Je nesporným faktom, že matrac, perina a vankúš ovplyvňujú kvalitu spánku. Dôležitý je však nielen ich výber, ale aj správna starostlivosť o ne. Aby ste vedeli, ako sa starať o matrace, periny i vankúše, vytvorili sme pre vás veľkého sprievodcu čistením, údržbou a odstraňovaním škvŕn z matracov a lôžkovín.
- Ako sa starať o matrac?
- Ako sa zbaviť škvŕn na matraci?
- Ako prať periny a prikrývky
- Ako by mala vyzerať starostlivosť o vankúš?
- Ako prať obliečky a prestieradlá?
Ako sa starať o matrac?
Najskôr sa poďme pozrieť na to, ako sa starať o matrac, aby vám vydržal čo najdlhšie. Priblížime si, ako postupovať pri čistení matraca, ako sa zbaviť najrôznejších škvŕn na matraci, aj prečo by ste mali používať ochranný poťah alebo vrchný matrac.
Čistenie matraca
Zatiaľ čo pravidelné pranie obliečok je bežným úkonom, na čistenie matraca mnoho ľudí zabúda. Ak čistenie matraca zanedbáte, nielenže dôjde k skráteniu jeho životnosti, ale aj k strate pôvodných vlastností, ktoré vám zaisťujú zdravý spánok. Starostlivosť o matrac je založená najmä na jeho vysávaní, vetraní a otáčaní.
A ako často meniť matrac? Z hygienických dôvodov minimálne raz za 7 rokov.
Vysávanie matraca
Základom starostlivosti o matrac je jeho vysávanie, ktoré by malo prebiehať ideálne pri každom prezliekaní obliečok a prestieradiel. Matrac by ste mali povysávať pomocou nástavca určeného na čistenie čalúnenia, ktorý je veľmi podobný kefe a má štetiny.
S vysávaním začnite na jednom konci matraca a pokračujte na druhý koniec. Nevynechajte žiadny záhyb, práve v záhyboch sa ukrýva najviac prachu. Potom, čo povysávate jednu stranu matraca, obráťte ho a vysajte aj druhú. Nezabudnite ani na boky.
Vetranie matraca
Matrac by ste mali tiež pravidelne vetrať, čerstvý vzduch totiž eliminuje prítomnosť roztočov, vlhkosť a zápach. Najlepšou dobou na vetranie matracov sú teplejšie a suché dni s intenzívnejším poryvom vetra. Matrac vetrajte aspoň raz za mesiac.
Odstránenie zápachu z matraca
Počas noci vypotíme veľké množstvo potu, takže sa môže stať, že po nejakej dobe začne matrac nepríjemne zapáchať. Zápachu sa však môžete pomerne ľahko zbaviť, a to s pomocou jedlej sódy.
Pred použitím jedlej sódy matrac starostlivo povysávajte a rovnomerne posypte jedlou sódou. Aby mohla sóda naviazať vlhkosť a zápach, zapracujte ju do matraca pomocou kefy. Následne nechajte jedlú sódu aspoň pol hodiny pôsobiť. Nakoniec ju vysajte vysávačom.
Ako sa zbaviť škvŕn na matraci?
Môže sa stať, že bude treba z matraca odstrániť škvrny, najčastejšie od krvi alebo od moču, stretnúť sa môžete aj s plesňou. Ako sa teda zbaviť škvŕn?
Ako vyčistiť z matraca krv
Pri odstraňovaní krvi z matraca vždy používajte studenú vodu, teplá voda by zapracovala krv ešte hlbšie do vlákien. Čerstvú krv obvykle stačí odstrániť iba pomocou studenej vody. Ako na zaschnuté škvrny od krvi?
Vytvorte účinnú pastu. Budete na ňu potrebovať štvrtinu hrnčeka 3% roztoku peroxidu vodíka zmiešaného s polievkovou lyžicou prípravku na umývanie riadu, čajovou lyžičkou soli a polovicou hrnčeka kukuričného škrobu. Pastu naneste na krvavú škvrnu a nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín. Potom pastu zoškrabte a na záver vysajte vysávačom.
Ako vyčistiť matrac od moču
Ako postupovať pri čistení škvŕn od moču? Zmiešajte tri lyžice jedlej sódy s 240 mililitrami peroxidu vodíka, do zmesi pridajte dve kvapky prípravku na umývanie riadu. Zmes naneste na škvrnu, nechajte uschnúť a potom odstráňte.
Pleseň
Keď sa na matraci objaví pleseň, začnite to okamžite riešiť. Ako? Odstráňte ju prípravkom proti plesniam. Pokiaľ je pleseň aj na poťahu, nastriekajte naň prostriedok proti plesniam a vyperte ho v práčke na najvyššej teplote. Týmto spôsobom vyčistíte matrac aj od roztočov.
Pranie poťahu na matrac
Niektoré matrace majú snímateľný poťah. Ten by ste mali prať v práčke aspoň dvakrát ročne. Pri praní postupujte podľa pokynov výrobcu. Poťahy by ste mali prať minimálne na 40 °C. Väčšinu poťahov je však možné prať aj na 60 °C. Pri tejto teplote dochádza k zahubeniu roztočov a mikroorganizmov.
Stavte na ochranu matraca
Starostlivosť o matrac vám výrazne uľahčia ochranné poťahy alebo chrániče matracov a vrchné matrace alebo toppery.
Ochranné poťahy na matrace sú vhodné najmä pre tých, ktorí sa v noci nadmerne potia. Tieto poťahy nijako neovplyvňujú kvalitu alebo funkčnosť matraca, naopak predlžujú jeho životnosť. Životnosť matraca predlžujú aj vrchné matrace (toppery), ktoré dokážu absorbovať pot aj iné tekutiny, ktoré sa tak nedostanú do hlavného matraca. Okrem toho, že toppery matrac chránia, zvyšujú aj komfort pri spánku. Majú podobu nízkeho matraca, ktorý sa položí na hlavný matrac. Toppery sa podobne ako matrac vyrábajú v rôznych veľkostiach aj z rôznych materiálov, od ktorých sa odvíja starostlivosť o ne.
Ako prať periny a prikrývky
Pravidelnú údržbu okrem matraca, samozrejme, vyžadujú aj periny a prikrývky. Tie môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a starostlivosť o ne by sa mala odvíjať od toho, o aký materiál ide. Periny a prikrývky sú najčastejšie vyrobené buď z peria, alebo z dutého vlákna.
Prikrývky z peria
Prikrývky, periny z peria či páperia, ako husieho, tak aj kačacieho, sa vyznačujú dlhou životnosťou, avšak podmienkou je správna starostlivosť o ne. Lôžkoviny by ste mali prať aspoň dvakrát do roka na jemnom pracom cykle bez použitia aviváže a prípravkov, ktoré by materiál mohli poškodiť. Ideálne siahnite po prípravkoch špeciálne určených na výrobky s perím či páperím.
Po vypraní treba nechať perinu dôkladne vyschnúť, aby nezačala plesnivieť. Pokiaľ to výrobca nezakazuje, môžete ju vysušiť v sušičke.
Ako prať periny z dutého vlákna
Aj prikrývky z dutého vlákna by ste mali prať dvakrát ročne, a to pri teplote vody do 60 °C. Prikrývky a periny by ste mali prať samostatne a naplniť nimi práčku len zhruba do jednej tretiny. Môžete ich sušiť v práčke, riaďte sa však pokynmi výrobcu.
Ako by mala vyzerať starostlivosť o vankúš?
Aj starostlivosť o vankúš by mala byť založená na tom, z akého materiálu je vyrobený. Vankúš sa odporúča prať minimálne dvakrát ročne.
Ako prať perový vankúš
Rovnako ako periny, aj vankúše bývajú často vyrobené z peria a platia pre ne podobné pokyny ako v prípade prikrývok. Používať by ste mali špeciálne prípravky na pranie perových výrobkov a prať ich na veľmi nízkej teplote, najlepšie 30 °C. Využiť môžete aj niektorý zo špeciálnych programov určených na pranie výrobkov z peria a páperia.
Ako prať vankúš z pamäťovej peny
Máte doma anatomický vankúš, ktorý je navrhnutý tak, aby predchádzal bolestiam krčnej chrbtice a poskytol vašej hlave a krku pri spánku správnu oporu? Takýto vankúš je z najväčšou pravdepodobnosťou vyrobený z pamäťovej peny. Pamäťová pena nepatrí do práčky, vankúš však môžete povysávať či vyvetrať na čerstvom vzduchu alebo ho vyprať ručne.
Zdravotný vankúš z pamäťovej peny perte v teplej vode s jednou lyžicou tekutého pracieho prostriedku a keď ho vyperiete, opláchnite ho čistou vodou a nechajte voľne uschnúť.
Ako prať obliečky a prestieradlá?
V skratke si ešte priblížime, ako prať prestieradlá a obliečky. Prestieradlá a obliečky by ste mali prať rovnako ako periny a vankúše podľa pokynov výrobcu. Všeobecne sa odporúča prať posteľnú bielizeň aspoň na 60 °C, aby došlo k zničeniu nečistôt, baktérií a roztočov. Posteľná bielizeň by sa mala prať aspoň raz za dva týždne. V prípade, že ste chorí alebo sa veľmi potíte, perte ju ešte častejšie.