Spálňa je prvým priestorom, ktorý vidíte po prebudení, ale aj miestom, kde končíte svoj deň. Ide teda o významnú miestnosť, ktorá si pri zariaďovaní zaslúži starostlivý a premyslený prístup. Zamyslite sa nad farbami, materiálmi, nábytkom a špeciálne nad posteľou.
Farby ovplyvňujú vašu psychickú pohodu
Vedeli ste, že farby dokážu opticky pracovať s priestorom, a zároveň podčiarknuť konkrétnu náladu? Zatiaľ čo niektoré farby pôsobia pozitívne, iné môžu priniesť pochmúrnu náladu. Aké farebné akcenty sa hodia do spálne?
- Modrá – evokuje pokoj a bezpečie. Do spálne sa hodí vo svetlých odtieňoch.
- Zelená – podporuje zaspávanie a upokojuje. Ideálny je mentolový a šalviový odtieň.
- Svetloružová – odbúrava negatívne pocity. Objaviť by sa mala v podobe doplnkov. Je typická pre spálne zariadené vo francúzskom štýle.
- Strieborná – podporuje pokojný, dlhý a nerušený spánok. Hodí sa na tapety a obliečky.
- Béžová – najlepšia farba podľa feng shui. Dodáva útulnosť a upokojuje.
- Biela – evokuje pokoj, nádej a vyrovnanosť. Musí sa kombinovať s ďalšími farbami. Príliš veľa bielej by mohlo pripomínať nemocničné prostredie. Biela je základnou farbou obľúbeného škandinávskeho štýlu.
Ak vyberáte farbu do malej spálne, siahnite po svetlých odtieňoch, ktoré izbu zväčšia a presvetlia. Skvelá je biela, béžová a pastelové tóny. Pri nábytku sa oplatí zvoliť lesklé povrchy, ktoré izbu opticky nafúknu.
Pri kombinovaní farieb sa držte dizajnérskeho pravidla 60-30-10. Ako funguje?
- 60 – 60% miestnosti patrí dominantnej farbe, ktorá by mala byť neutrálna. Ide o podlahu a steny.
- 30 – 30% tvorí sekundárna farba, dopĺňajúca farbu dominantnú. Jej miesto je na väčších kusoch nábytku, napríklad posteliach a skriniach.
- 10 – 10% sa venuje doplnkovej farbe. Táto farba môže byť sýta a výrazná. Hodí sa na bytový textil, obliečky, luxusné prikrývky na postele, umelecké diela a dekorácie.
Kráľovský odpočinok na luxusnej čalúnenej posteli
Všeobecne sa odporúča, aby spálňa bola vzdušná, harmonická a podporovala relaxáciu. Preto by nemala byť preplnená nábytkom. Najdôležitejším kúskom je, samozrejme, posteľ, ktorá podčiarkuje štýl spálne, a zároveň sa podpisuje na kvalitnom spánku. Ako vybrať luxusnú manželskú posteľ?
Veľkosť postele
Zo všetkého najskôr je dôležité zvoliť správnu veľkosť postele. Prispôsobte ju priestorovým možnostiam spálne, ale aj osobám, ktoré na nej budú spať. Luxusné postele štandardných veľkostí by mali mať 180 × 200 cm. V ponuke sú aj atypické luxusné postele s rozmerom 200 × 200 cm, prípadne predĺžené dĺžky 210–220 cm. Podľa rozmerov postele budete vyberať aj matrac a rošt.
Ložná plocha by mala byť vo výške 40 až 50 cm od zeme. Vďaka tomu budete chránení od prievanu a prachu, ktorý sa drží pri zemi. Navyše sa do postele bude ľahko líhať a tiež sa z nej bude pohodlne vstávať.
Ak vyberáte posteľ do malej spálne, siahnite po čalúnených posteliach s veľkosťou 160 × 200 cm, prípadne 140 × 200 cm. Pamätajte, že medzi posteľou a stenou či skriňou by mal byť priestor pre voľný priechod široký najmenej 50 cm.
Dizajn postele
Prevedenie postele sa výrazne podpíše na celkovom výzore spálne. Obľúbené sú luxusné postele z masívu, ale aj čalúnené postele. Čalúnené postele pritom ponúkajú oveľa väčšiu variabilitu. Hlavným dizajnovým prvkom postele je čalúnené čelo. To môže byť spracované minimalisticky, ale aj výrazne. Obľúbené sú trblietavé aplikácie alebo prešívanie v atraktívnych geometrických tvaroch.
Ak si necháte zhotoviť posteľ na mieru, vo vašej réžii je nielen rozmer, ale aj farba a materiál čalúnenia. Siahnuť môžete po luxusných látkach, ale aj modernej koženke alebo netkanej textílii. Vďaka tomu môže spať v posteli bez obáv aj alergik. Koženka a netkané textílie sa totiž ľahko udržiavajú a nemnožia sa v nich roztoče.
Prevedenie rámu
Ak hľadáte skutočne luxusnú posteľ, siahnite po americkej posteli. Je tiež známa pod názvom boxspringová alebo kontinentálna posteľ. Nájdete ju v tých najluxusnejších hoteloch, ale môžete ju mať aj doma. V ráme postele sa nachádza pružinové jadro, ktoré nahrádza rošt a svojím vzhľadom pripomína matrac. Na toto pružinové jadro sa položí nosný matrac podľa vášho výberu. Tretiu vrstvu luxusnej boxspringovej postele môže tvoriť tenký vrchný matrac alebo topper.
Zvoliť môžete aj celočalúnenú posteľ s roštom a matracom, takže vám odpadnú starosti s výberom týchto dvoch komponentov. Ďalšou možnosťou je čalúnený rám, do ktorého si vyberiete rošt a matrac podľa svojho gusta.
Súčasťou postele môže byť aj úložný priestor. Obvykle ho tvoria výsuvné zásuvky, alebo je ukrytý pod ložnou plochou. Vďaka špeciálnemu mechanizmu sa ložná plocha aj s vysokými matracmi ľahko dvíha, a tak máte do úložného priestoru ľahký prístup.
Pohodlný matrac
Luxusné postele nie sú len o farbách, materiáloch a vzhľade všeobecne. Dôležité je pohodlie, ktoré ovplyvňuje kvalitu spánku. Preto starostlivo vyberajte matrac na mieru vášmu telu a polohe pri spaní. Matrac by mal byť vyšší ako 16 cm. Čím vyšší matrac, tým pohodlnejší spánok. Tuhosť matraca by mala zodpovedať vašej hmotnosti a preferovanej spánkovej polohe. Osoby s vyššou hmotnosťou by mali mať tvrdší matrac. Ten sa hodí aj pre osoby, ktoré spia na chrbte a na bruchu. Mäkší matrac je vhodný pre osoby s nižšou hmotnosťou a pre tých, ktorí spia na boku.
Matrac sa vyrába z najrôznejších materiálov, ktoré ovplyvňujú tuhosť, priedušnosť, hygienickosť atď. Najčastejšie sa stretnete s:
- latexom
- bio penami
- studenou penou
- pamäťovou penou
- pružinami
- prírodnými materiálmi (konské vlásie, kokos)
Existujú aj sendvičové matrace, ktoré sa vyrábajú z kombinácie materiálov.
Polohovací alebo pevný rošt?
Posteľ s čalúneným čelom môžete vybaviť posteľovým roštom podľa svojich preferencií. Zvoliť môžete klasický pevný latkový rošt, alebo pružný lamelový rošt, ktorý je vhodný pre dospelých a staršie osoby. Vďaka pružnosti rošt skvele rozkladá tlak, ktorý sa vyvíja na matrac. Siahnuť môžete aj po polohovacích roštoch, ktoré umožňujú výškové nastavenie oblasti hlavy a nôh. Polohovanie môže byť ručné alebo elektrické.
Luxusné prikrývky a vankúše
Čerešničkou na torte sú prikrývky a vankúše. Za luxusné periny sa považujú perové prikrývky z najjemnejšieho peria, tzv páperia. V zime perfektne držia teplo a v lete dostatočne dýchajú. Vankúš môže mať rovnako výplň z peria, no siahnuť môžete aj po anatomických vankúšoch s pamäťovou penou, ktorá krčnej chrbtici poskytuje potrebnú oporu.
Atmosféru podčiarknu doplnky
Napriek tomu, že by spálňa mala byť predovšetkým vzdušná a vybavená len tým najnutnejším, nemala by byť neosobná. Spálňa by mala pôsobiť útulne, bezpečne a relaxačne. Ako to dosiahnuť? Pomocou doplnkov a nevyhnutného nábytku do spálne.
Prehozy a dekoračné vankúše
Mäkkosť a prívetivosť spálni vdýchnete použitím luxusných prehozov na posteľ a dekoračných vankúšov. Prikrývky sú doplnkom, ktorý môže mať výraznejšiu farbu. Zároveň ide o prakticky prvok, ktorý zvyšuje hygienu lôžka, pretože k luxusným prikrývkam a matracom neprepúšťajú prach. Dekoračné vankúšiky sa podpisujú nielen na vzhľade, ale aj na pohodlí pri odpočinku. Dekoračné vankúšiky navlečte do luxusných obliečok s odlišnou štruktúrou látky, než má prehoz. Dosiahnete tak zaujímavú materiálovú variabilitu. Dekoračné vankúšiky si prípadne viete ušiť aj sami.
Čalúnené kreslo s podnožkou
Ak vám to priestor dovoľuje, umiestnite do spálne mäkučké čalúnené kreslo, ktoré môže farbou čalúnenia zodpovedať posteli. Rozhodnúť sa však môžete aj pre kontrastné prevedenie alebo odlišný odtieň farby. Najpohodlnejšie kreslá sú tie, ktoré majú vysokú opierku. Keď do ich blízkosti postavíte lampu, vytvoríte si útulný čítací alebo relaxačný kútik. Pre maximálne pohodlie ku kreslu postavte štýlovú podnožku.
Luxusné nočné stolíky
Z každej strany čalúnenej postele by mal stáť nočný stolík. Vzhľadom na to, že čalúnená posteľ je sama o sebe výrazným kusom nábytku, siahnite po subtílnych nočných stolíkoch. Elegantne a vzdušne vyzerajú stolíky s kovovým podnožím. Výhodou je prítomnosť zásuvky, do ktorej môžete schovať všetky drobnosti a na odkladacej ploche tak udržiavať poriadok.
Luxusné taburety a lavice
Luxusné postele bývajú doplnené prikrývkami a vankúšikmi, ktoré je potrebné pred spaním niekam umiestniť. Práve preto sa k posteli umiestňujú taburety a lavice, poskytujúce miesto na odloženie týchto doplnkov. Niektoré lavice môžu mať aj úložný priestor, ktorý ukrýva napríklad deku navyše. Taburety a lavice spravidla stoja na konci postele. Čalúnenie týchto kúskov môže zodpovedať farbe a materiálu čalúnenej postele.
Užite si kvalitný odpočinok v pekne zariadenej spálni. Správna farebná paleta, materiály aj množstvo nábytku sa postarajú o to, aby ste sa tu cítili ako na relaxačnom pobyte.