Nemecký spisovateľ Heinrich Heine vyhlásil, že spánok je najznamenitejší objav a my s ním musíme len súhlasiť. Spánok má významný vplyv na to, ako sa budeme cítiť počas celého dňa. Aby ste sa vyspali čo najlepšie, treba si okrem iného zvoliť tú správnu prikrývku. Na čo sa zamerať pri výbere?
Nie je prikrývka ako prikrývka. Ak chcete v noci dobre spať a nebudiť sa od horúčavy či zimy, dajte si záležať na jej výbere. Správnu prikrývku by ste mali vyberať podľa niekoľkých parametrov. Okrem rozmerov si overte, do akého ročného obdobia je určená a z akého materiálu je vyrobená.
Rozmer prikrývky
Štandardný rozmer prikrývky je na Slovensku 200 x 140 cm. Ak ste vyšší, možno sa vám stáva, že vám spoza nej v noci pretŕčajú nohy. V tomto prípade môžete zvoliť prikrývku s predĺženou dĺžkou, najčastejšie narazíte na rozmer 220 x 140 cm.
Niektorí ľudia uprednostňujú takzvané francúzske prikrývky, ktoré majú rozmer 200 x 200 cm alebo 220 x 200 cm a sú určené pre dvoch ľudí. Okrem týchto štandardných rozmerov môžete naraziť aj na atypické prikrývky, prípadne si nechať ušiť prikrývku na mieru.
Zvoliť dve samostatné prikrývky, alebo jednu spoločnú?
Ako sme už načrtli vyššie, existujú aj prikrývky pre dvoch. Výrobcovia obliečok na to myslia, preto na daný rozmer bez problémov nájdete vhodnú obliečku. Výhodou takejto prikrývky je, že pod ňou partneri môžu zaspávať v objatí a počas chladných dní sa rýchlejšie zahrejú. Francúzska deka zároveň vyzerá na posteli elegantnejšie a modernejšie ako dve samostatné periny.
Na druhej strane, každému nemusí vyhovovať zdieľanie prikrývky s partnerom. Ďalšou nevýhodou je náročnejšia manipulácia a údržba.
Prikrývky podľa ročného obdobia
Je vám pod prikrývkou zima, alebo sa naopak potíte? Potom ste si pravdepodobne zvolili nesprávnu. Na trhu sú dostupné ľahké letné i hrejivé zimné prikrývky, ako aj univerzálne celoročné prikrývky. Je teda lepšie zvoliť viac prikrývok pre rôzne obdobia, alebo mať iba jednu po celý rok?
Letné a zimné prikrývky
Letné prikrývky sú veľmi ľahké a tenké a ich výplň sa vyznačuje nízkou gramážou. Sú jednoducho navrhnuté tak, aby ste sa pod nimi v lete cítili čo najlepšie a nebolo vám horúco.
Zimné prikrývky sú naopak hrubšie a vynikajú skvelými termoregulačnými vlastnosťami, takže vás dokonale zahrejú aj počas chladných zimných mesiacov. Medzi materiály, ktoré sa najčastejšie používajú na výrobu zimných prikrývok, patrí vlna a mikrovlákno.
Prikrývky na prechodné obdobie
Stretnúť sa môžete aj so stredne teplými prikrývkami, ktoré sú určené na prechodné obdobie, teda na jarné a jesenné mesiace. Takéto prikrývky by mali byť dostatočne priedušné.
Celoročné prikrývky
Ďalšou možnosťou sú prikrývky, ktoré sú určené na celoročné používanie. Tieto prikrývky nie sú ani príliš tenké, ani príliš hrubé a ponúkajú dokonalý kompromis medzi letom a zimou. Celoročnú prikrývku oceníte najmä v prípade, že nemáte doma dostatok úložného priestoru. Nevyhovuje však ľuďom, ktorým je pod ňou v lete horúco a v zime naopak chladno.
Po akom materiáli siahnuť?
Dôležitým parametrom pri výbere prikrývky a vankúša je, samozrejme, materiál. Obľúbené sú páperové prikrývky, ktoré sa pýšia skvelými izolačnými vlastnosťami a dlhou životnosťou, je však nutné počítať s vyššou obstarávacou cenou. Častou voľbou sú aj prikrývky z dutého vlákna, ktorých veľkou výhodou je, že sú veľmi ľahké, hrejivé, mäkké a ľahko sa udržujú. Obvykle bývajú vhodné aj pre alergikov.
Akú prikrývku zvoliť pre alergikov?
Ako sme už spomenuli, pre alergikov sú vhodné prikrývky z umelého materiálu. Pokiaľ vás trápi alergia na roztoče, nič nepokazíte, ak si zaobstaráte hypoalergénnu prikrývku s antibakteriálnymi vlastnosťami.
Prečo je dôležitá správna starostlivosť o prikrývky?
Okrem správneho výberu prikrývky je dôležitá aj správna starostlivosť, ktorá jednak predĺži jej životnosť a jednak zaistí, že sa v prikrývke nebudú udržiavať nečistoty. Rôzne materiály si vyžadujú odlišný prístup, takže sa pri praní aj sušení vždy riaďte pokynmi výrobcu, ktoré nájdete na štítku. Viac o tom, ako sa starať o prikrývky, obliečky a vankúše, sa dozviete v tomto článku.