ložnice

Prístelky pre hostí a každodenné spanie: ako si ich vybrať?

Ak u vás občas niekto prenocuje, oplatí sa mať v zálohe prístelku. Vaši hostia si tak môžu vychutnať pokojný spánok bez toho, aby museli ležať na podlahe alebo na často nepohodlnom nafukovacom matraci. Zistite, z akých variantov si môžete vybrať.

Čo je to prístelka a pre koho je vhodná

Možno sa vám už stalo, že návšteva sa pretiahla a hostia chceli zostať aj cez noc. Nemali ste ich však kam umiestniť. Vhodná prístelka je presne to, čo by ste mali mať v zásobe pre tieto situácie. Prístelka však okrem toho poslúži aj v domácnostiach, ktoré nemajú miesta nazvyš a do ktorých sa len ťažko zmestí bežná posteľ.

Prístelka je teda rozkladacia posteľ s matracom. Niekedy sa však tento pojem používa na označenie matraca, ktorým sa upravuje tvrdosť a pohodlie postele. Pozrime sa, aké druhy prísteliek existujú.

Rozkladacia posteľ s matracom

Pri zariaďovaní svojho domova myslite aj na svojich hostí.

Aké typy prísteliek existujú

Pojem prístelka sa môže týkať viacerých typov lôžok. Pri výbere postele preto zvážte, kto na nej bude zvyčajne spať a ako často sa bude používať. Okrem toho vezmite do úvahy veľkosť priestoru, ktorý máte k dispozícii.

Skladacie prístelky

Ako už napovedá ich názov, nespornou výhodou skladacích prísteliek je skutočnosť, že ich môžete zložiť. Ak ju teda práve nepoužívate, výrazne vám ušetrí miesto vo vašej domácnosti.

Môže mať podobu rozkladacieho lôžka, ktoré zložíte na polovicu a potom ho uložíte napríklad do pivnice. Môžete však nájsť aj skladaciu prístelku, ktorá sa zloží na trikrát a po zložení má podobu taburetky. Výhodou tejto možnosti je, že ju nemusíte odkladať, pretože taburet môžete používať ako samostatné sedenie. Na druhej strane, klasická skladacia posteľ nemá žiadne iné využitie.

Sofabed alebo pohovka na každodenné spanie

Sofabed je označenie pre rozkladaciu pohovku s integrovaným vysokým matracom. Môže plne nahradiť posteľ na každodenné spanie. Z tohto dôvodu sa používa nielen na ubytovanie hostí. Môžete na nej spať, aj keď bývate v garsónke alebo malom byte a nemáte miesta nazvyš. Kým cez deň sa dá sofabed používať ako sedačka, večer ju môžete jednoducho rozložiť a používať ako pohodlnú posteľ.

Prístelkový matrac

Posledným variantom prístelky je takzvaný prístelkový matrac. Jeho výška sa pohybuje od 4 do 6 cm. Zvyčajne sa umiestňuje na bežný matrac alebo pohovku. Pri použití s klasickým kvalitným matracom môže pomôcť, ak váš matrac dosluhuje a je preležaný. Ide však skôr o krajné riešenie. Vždy je lepšie zaobstarať si nový matrac.

Prístelkový matrac sa zvyčajne môže pochváliť kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou, vďaka čomu sa ľahko prenáša. Preto poslúži nielen pre váš každodenný spánok, ale aj na ubytovanie hostí alebo v prípade, že idete stanovať. Je vhodný aj ako doplnok k pohovke na každodenné spanie.

Niektorí ľudia si prístelkový matrac berú so sebou, aj keď cestujú do hotela. Vďaka nemu sa pri spaní na cudzom mieste cítia viac ako doma a posteľ vyhovuje ich individuálnym potrebám.

Prístelkový matrac

Prístelkový matrac je možné umiestniť na klasickú pohovku.

Nezabudnite na ďalšie vybavenie

Samozrejme, že na kvalitné ubytovanie a pohostenie vašich hostí vám prístelka stačiť nebude. Okrem toho si musíte zaobstarať aj kvalitný vankúš a prikrývku. Pri výbere siahnite po univerzálnom variante, ktorý bude vyhovovať čo najväčšiemu počtu ľudí. Neviete predsa, či hostia radšej spia na bruchu, na chrbte alebo na boku. Čo sa týka hrejivosti prikrývky, zvoľte tiež zlatú strednú cestu. Takto budete môcť používať jeden model prakticky po celý rok.

Či už si vyberiete prístelkovú posteľ alebo prístelkový matrac, oplatí sa zaobstarať si tzv. chránič matraca. Ten ochráni vaše vybavenie pred mechanickým poškodením a znečistením. Chránič matraca je obzvlášť užitočný, ak u vás prespávajú deti. Vďaka snímateľnému poťahu, ktorý sa dá vyprať v práčke, zvýšite hygienu postele a predĺžite jej životnosť.

Autor ferreti

publikované 31. 7. 2023 o 11:02

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu