ložnice

Čo všetko by ste mali vedieť o masívnej posteli s úložným priestorom?

Chystáte sa zaobstarať si novú manželskú posteľ a neviete, či siahnuť po variante s úložným priestorom, alebo bez neho? Zistite výhody a nevýhody úložného priestoru integrovaného do postele a preskúmajte, z akých drevín sa postele najčastejšie vyrábajú.

Chcete posteľ s dlhou životnosťou? Chcite posteľ z masívu

Manželské postele sa v drvivej väčšine vyrábajú z dreva. Niekedy drevo slúži ako kostra, ktorá sa následne potiahne čalúnením. Inokedy je krása dreva ponechaná na obdiv. Aké dreviny sú pre výrobu postele najvhodnejšie a ktoré patria medzi menej kvalitné?

Postele z borovice

Borovicové drevo sa radí spoločne so smrekovým k lacnejším materiálom s menšou odolnosťou. Najviac sa hodí na výrobu detských postelí. Vzhľadom na to, že sa jedná o mäkké drevo, je náchylnejšie na poškriabanie a odery.

Borovica je charakteristická výraznou a prepracovanou kresbou, ale aj sukovitosťou. Obsahuje veľa živice, a preto sa ťažko morí. Z tohto dôvodu sa najčastejšie ponúka v prirodzenom zlatom odtieni, ktorý časom prejde do šedomodrej farby.

Výhody borovicového dreva:

 • nižšia obstarávacia cena
 • výrazná kresba

Nevýhody borovicového dreva:

 • ťažké morenie
 • mäkké drevo

Postele zo smreku

Smrek je najrozšírenejším materiálom, ktorého je v našich končinách dostatok. Jeho obstarávacia cena preto nie je príliš vysoká. Ide o mäkké, ľahké a pružné drevo, ktoré sa ľahko opracováva a morí. Oproti borovici má menej hrčí, umiernenejšiu kresbu a obsahuje menej živice. Po namorení sa predáva v najrôznejších odtieňoch, ktoré evokujú drahšie drevo (dub, buk, mahagón). V suchom prostredí je smrekové drevo veľmi trvanlivé.

Výhody smrekového dreva:

 • ľahko dostupný materiál
 • príjemná obstarávacia cena
 • ľahké morenie
 • pevnosť a trvanlivosť v suchu

Nevýhody smrekového dreva:

 • nižšia odolnosť proti vlhku
 • menej výrazná kresba
 • mäkkosť

Postele z buku

Buk je na výrobu postele jedným z najžiadanejších materiálov. Má skvelú tvrdosť, odolnosť a vysokú hustotu dreva. Bukové drevo je ťažké, takže posteľ z neho bude mať vysokú kvalitu. Vďaka tvrdosti je možné toto drevo dokonale hladko opracovávať, ale aj ohýbať. Rovnako sa dobre vyrezáva a zdobí reliéfmi. Skrutky v tomto tvrdom dreve budú držať lepšie ako v mäkkom. Bukové drevo má prirodzený svetlý odtieň s jemnou kresbou. Je ľahké ho moriť a lakovať.

Výhody bukového dreva:

 • tvrdosť
 • odolnosť
 • pevnosť
 • skvelá priľnavosť k spojovaciemu materiálu

Nevýhody bukového dreva:

 • menej výrazná kresba

Obrázok: Postele z buku a dubu patria k najkvalitnejším.

Postele z dubu

Dubové drevo je to najkvalitnejšie, ktoré sa na výrobu vysokých postelí s úložným priestorom používa. Medzi jeho základné vlastnosti patrí tvrdosť, pevnosť, húževnatosť a trvanlivosť. Z našich driev dokáže najlepšie odolávať striedaniu vlhka a sucha. Skvele sa lepí aj morí. Uchváti vás krásnou a výraznou štruktúrou.

Výhody dubového dreva:

 • odolnosť proti striedaniu vlhka a sucha
 • tvrdosť a pevnosť
 • vysoká kvalita
 • krásna kresba

Nevýhody dubového dreva:

 • vyššia obstarávacia cena

Výhody masívneho nábytku

Nielen postele, ale všeobecne nábytok z masívu má hneď niekoľko výhod. Jednou z nich je to, že sa jedná o 100% prírodný, a teda hypoalergénny materiál, ktorý je vhodný pre alergikov. Ďalšou výhodou je odolnosť, ktorá sa podpisuje na dlhej životnosti nábytku. Drevený nábytok navyše časom získava na kráse. Pokiaľ sa poškodí, stačí ho len vybrúsiť a znovu natrieť. Ľahko sa udržiava. Vystačíte si so suchou alebo mierne vlhkou utierkou z mikrovlákna.

Úložné priestory pri vyvýšených posteliach: aké majú výhody a nevýhody?

Na trhu je v ponuke nespočetné množstvo druhov postelí. Môžete siahnuť po posteliach bez úložného priestoru, alebo s ním, ale aj po rozkladacích posteliach, ktoré ukrývajú ďalšie lôžko. Najdiskutovanejšou témou však býva, či zvoliť posteľ s úložným priestorom, alebo bez neho.

Obrázok: Postele Ferreti sa predávajú s úložným priestorom, ale aj bez neho.

Výhody úložného priestoru

Vysoké postele s úložným priestorom jednoznačne patria do domácnosti, v ktorej bojujete o každý kúsok miesta. Priestor na uloženie vecí sa obvykle nachádza pod celou ložnou plochou. V niektorých prípadoch je rozdelený priečkou, takže môže ukrývať napríklad dámske a pánske sezónne oblečenie bez toho, aby sa veci pomiešali. V prípade, že chcete v úložnom priestore skladovať periny alebo objemnejšie veci, je lepšie siahnuť po nedelenom, teda jednotnom priestore.

Do úložného priestoru sa odporúčajú ukladať najmä lôžkoviny, prípadne textil. Ide o veci, ktoré umožnia matrac dostatočne vetrať. V prípade potreby sem môžete odložiť aj učenie a knihy, ale nemalo by ich byť veľa. Rozhodne by nemali vypĺňať úložný priestor kompletne.

Nevýhody úložného priestoru

Podľa čínskeho učenia feng-šuej by priestor pod posteľou mal zostať voľný, aby tu mohla voľne prúdiť pozitívna energia čchi. Okrem toho je voľný priestor pod posteľou dôležitý aj pre správnu cirkuláciu vzduchu v matraci. Vďaka nej sa v matraci nedrží vlhkosť. Ak ale siahnete po posteli s kvalitným roštom, vzdušnom matraci a úložný priestor nebude zaplnený až po okraj, nemusíte sa obávať, že by sa k matracu nedostalo dostatočné množstvo čerstvého vzduchu.

Najobľúbenejšie korpusy postelí z ponuky Ferreti

Ferreti ponúka korpusy postelí s úložným priestorom, ale aj bez neho.

 • Boxspring 22/32 – jedná sa o boxspringovú posteľ bez úložného priestoru. Časť, v ktorej obvykle býva úložný priestor, je vyplnená pružinovým systémom boxspring, ktorý spoločne s nosným matracom dokonale rozkladá vyvíjaný tlak a poskytne vám najkomfortnejší odpočinok.
 • Dizajnová posteľ – je doplnená výklopnými roštami, pod ktorými sa ukrýva úložný priestor. Rošty môžu byť výklopné buď od nôh, alebo zboku. Záleží na veľkosti spálne a z toho plynúcej prístupnosti k posteli.
 • Boxspring Mobil – korpus bez úložného priestoru. Spodná časť obsahuje pružinový systém ako pri klasickom boxspringu, ale je navyše doplnená o možnosť pohodlného polohovania roštov pomocou elektromotora.
 • UP Maxi Elektro Lift – korpus s jednotným úložným priestorom bez ďalšieho delenia. Zdvíhanie ložnej plochy je vďaka elektrickému ovládaniu úplne jednoduché. Rám postele korešponduje so spacou plochou, takže nezaberá zbytočne veľa priestoru. Preto je ideálny do malých spální.
 • Dizajnová posteľ s UP Metal Lift UP/ UP2 – dizajnová posteľ s úložným priestorom prístupným po celej ploche. Súčasťou je špeciálny výklop, ktorý slúži na jednoduchú výmenu plachty alebo poťahu matraca. Okrem toho ho môžete využiť na vetranie úložného priestoru či spodnej časti matraca.

Doprajte si pohodlný spánok na kvalitnej posteli, ktorá vám navyše poskytne úložný priestor. Už nemusíte riešiť problém s nedostatkom miesta na uloženie vecí.

Autor ferreti

publikované 12. 8. 2022 o 10:37

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu