ložnice

Aká farba bude dominovať spálňam v roku 2024? Určite to nebude len jedna

Tento rok nebude trendom len jedna farba. Bude ich päť. Niektoré hľadajú inšpiráciu v prírode. Sú jemné, mäkké, harmonické a pôsobia pokojným dojmom. Iné sú energické a dodávajú spálni svieži nádych. Ktorú si tento rok vyberiete vy?

5 farieb, ktoré sú podľa dizajnérov tento rok trendy

Odborníci prezradili, ktoré farby budú v roku 2024 v spálňach skutočne in. Výber vás možno prekvapí svojou nejednotnosťou a rozmanitosťou v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Na jednej strane sa objavia upokojujúce neutrálne tóny, na druhej strane nebude núdza o živé a energické odtiene.

Hoci je paleta farieb bohatá, zjednocujúcim prvkom je potreba stability, istoty a obnovy. Preto sa vo výbere farieb vhodných do spálne objavujú kľúčové farby, ktoré súvisia s prírodou. Do interiéru vnášajú pocit pokoja a mieru.

1. Zelená – farba, ktorá vychádza zo srdca prírody

Ak sa chcete ponoriť do hĺbky prírody, pozvite do svojej spálne zelenú farbu. Zelená je v spálni vlastne evergreenom. Na ľudskú psychiku má totiž v spálňach ten správny účinok. Dodáva vám pocit pokoja, pomáha vám zaspávať a ráno vás nabíja energiou.

Tento rok sa v spálňach objaví zelená v 3 odtieňoch:

 • Šalviová – sýtejší odtieň zelenej, ktorý je inšpirovaný sviežimi listami čerstvých byliniek. Tento odtieň vám dodá pocit vitality a zdravia. Šalvia v sebe mieša modré tóny, ktoré môžu v spálňach orientovaných na sever pôsobiť zbytočne chladne. Stopy žltej farby v šalviovej zelenej nájdete v spálňach orientovaných na juh. Táto farba premosťuje priepasť medzi interiérom a exteriérom. Elegantne evokuje svet mimo štyroch stien. Optimálna je jej kombinácia s textíliami tkanými štruktúrou wafle alebo bouclé. Hodí sa k ratanu.
 • Bledozelená – nadčasový tón, ktorý zároveň patrí do palety farieb odporúčaných pre spálňu podľa starého východného učenia feng-šuej. Pôsobí podporne, upokojujúco a má pozitívny vplyv na partnerský život. Dodáva spálni potrebnú sviežosť.
 • Lesná zelená – čerpá inšpiráciu z tmavozelenej farby, ktorá je charakteristická pre majestátne staré lesy. Zamatová zelená evokuje chuť do života. Upokojí vás a ponúkne vám pevné objatie bezpečia. Keďže ide o tmavú farbu, je potrebné, aby do spálne prenikalo dostatok prirodzeného svetla. Je vhodná do spální orientovaných na juh.

2. Nové neutrálne tóny inšpirované zemitými odtieňmi

Šedá a biela patrili dlho k najobľúbenejším neutrálnym farbám. Tento rok ich však nahradili teplejšie neutrálne odtiene. V spálňach sa uplatní béžová, ktorú môžete ľahko kombinovať s ďalšími odvážnejšími a výraznejšími odtieňmi.

Okrem béžovej farby si môžete zvoliť aj slonovinovú, pieskovú alebo sépiovú. Môžete si tiež vybrať farbu, ktorá zodpovedá krémovému pšeničnému poľu. Práve farba pšeničného poľa vnáša do spálne podtóny žltej a zlatej, ktoré jej dodávajú hrejivosť. Všetky tieto odtiene môžete pokojne kombinovať so žiarivejšími farbami.

K novým neutrálnym farbám sa hodí celý rad štruktúr a textilných materiálov. Pri posteli môže byť umiestnený mäkký koberec s vysokým vlasom. Okná ozdobia priesvitné závesy. Prírodné materiály vrátane dreva a kameňov elegantne vyniknú na pozadí zemitých tónov.

Luxusná čalúnená posteľ

Obrázok: Spálňa v teplých neutrálnych odtieňoch.

3. Modrá ako polnočná obloha

Tmavomodrá je univerzálna farba, s ktorou sa ľahko zžijete. Je tak trochu odkazom minulosti. Vďaka tomu vyžaruje pokoj, ktorý je pre spálňu taký dôležitý. Ľahko sa kombinuje s inými farbami. Inšpiruje sa hlbinami oceánu alebo zamatovou nočnou oblohou.

Pracujte s ňou však opatrne. Malé spálne sa môžu zmeniť na stiesnené priestory, ktoré vyvolávajú úzkosť. V malých spálňach je vhodná ako sekundárna farba, ktorá sa objaví na väčšom nábytku, ako sú skrine alebo čalúnená posteľ. Vo veľkých spálňach ju môžete použiť ako farbu stien. Vytvára dokonalý kontrast s bielou, napríklad s bielymi alebo svetlými nočnými stolíkmi. Zvýraznia ju aj kvetinové tapety.

Dizajnová posteľ s čalúneným čelom

Obrázok: Tmavomodrá môže dominovať posteli.

4. Prekvapivá červená

Červená farba podporuje energiu, kreativitu, ale môže byť aj agresívna. Preto jej krikľavé červené tóny nie sú vhodné do spálne. Do tejto miestnosti sa viac hodia teplejšie a tmavšie odtiene: gaštanová, vínová alebo šípková. Veľmi elegantne budú vyzerať v kombinácii so zlatými kovovými farbami alebo jemnou zelenou. Pokiaľ ide o materiály, tmavšie odtiene červenej sa najlepšie hodia k drevu. Ak máte v spálni krb, vyberte si odtieň šarlátovej červenej.

Červená farba vám vlieva energiu do žíl, a preto je ideálna do spální ranných vtáčat. Ale ani oni by to nemali preháňať. Červenú môžete do spálne „prepašovať“ napríklad v podobe čalúneného kresla alebo lavice.

5. Pozitívna žltá

Žltá predstavuje stranu pestrejších farieb, ktoré môžete použiť v spálni. Tento rok sa objavuje v niekoľkých odtieňoch: žiarivá prvosienková, pikantná citrónová alebo tlmenejšia okrová. Nech už si vyberiete akýkoľvek odtieň, nezabudnite, že ide o výraznú farbu, ktorá by sa mala v spálni považovať za neutrálnu. Nemala by prekrývať ostatné farby. Dobre bude fungovať s chladnými tónmi sivej alebo tlmenej modrej.

Vaša spálňa vo farbách roku 2024

Vo Ferreti vyrábame nábytok do spálne na mieru. Môžete si nadiktovať nielen jeho rozmery, ale aj výrobné materiály alebo farby čalúnenia. Na požiadanie vám očalúnime posteľ, kreslá, podnožky, lavice a taburetky. Môžete si vybrať z viac ako 150 odtieňov farieb a textúr. Každý kus nábytku môže byť očalúnený v inom odtieni. Harmóniu dosiahnete so spálňovým setom jednej farby.

Nočné stolíky a nohy postelí zhotovujeme z prírodných materiálov alebo z materiálov, ktoré tie prírodné verne napodobňujú. V našej ponuke nájdete najmä drevo a kov.

Nočný stolík z kovu a dubu

Obrázok: Drevo v kombinácii s kovom.

Výber farieb by sa nemal riadiť len diktátom trendov

Každý rok prichádzajú interiéroví dizajnéri s novými odporúčaniami týkajúcimi sa farieb. Ak chcete ísť s dobou, držte sa ich. Nezabúdajte však na praktickú časť. Pri výbere farieb je veľmi dôležitá veľkosť vašej spálne a jej orientácia vzhľadom na svetové strany. Ak tieto dve premenné nezohľadníte, ľahko sa môže stať, že sa v spálni budete cítiť nepohodlne, ráno sa zobudíte unavení a budete mať prerušovaný spánok. Vytúžená harmónia bude preč.

Farby podľa veľkosti spálne:

 • Veľké spálne – rozľahlé spálne, do ktorých sa okrem postele a nočných stolíkov zmestí aj kreslo, šatníková skriňa a lavica, sú vhodné pre tmavšie farby. Tieto odtiene opticky zmenšia miestnosť a dodajú jej útulný a bezpečný pocit. Vo veľkých spálňach si môžete dovoliť experimentovať s výraznými vzormi.
 • Malé spálne – ak sú vymaľované tmavými odtieňmi, môžu pôsobiť ešte menšie, klaustrofobicky, stiesnene a nepohodlne. Musíte do nich vniesť svetlo, čo môžete urobiť výberom svetlých a neutrálnych farieb. Chybu neurobíte ani s reflexnými povrchmi, ktoré spálňu opticky zväčšia.

Farby spálne podľa svetových strán:

 • Sever – spálne orientované na sever majú zvyčajne málo svetla. Denné svetlo, ktoré sem preniká, býva modré. Preto je najlepšie siahnuť po svetlých a teplých tónoch.
 • Juh – do spální orientovaných na juh dopadá slnečné svetlo väčšinu dňa. Sú plné žltého svetla. V lete môžu byť nepríjemne horúce. Rozhodnite sa preto pre studenšie odtiene, vďaka ktorým bude v miestnosti aspoň pocitovo chladnejšie.

Dosiahnite farebnú harmóniu dokonalým zladením farieb

Spálňa v jednej farbe by pôsobila nudne a sterilne. Podľa dizajnérov by v každej miestnosti mali byť aspoň 3 farby. Pozor! Musia však spolu ladiť. Ako s farbami pracujú profesionáli?

 • 60 % – najväčšia časť patrí dominantnej farbe. Ide o neutrálnu farbu, ktorá sa objavuje na najväčších plochách: stenách a podlahe.
 • 30 % – sekundárna farba dopĺňa dominantnú farbu, ale musí sa od nej dostatočne odlišovať. Je typická najmä pre väčšie kusy nábytku.
 • 10 % – tretia je doplnková farba, ktorá je kontrastná. Je to najbohatšia a najvýraznejšia farba a objavuje sa len na doplnkoch. Keď sa jej už nabažíte, je ľahké ju zmeniť. Zvyčajne sa objavuje na textilných doplnkoch a umeleckých dielach.
Farebné trendy na rok 2024

Obrázok: Vybrané farby musia spolu ladiť.

Dizajnové perličky pre spálňu roku 2024

Okrem nových farieb prichádzajú dizajnéri každý rok s určitými vychytávkami a doplnkami, ktoré by v spálni nemali chýbať. Čo predstavili tento rok?

 • Kútik na čítanie – ak je vaša spálňa dostatočne veľká, vyčleňte si v nej ďalší priestor na relaxáciu. Vytvorte si kútik na čítanie. K oknu alebo do rohu miestnosti umiestnite pohodlné čalúnené kreslo s otomanom a stolík. Do jeho blízkosti postavte lampu na čítanie.
 • Vymaľujte stropy – strop je piatou stenou, ktorá si tento rok zaslúži výmaľbu. Ak ste steny vymaľovali neutrálnou farbou, pri maľovaní stropu popustite uzdu fantázii. Vymaľujte ho jednou z módnych žiarivých farieb. Dodajte spálni viac textúry tým, že strop natriete perleťovou stierkou.
 • Osobité čelá postelí – postele typu boxspring s čalúnenými čelami sa pomaly stávajú štandardom pre pohodlné spálne. Tento rok sa pozornosť sústreďuje najmä na také čalúnené čelá, ktoré sú čo najvýraznejšie. Okrem kontrastného čalúnenia môžete výrazný prvok dosiahnuť napríklad tým, že si k posteli zaobstaráte čelo s geometrickými vzormi alebo obrovskými proporciami.
 • Lampy z prírodných materiálov – vpustite do spálne mäkké prirodzené svetlo. Zažiarte s lampami vyrobenými z dreva, kameňov alebo mušlí.

Nezabudnite, že paleta farieb musí zodpovedať veľkosti spálne a množstvu a farbe svetla, ktoré do nej dopadá. Podľa toho vyberte najvhodnejšiu módnu farbu.

Autor ferreti

publikované 17. 3. 2024 o 13:13

POZRITE SI FILM Z VÝROBY

Výnimočnosť spája tradíciu ručnej výroby a dizajnu