S pribúdajúcim vekom je úplne normálne, že častejšie riešite najrôznejšie bolesti a pohybové obmedzenia. Zvyčajne sa jedná o bolesti chrbta a kĺbov alebo stuhnutosť krčnej chrbtice. Pravdou je, že tak ako sa mení vaše telo, menia sa aj vaše potreby pre komfortný spánok. Uľavte boľavým kĺbom pomocou polohovateľných roštov, vhodného vankúša a dostatočne vysokej postele.
K akým zmenám spánku dochádza v starobe?
Počas staroby dochádza ako k významným zmenám fyziologických funkcií (napr. teplota, krvný tlak atď.), tak aj k zmenám v spánku. Na kvalite spánku sa podpisuje starnutie riadiacich mozgových štruktúr, množstvo prekonaných a chronických chorôb, ale aj rôzne nepriaznivé vonkajšie faktory. Medzi najčastejšie poruchy spánku v starobe patrí:
- insomnia
- syndróm nepokojných nôh a periodické pohyby končatín
- poruchy dýchania (najmä spánkové apnoe)
- choroby s nadmernou dennou spavosťou (narkolepsia a kataplexia)
Na kvalite spánku sa podpisujú:
- lieky, ktoré seniori užívajú
- bolesti pohybového aparátu a kĺbov
- zmeny v životnom štýle – starší ľudia majú menšiu pohybovú aktivitu
Nekvalitný spánok negatívne ovplyvňuje psychickú aj fyzickú pohodu. Problémy so spánkom sa môžu transformovať do:
- väčšej náladovosti
- frontálneho syndrómu (ide o spomalenie myslenia, poruchu schopnosti plánovania, apatiu atď.)
- neodbytnej spavosti (občasné mikrospánky, výpadky pozornosti, zaspávanie z dôvodu nedostatku aktivity)
Niektoré príčiny porúch spánku si žiadajú konzultáciu s odborníkom. Iba on vám poradí, ako s nimi pracovať. Iné však dokážete vyriešiť sami. Za poruchami spánku totiž môže stáť aj nekvalitná posteľ, matrac, rošt a ďalšie vybavenie postele.
Vďaka spánkovému denníku budete mať prehľad
Spánkový denník je záznamník, do ktorého si najmenej týždeň zaznamenávajte všetko, čo sa spája s vašim spánok. Zapisujte si:
- koľko hodín spíte
- aké máte problémy so spánkom
- ako dlho vám trvalo zaspať
- koľkokrát ste sa v noci zobudili
- či ste spali počas dňa
- či a ako ste cvičili pred spaním atď.
Vďaka spánkovému denníku si lepšie uvedomíte svoje spánkové návyky. Čo sa z nich môžete naučiť? Napríklad to, že v dňoch, keď cvičíte, spíte dlhšie. Alebo že keď jete korenené jedlá, spíte menej. Vďaka týmto informáciám môžete upraviť svoje návyky a denný režim tak, aby ste spali lepšie.
Okrem toho si denník môžete vziať so sebou k lekárovi. Lekár tak lepšie určí, aké metódy vám pomôžu ku kvalitnejšiemu spánku.
Zvýšená polohovacia posteľ ako najlepšia voľba pre seniorov
Seniorov najčastejšie trápia stuhnuté svaly, znížená flexibilita, choré svaly a kĺby, ale aj ďalšie zdravotné komplikácie. Starším ľuďom sa ťažšie sadá na stoličku, ale aj na posteľ. Z postele sa im rovnako zle vstáva. Často majú problémy aj s prevracaním sa v posteli.
Najlepšou možnosťou je pre nich zvýšená polohovacia posteľ. Zvýšené postele majú vyššie položené bočnice, s čím súvisí aj vyššie uloženie ložnej plochy. Pri štandardných posteliach je výška bočnice zhruba 35 až 45 cm od zeme. Pri zvýšenej posteli pre seniorov je bočnica vo výške zhruba 50 cm od zeme.
Výšku ložnej plochy, samozrejme, ovplyvňuje výška matraca, ktorá môže byť od 18 až do 30 a viac centimetrov. Nezabudnite, že matrac nesmie skĺznuť z postele, preto by mal byť z ¼ zapustený do rámu.
S výškou ložnej plochy do istej miery súvisí aj výška nočného stolíka, ktorý by pri posteli pre seniorov nemal chýbať. Nočný stolík by mal byť rovnako vysoký ako horná časť matraca. Stolík sa potom bude ľahko obsluhovať. Ideálne je prevedenie so zásuvkou, do ktorej sa schovajú lieky, tlakomer alebo okuliare.
Optimálna výška ložnej plochy
Ako zistíte, že má posteľ ložnú plochu v správnej výške? Ak sa postavíte vedľa postele, horná časť matraca by mala končiť v oblasti medzi vašimi kolenami a bokmi. Pre seniorov ide o výšku okolo 55 až 65 cm. Záleží však na výške postavy.
Optimálna výška uľahčuje seniorom vstávanie a sadanie si na posteľ. Kolená zostávajú len mierne pokrčené. Vstávajú preto s menšou námahou ako zo štandardného lôžka.
Ak matrac končí tesne pod zadkom, uľahčíte si sadanie a líhanie do postele. Pri vstávaní sa však budete musieť trochu zosunúť. V prípade, že bude matrac nižší a vaše chodidlá sa celou plochou dotýkajú podlahy, bude sa vám lepšie vstávať, no sadanie bude náročnejšie.
Základné požiadavky na zdravotné polohovateľné postele pre starších ľudí
Posteľ musí byť predovšetkým vyrobená z kvalitných materiálov. Starší človek sa často opiera o bočnice, preto je potrebné, aby bola posteľ stabilná a len tak sa nerozvŕzgala. Kvôli problémom s tlakom môžu seniori stratiť balans, preto je dobré, ak posteľ nemá žiadne ostré hrany.
Medzi najobľúbenejšie patria čalúnené postele, ktoré sú vyplnené mäkkou penou a potiahnuté textíliou. Vyzerajú štýlovo, no sú hlavne funkčné a praktické.
Okrem toho by sa posteľ mala ľahko udržiavať a matrac by mal dostatočne dýchať. Preto sa odporúča posteľ bez úložného priestoru.
Všetky vaše požiadavky splní posteľ na mieru
Ak máte na posteľ špeciálne požiadavky, nechajte si ju vyrobiť na mieru. Vo Ferreti vám vyrobíme ako predĺženú, tak skrátenú posteľ, alebo širšiu či užšiu posteľ.
Na výrobu rámu používame kvalitné smrekové drevo, ktoré zmäkčíme komfortnými penami. Následne rám očalúnime poťahom podľa vášho výberu. Pre seniorov je z hľadiska údržby najlepšou voľbou eko koža alebo netextilné materiály, ktoré sa ľahko čistia a sú vhodné aj pre alergikov.
Pre maximálne pohodlie majú naše postele vysoké čalúnené čelá. Sú mäkké, takže sa o ne seniori môžu oprieť pri čítaní v posteli, sledovaní televízie alebo rozhovore s partnerom či priateľmi.
Ako premeniť vyvýšenú posteľ na polohovateľné lôžko?
Zvýšenú posteľ doplňte polohovacím roštom. Klasickú posteľ tak razom premeníte na polohovateľnú. Polohovací rošt je ideálnou voľbou pre seniorov a invalidov, ktorí v posteli trávia väčšinu dňa. Odporúča sa prevedenie, ktoré umožňuje polohovanie v oblasti hlavy aj nôh. Polohovanie týchto častí tela pomôže od:
- bolesti chrbta
- bolesti kĺbov
- tvorby kŕčových žíl
Okrem toho sa môže zlepšiť aj dýchanie, krvný obeh a lymfatický systém. Polohovanie zmierňuje aj spánkové apnoe.
Ručné, alebo elektrické polohovanie?
Pri polohovacom rošte máte na výber, či budete polohy upravovať ručne, alebo elektricky.
- Manuálne polohovacie rošty – výšku hlavy či nôh nastavujete ručne, čo môže byť pre niektorých seniorov náročné. Tento úkon bude náročný aj pre ošetrovateľov.
- Elektricky polohovateľné rošty – pre nastavenie optimálneho sklonu sa používa elektromotor. Všetko nastavíte pomocou diaľkového ovládača. Polohovacia posteľ s elektrickým ovládaním uľahčí prácu nielen ošetrovateľom, ale aj samotným seniorom, ktorí si môžu polohu hlavy aj nôh nastaviť podľa svojich aktuálnych potrieb.
Aké parametre sledovať pri výbere roštu?
Pri výbere roštu je najdôležitejší druh matraca. Na polohovacie rošty v žiadnom prípade nepatria pružinové matrace. Tie si najlepšie rozumejú s pevnými lamelovými či latkovými roštami. Polohovacie rošty sa kombinujú s penovými matracmi. Matrac do polohovacej postele by teda mal byť penový.
O tom, či siahnuť po polohovacom alebo rovnom rošte rozhodujú najmä pohybové možnosti seniora. Vo všeobecnosti je pre všetkých komfortnejší polohovací variant.
Matrac, ktorý zodpovedá zdravotným komplikáciám
Matrac pre seniorov vyberajte podľa konkrétnych zdravotných komplikácií (bolesti chrbta, kĺbov, zhoršený krvný obeh, preležaniny). Vo všeobecnosti musí byť matrac dostatočne priedušný, ale aj vysoký. Podľa fyzioterapeutov je pre seniorov najvhodnejší mäkký až stredne tvrdý matrac. Pri výbere zvážte nielen aktuálne zdravotné komplikácie, ale aj tie, ktoré môžu nastať v budúcnosti.
Pre seniorov existujú špeciálne seniorské matrace, ktoré majú spevnený bok. Výrobcovia totiž počítajú s tým, že pred spaním seniori na posteli sedia. Preto sú boky spevnené. Nedeformujú sa a poskytujú dostatočnú oporu.
Ďalšou voľbou sú zdravotné seniorské matrace, ktoré majú certifikát zdravotnej pomôcky. Pre invalidov a seniorov, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko, sú vhodné antidekubitné matrace, ktoré zabraňujú preležaninám. Podporujú dostatočný krvný obeh nielen v koži, ale aj v hlbokých tkanivách.
Materiály pre seniorské matrace
Matrace pre seniorov sa najčastejšie vyrábajú z týchto materiálov:
- Latex – mäkké matrace, ktoré sa prispôsobia tvaru tela. Latex je prírodný materiál, ktorý má menšiu priedušnosť.
- Lenivá pena – tuhosť matraca sa mení podľa tlaku a teploty. Lenivá pena je vhodná pre osoby, ktoré trpia bolesťami chrbta a kĺbov, alebo sú citlivé na otlačeniny a preležaniny.
- Sendvičové matrace – vyrábajú sa z rôznych typov pien. Môžete si vybrať presne takú, ktorá zodpovedá vašim požiadavkám.
- Taštičkové matrace – jadro matraca tvoria taštičkové pružiny, ktoré kopírujú tvar tela. Ocenia ich predovšetkým ľudia s vyššou hmotnosťou.
Pre komfortný odpočinok sú vhodné tzv. zónové matrace. Tie majú niekoľko anatomických zón, ktoré sa od seba líšia podľa tuhosti. Každá časť ľudského tela totiž potrebuje inú intenzitu opory. Napríklad v oblasti hlavy je matrac mäkší ako v bedrovej časti, ktorá je tuhšia. Bedrá totiž potrebujú silnejšiu oporu.
Príslušenstvo pre maximálne pohodlie a hygienu polohovateľných postelí
Akonáhle si vyberiete vhodný rám, matrac a rošt, zamerajte sa na ďalšie doplnky, ktoré zvýšia hygienu aj komfort lôžka.
- Matracový chránič – je k dispozícii aj v nepremokavej tkanine, takže chráni matrac pred tekutinami akéhokoľvek druhu. K matracu sa pripevňuje pomocou elastických pásov.
- Matracový obal – je to poťah, do ktorého matrac vložíte. Ľahko sa s ním manipuluje a možno ho prať doma v práčke.
- Topper – zvyšuje hygienu a pohodlie postele. Ide o horný tenký matrac, ktorý sa umiestňuje na ložnú plochu. Je vybavený poťahom, ktorý je možné prať.
- Zdravotný vankúš – poskytuje optimálnu podporu pre krčnú chrbticu. Najčastejšie sa jedná o anatomické vankúše, ktoré sa prispôsobia krku a hlave spiaceho.
- Hygienické prikrývky – v súčasnej dobe sú najobľúbenejšie prikrývky z dutého vlákna, v ktorých sa nedržia mikróby. Ľahko ich vyperiete v práčke. Pre seniorov sú lepšou voľbou ako prikrývky z páperia.
Kvalita spánku je pre seniorov dôležitá. Ovplyvňuje totiž nielen ich psychický, ale aj fyzický stav. Na posteli a ďalšom príslušenstve sa preto neoplatí šetriť.