ložnice

Vyberáte osvetlenie do spálne? Poradíme vám, na čo sa zamerať a čoho sa vyvarovať

Spálňa je bez preháňania najintímnejšou izbou vášho domova. Mala by tu panovať atmosféra, v ktorej sa vám bude dobre odpočívať a spať. Veľký vplyv na to, ako sa budete v spálni cítiť, majú nielen farby a nábytok, ale aj svietidlá. Zistite, ako efektívne a správne vyriešiť svetelný dizajn spálne.

Už ste počuli pojem osvetľovacie zóny?

Pomocou svetiel môžete spálňu rozdeliť do niekoľkých zón, pričom každú zónu by ste mali mať možnosť ovládať zvlášť. Aké zóny máme na mysli?

Centrálne osvetlenie

Hoci je spálňa intímnou miestnosťou, neznamená to, že musí byť tmavá a ponurá. Stropné svetlo nesmie chýbať v žiadnej miestnosti, spálňu nevynímajúc. Slúži na osvetlenie celej miestnosti.

Typ svietidla do spálne vyberajte podľa svetlej výšky miestnosti.

  • Svetlá výška okolo 2,6 m – jedná sa skôr o nižšiu spálňu, do ktorej bude najlepšie použiť prisadené osvetlenie. Ide o jednoduché nenápadné svietidlá majúce väčšinou plochý tvar. V prípade, že máte znížený strop, doplňte ho niekoľkými bodovkami zapustenými do sadrokartónového podhľadu. Ploché svetlá nebudú miestnosť zbytočne zmenšovať.
  • Svetlá výška okolo 3 m – do spálne s vysokými stropmi môžete bez problémov inštalovať prisadený, ale aj závesný luster. Jeho súčasťou môže byť niekoľko zdrojov svetla. Odporúča sa, aby svetlo svietilo hore, prípadne malo tienidlá. Vďaka tomu nebude osvetlenie izby agresívne.

Funkčné osvetlenie

Ide najmä o osvetlenie nočného stolíka a šatníka. Pomenovanie funkčné osvetlenie nesie podľa toho, že je použité na konkrétny účel alebo funkciu.

  • Ak máte spálňu dostatočne veľkú a po oboch stranách postele sú nočné stolíky, doplňte ich stolnou lampou. Lampičky by mali mať možnosť smerovať tok svetla tak, aby ste napríklad pri čítaní svetlom nerušili partnera, ktorý chodí spať skôr ako vy. Ideálne je, ak je svetlo na čítanie v spálni vybavené stmievačom, ktorým sa reguluje intenzita a farba osvetlenia.
  • Ak chcete šetriť miesto na stole, môžete zvoliť nástenné lampy s ohybným krkom či smerovo nastaviteľným zdrojom svetla.
  • Do šatníka je najlepšie nainštalovať LED pásik so senzorom pohybu rúk alebo dverí.
  • Ak je súčasťou vašej spálne aj čítací kútik s kreslom, nemala by tu chýbať stojacia lampa.

Obrázok: Nástenná lampa šetrí miesto na nočnom stolíku. Zdroj: Elmina.cz

Dekoračné osvetlenie

Dekoračné osvetlenie dodá spálni intímnu a útulnú atmosféru. Môže sa ním stať napríklad:

  • LED reťaz
  • LED pásik pripevnený na spodnej strane rámu postele
  • elektrické sviečky
  • lávová lampa
  • soľná lampa
  • svetelné dekoračné predmety (domčeky, nápisy)

Dekoračné osvetlenie môžete zároveň využiť ako orientačné, ktoré vám pomôže v noci bezpečne dôjsť na toaletu, alebo sa ísť napiť do kuchyne.

Parametre osvetlenia do spálne

Aby v spálni panovala pokojná a intímna nálada, je dôležité sa zamerať na jas a farbu svetla. Len tak sa dostanete do príjemnej nálady a bude sa vám tu dobre spať.

Siahnite preto po svetlách s nižším jasom, prípadne po žiarovkách, ktoré sú stmievateľné. Z hľadiska farby sa odporúčajú predovšetkým teplé žlté a biele odtiene s teplotou medzi 2 800 a 3 200 Kelvinami. Tienidlá vyberajte také, ktoré rozptýlia svetlo. Najlepšie sú papierové, textilné alebo z mliečneho či pieskovaného skla.

Ako ovládať osvetlenie v spálni

Každú svetelnú zónu by ste mali mať možnosť ovládať zvlášť. Centrálne osvetlenie bude mať vypínač pri dverách, ale chýbať by nemal ani pri posteli. Vaše pohodlie je tu predsa na prvom mieste. Za zváženie stojí možnosť ovládania svetiel pomocou diaľkového ovládača alebo mobilnej aplikácie.

Mobilná aplikácia obvykle umožňuje aj pokročilé nastavenia. Môžete si určiť, či a o ktorej hodine sa majú svetlá ráno zapnúť, alebo akou farbou majú svietiť večer. Niektoré aplikácie ponúkajú aj prednastavené svetelné režimy.

Akých chýb s osvetlením sa v spálni vyvarovať?

Najväčšiu chybu robia ľudia pri výbere svetla na čítanie do spálne. Obvykle siahnu po dizajnovej lampičke so štýlovým tienidlom, ktorú postavia na nočný stolík. Tienidlo však vydáva rozptýlené svetlo a obvykle nie je možné túto lampu smerovať, takže osvetľuje iba nábytok, na ktorom stojí, ale nie stránky kníh, novín a časopisov. To môže viesť k zhoršeniu zraku.

Častou chybou je nedostatočná príprava elektroinštalácie. Najčastejšie sa jedná o nedostačujúci počet vývodov na napájanie osvetlenia a logiku ovládania. Preto si pri rekonštrukcii či stavbe už vo fáze projektovania rozvodov naplánujte aj to, kde bude stáť nábytok a aké osvetlenie tu budete používať.

Obrázok: Už pri zariaďovaní spálne myslite na to, kde a aké svetlá budete používať.

Vedeli ste, že centrálne osvetlenie by nikdy nemalo byť nad posteľou? Nikto totiž nechce, aby mu pri ležaní na posteli svietilo svetlo priamo do očí. Ak máte v spálni toaletný stolík so zrkadlom, postarajte sa, aby bolo osvetlenie po stranách zrkadla, nie nad ním. Pokiaľ svetlo na zrkadlo dopadá zhora, vytvára na tvári rušivé tiene.

V neposlednom rade je potrebné si premyslieť typ a dizajn svietidiel. Ak má spálňa nízky strop, nedávajte ako centrálne osvetlenie luster. Pri ustielaní perín vám môže zavadzať. Čo sa týka dizajnu, osvetlenie vždy vyberajte tak, aby ladilo s celkovým konceptom izby.

Zariaďte si v spálni dokonalú svetelnú pohodu. Stačí dodržiavať svetelné zóny, zvoliť správne svetlo a dizajn prispôsobiť miestnosti.

Autor ferreti

publikované 11. 9. 2022 o 10:56

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu