drevená podlaha.

Výmaľba

Čo sa týka výmaľby, rozhodne nič nepokazíte klasickým bielym odtieňom. Predsa len, biela farba je minimalistická, nadčasová a ľahko k nej skombinujete jednotlivé kusy nábytku. Ak túžite po výraznejších farbách, môžete siahnuť po už spomínanej jemnej fialovej či modrej. Na oživenie stien je možné použiť najrôznejšie tapety. Provence štýlu budú najviac zodpovedať tapety s kvetinovým vzorom.

Posteľ a ďalší nábytok

Pri zariaďovaní spálne v provensálskom štýle, samozrejme, nesmieme zabudnúť na vhodný nábytok. Ten by mal byť v ideálnom prípade vyrobený z kvalitného masívneho dreva. Často pritom býva natretý matnou bielou farbou, stretnúť sa možno aj so šedou alebo svetlo krémovou.

Čo sa týka samotného vzhľadu nábytku, na minimalizmus zabudnite. Nábytok v provence štýle má spravidla najrôznejšie ozdobné prvky, na prvý pohľad pôsobí rustikálnym dojmom a má ozdobné lišty. Veľkej popularite sa tešia aj presklené vitrínky, ktoré skvele poslúžia ako dekorácia.

Čím všetkým okrem postele s vysokým čelom je možné takú spálňu vybaviť? Nielen dámy určite ocenia prítomnosť toaletného stolíka so zrkadlom. Staviť môžete aj na malú knižnicu, ktorú doplníte pohodlným kreslom. Do spálne sa tiež bude hodiť veľká skriňa a rozhodnúť sa môžete aj pre leňošku, ktorú ozdobíte množstvom menších vankúšov.

Aké doplnky sa budú vynímať v spálni v štýle provence?

Pri zariaďovaní akejkoľvek miestnosti je potrebné dbať na správnu voľbu doplnkov. V prípade provensálskeho štýlu spálne najviac využijete doplnky so starožitným vzhľadom. Jednať sa môže napríklad o veľké zrkadlo so starožitným kovovým rámom.

V spálni sa tiež budú skvele vynímať menšie svietniky a sviečky, ktoré prispievajú k zútulneniu miestnosti. Rozhodnúť sa môžete aj pre najrôznejšie prútené košíky všetkých možných veľkostí. Skvele poslúži na uchovanie drobných nevyhnutností, do veľkých košov môžete schovať napríklad veľkú deku alebo prikrývku cez posteľ.

Čo sa bytového textilu týka, má, samozrejme, v spálni svoje čestné miesto. V prípade obliečok tak môžete siahnuť po neutrálnych farbách s jemnými vzormi. Populárne sú najmä tie kvetinové. Chybu nespravíte ani s najrôznejšími pastelovými farbami.

Rastliny áno, alebo nie?

Určite áno, ale nie len tak hocijaké. V spálňach zariadených podľa štýlu provence majú totiž čestné miesto najmä rezané a sušené kvety. Do vázy preto môžete naaranžovať niekoľko zväzkov sušenej levandule, prípadne ďalších kvetov, ktoré svojou vôňou pripomínajú Francúzsko.

Kvetinový vzor je v provence štýle populárny.

Nebojte sa zaujímavých kombinácií

V popisovanom štýle si, samozrejme, môžete zariadiť celú svoju domácnosť. Skvelý efekt ale dosiahnete aj v prípade, že sa rozhodnete provence štýl nakombinovať s vyložene modernými prvkami. Masívny stôl z dreva tak napríklad môžete doplniť modernými stoličkami z plastu a razom získate originálne zariadenie jedálenského kúta. Fantázii sa skrátka a jednoducho medze nekladú.

Ďalšiu inšpiráciu, ako vybrať provensálsky nábytok nájdete na webe Elmina.

Autor ferreti

publikované 30. 6. 2022 o 13:26

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu